Jordan Romero nie je typický americký mladík, ktorý sa teší na skladanie hračiek v McDonaldovskom Happy Meal Menu a polovicu dňa trávi hraním videohier či chatovaním na internete. Deviatak na základnej škole neúspešne krotí svoju vášeň pre hory, lyžovanie, kajaky, horské bicykle a akékoľvek aktivity, ktoré zaváňajú adrenalínom. Čoskoro sa chystá vrhnúť na štúdium manažmentu cestovného ruchu so zameraním na lyžiarske strediská. Ale nateraz si najmladší lezec, ktorý zdolal najvyššiu horu sveta, robí zálusk na ďalšie rekordy.
Názov Seven Summits – Sedem vrchov alebo aj Koruna planéty – netreba horolezcom predstavovať dvakrát. Projekt, ktorý koncom 20. storočia definoval amatérsky horolezec a podnikateľ Richard Bass, zahŕňa najvyšší vrchol každého kontinentu. Koruna planéty je vzhľadom na rozdielne definované hranice kontinentov predmetom mnohých diskusií, a preto vznikol aj modifikovaný zoznam Reinholda Messnera, ktorý nahradil austrálsky Mount Kosciuszko vrcholom Carstenz v Oceánii.
Prvým lezcom, ktorý prijal výzvu Messnerovho zoznamu a zdolal všetkých osem hôr z obidvoch zoznamov, bol Pat Morrow. Doteraz sa rovnaký výkon podaril len 104 horolezcom. A 14- ročnému Jordanovi chýba už len posledný vrchol, aby si na hlavu nasadil pomyselnú „korunu planéty“. Posledným na zozname je Mount Vinson – najvyšší vrchol Antarktídy. Ak sa mu ho podarí zvládnuť, stane sa najmladším úspešným horolezcom na zozname Seven Summits. „Chcem to urobiť, pokiaľ som mladý,“ povedal kučeravý školák. Na výpravu sa vydá so svojím otcom Paulom a otcovou priateľkou Karen Lundgren. V roku 2006 spolu založili horolezecký rodinný tím a zdolali najvyššie vrcholy už šiestich kontinentov.
Koruna planéty:
Kilimandžáro, Afrika, 5 895m
Denali (McKinley), Severná Amerika, 6 194m
Aconcagua, Južná Amerika, 6 962m
Elbrus, Európa, 5 642m
Mount Everest, Ázia, 8 848m
Vinson, Antarktída, 4 892m
Carstenz, Oceánia, 4 884m
Kosciuszko, Austrália, 2 228m
„Keď sa pozriete na dnešnú mládež, je to všetko len o videohrách a sóde. Vôbec netrávia čas so svojou rodinou,“ povedal na margo plánovanej akcie Jordan Romero. Američan, ktorý 22. mája 2010 zdolal najvyšší vrchol Himalájí, si život v meste ani nevie predstaviť. „Asi by som sa zbláznil, keby som bol uväznený uprostred mesta medzi autami. Chcem tráviť čo najviac času v zasnežených horách,“ dodal.
Nájdu sa však aj kritici, ktorí odsudzujú rodinný tím za to, že dovolil svojmu dieťaťu takto riskovať. Na ceste do výšky nad osemtisíc metrov s inou hustotou kyslíka našlo svoj koniec už veľa skúsených horolezcov. No Romero kritiku odmieta: „Na veku nezáleží, ale určite by som deťom neodporúčal, aby sa len tak jedného dňa zobudili a povedali si – Hej, chcem vyliezť na Mount Everest. Trvalo mi takmer päť rokov, kým som sa na túto výpravu pripravil. Ak si však myslíte, že ste pripravení a máte podporu rodičov a dobrého tímu, choďte do toho.“
Odkedy zdolal Everest z tibetskej strany, čínska vláda zaviedla minimálny vek 18 rokov na získanie povolenia na zdolanie hory. Ak sa naň chystáte z nepálskej strany, musíte mať aspoň 16. Držiteľom rekordu najmladšieho horolezca na Evereste teda Romero ešte nejaký čas zostane. Niežeby mu na tom záležalo. „Rekord je niečo, na čom mi záleží skutočne najmenej. Ak ho nejaké dieťa prekoná – sláva víťazovi,“ povedal Američan s nefalšovaným úsmevom. „Človek musí mať na lezenie správny dôvod. Tým mojím je skúsenosť.“
www.aolnews.com