Keď hovoríme o stredoveku, často nedobrovoľne zostavujeme určitý obraz v našich mysliach, ktorý je z veľkej časti nesprávny. Je to preto, že o tomto období histórie je rozšírených mnoho mýtov. Tu je niekoľko príkladov.
5 návykov hlúpych ľudí, ktoré múdri nerobia
Vikingovia mali prilby s rohmi
V skutočnosti boli prilby s rohmi počas boja veľmi nepraktické, preto ide o mýtus. Až v 19. storočí škandinávski umelci začali pridávať rohy k ich zobrazeniam Vikingov.
Ľudia žili iba do 30 rokov
Indikátory priemernej dĺžky života v stredoveku sú veľmi nízke, a to najmä z dôvodu extrémne vysokej miery detskej úmrtnosti spôsobenej chorobou. Ale ak jednotlivec dosiahol dospelosť, nebol vojakom a netrpel žiadnym ochorením, bola vysoká pravdepodobnosť, že bude žiť do veku 60-70 rokov.
Ženy nemali v stredoveku žiadne práva
Ženy v stredoveku samozrejme neboli tak slobodné, ako sú teraz. Väčšina z nich mala možnosť výberu medzi manželstvom alebo kláštorom. Napriek tomu pomáhali svojim otcom a manželom vo svojich profesiách a povolaniach a mohli zdediť a kúpiť majetok alebo spravovať domácnosť. Dokonca vieme, že v tomto období žilo niekoľko vplyvných žien, ktoré sa stali panovníčkami.
Feudálni páni mali „právo prvej noci“ s manželkami svojich poddaných
Neexistuje nič, čo by potvrdilo, že toto pravidlo skutočne existovalo. Väčšina historikov sa hlási k názoru, že tento mýtus vznikol kvôli zlému výkladu historických textov.
Rytieri boli stále ušľachtilí a zdvorilí
Bohužiaľ, toto bolo ďaleko od pravdy. Skutočnosť je taká, že keď sa rytieri nezúčastňovali boja, drancovali a terorizovali obyvateľstvo. Niektorí z nich dokonca i znásilňovali ženy.
Cirkev spomalila vývoj vedy
Naopak, väčšina vedcov patrila k cirkvi. Mnohí z nich neboli utláčaní za svoju činnosť a boli v skutočnosti odmeňovaní za svoje vedomosti a múdrosť. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že cirkev ničila vedecké snahy. Prípad Galilea súvisel skôr s protireformáciou ako so vzťahom medzi cirkvou a vedou.
Muži dávali svojim ženám pás cudnosti
Všetci sme počuli o „fakte“, že šľachtici dávali svojim ženám pás cudnosti, najmä keď išli na dlhšiu vojenskú výpravu. Ale tie strašidelné železné konštrukcie pokrývajúce spodnú polovicu tela sú vlastne mýtus. Sú to len erotická fantázia neskorších čias.
Ľudia nepoužívali príbor
V skutočnosti boli už príbory dávno rozšírené. Napríklad vidličky sa objavili už v 6. storočí v Byzantskej ríši.
Ľudia si mysleli, že svet je plochý
Presnejšie povedané, myšlienka, že Zem je plochá, vznikla v pohanskej Škandinávii a zmizla po príchode kresťanstva do tohto regiónu. Vo zvyšku Európy vedeli (prinajmenšom vzdelaní ľudia), že svet bol pravdepodobne okrúhly už v stredoveku. Je to dokázané veľkým počtom máp a textov, ktoré sa z tohto obdobia zachovali.
Columbus chcel preukázať, že svet bol okrúhly
Ak ľudia vedeli, že svet je okrúhly, z toho vyplýva, že to nebolo potrebné dokazovať. Prostredníctvom svojej cesty chcel jednoduchoColumbus dokázať, že svet je oveľa väčší, než si ľudia uvedomovali.Námorník sa domnieval, že sa môže dostať na bohaté trhy východnej Ázie plavbou na západ, ale namiesto toho objavil doteraz neznáme ostrovy Karibiku.