10 tipov pred cestou na Zanzibar

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zanzi_titulka.jpeg
Zanzibar - voňavý ostrov v Indickom oceáne Miloš Kováč

Zanzibar – čarovný ostrov v Indickom oceáne sa stáva „must have“ na listine cestovateľov. Aj keď sa zatiaľ nedá hovoriť o masovom turizme ako ho zažíva napríklad Thajsko, za posledné roky turistov viditeľne pribudlo.

Nečudo – kombinácia bielych pláží, tyrkysového mora, nízkych cien a milých ľudí je lákavá. Výber cenovej hladiny a miery luxusu je na vás. Webnoviny ponúkajú 10 rád pre cestovateľov na vlastnú päsť.

Zanzibar
Staré rybárske člny slúžia dodnes Miloš Kováč
  • Priame lety do hlavného mesta Zanzibaru sú najčastejšie z Istanbulu alebo Dubaja. Keďže ostrov leží tesne pod rovníkom východ a západ Slnka je stále rovnaký. Vychádza o 6.00 hod ráno a zapadá o 18.00 hod večer. Pre silné denné slnko nezabudnite na kvalitné slnečné okuliare, klobúk so širokou strieškou a opaľovací krém s faktorom 30 a viac.
  • Žiadne špeciálne očkovanie nie je potrebné ani povinné, iba ak by ste na Zanzibar prišli z krajiny, kde sa vyskytuje žltá zimnica. Najpresnejšie informácie o prevencii prípadných ochorení ako malária sa dozviete v Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny.
  • Na Zanzibare sa platí tanzánijskými šilingami, ale obchodníci pri horšom kurze zoberú aj doláre. Vymeniť sa dajú aj eurá. Na bankomaty či platbu kartou sa, s výnimkou hlavného mesta, nedá spoľahnúť. Ceny sa takmer všade zjednávajú, aj keď sú z nášho pohľadu nízke, patrí to k miestnym zvykom.
Zanzibar
Stonetown je zmesou mnohých kultúr Miloš Kováč
  • Ubytovanie sa dá zohnať aj cez známe rezervačné portály. Je dobré, pozrieť sa na vzdialenosť od mora a polohu na ostrove. Najkrajšie pláže sú na východnej strane ostrova, medzi dedinkami Nungwi a Kendwa. Je dobré naplánovať si cestu aj podľa splnu Mesiaca. Príliv a odliv je počas splnu najsilnejší, preto je rozdiel v ústupe mora aj niekoľko sto metrov, najmä na západe ostrova.
  • Hneď po vystúpení z lietadla vás prekvapí vysoká vlhkosť vdzuchu. Celoročný priemer neklesá pod 70%, najvlhším mesiacom je apríl. Je preto dobré mať so sebou viac uterákov a oblečenia, ktoré pre vlhkosť vzduchu na ostrove schnú veľmi pomaly.
  • Hlavná sezóna dažďov je od apríla do mája, najsuchšie je od júna do októbra, v novembri a decembri prší len krátko počas odpoludnia. Teplota vzduchu je cez deň po celý deň rovnaká okolo 30 stupňov Celzia.
  • Kuchyňa je v porovnaní s inými africkými destináciami pestrá a chutná. Keďže ide o takmer výlučne moslimskú krajinu, treba rešpektovať zákaz bravčového mäsa a neprovokovať s bôčikovými konzervami. Raňajky sú pre turistov všade a stále rovnaké. Toasty s maslom, veľmi sladká marmeláda, instatná káva a vajcia na rôzne spôsoby. Domáci jedávajú ráno obilné kaše.
  • Jednou z obľúbených aktivít je šnorchlovanie. Prevádzkovatelia člnov vozia turistov najčastejšie na ostrov Mnemba, o ktorom sa hovorí, že ho vlastní Bill Gates. V každom prípade je v privátnych rukách a nedá sa naň vstúpiť, ak tam nemáte ubytovanie. Cena pre osobu za noc sa tam pohybuje od 1500 eur vyššie. Menej preľudnená šnorchlovačka je pri ostrove Tumbatu.
Zanzibar
Návštevu koreninovej farmy určite zaraďte do programu
  • Verejná doprava takmer výlučne stojí na malých nákladiakoch – dala-dala, ktorých korba je prerobená na lavicové sedenie. Často s vami cestujú domáce zvieratá aj stavebný materiál. Dala-dala je v každom prípade zážitok. Pohodlnejšie sú presuny taxíkom, je dobré dohodnúť sa na cene ešte pred začiatkom cesty. Za hodinovú cestu z lokality pláží do turistického centra mesta Stonetown zaplatíte okolo 25 dolárov. Stonetown je starobylé mesto, ktoré bolo kedysi ománskym sultanátom. Mieša sa tam indická, arabská, britská kultúra. Za návštevu stojí aj neďaleký Prison Island, kde bolo väzenie a neskôr karanténa pre otrokov, s ktorými sa kedysi obchodovalo.
  • A na záver tip platný pre celý svet – nezabudnite na poistenie. Celoročné a univerzálne poistky sú postačujúce.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bill Gates