5 najväčších mýtov o chudnutí

001 1.jpg
Foto: Shutterstock

1. Čím menej jem, tým viac chudnem

Z dlhodobého hľadiska ide o poriadny mýtus. Tento výrok platí iba pár dní, možno týždňov, no ide skutočne o drastickú diétu. Navyše takáto diéta nevydrží dlho a po návrate na klasickú stravu väčšinou stratené kilá naberiete späť. Čím sa prejaví takzvaný jojo efekt.

Pekná, štíhla postava sa dá dosiahnuť kvalitným príjmom makro a mikro nutrientov, ale aj dobre zostaveným tréningom. Pri chudnutí je strava skutočne dôležitá a asi každý z nás poznáme tie uponáhľané dni, kedy nestíhame poriadne jesť a riešime to bagetou na pumpe.

V takomto prípade je lepšie siahnuť po proteínových polievkach. Proteínové polievky doplnia kvalitné bielkovinyvlákninu, ktorá vám zlepší celkové trávenie. Ide o výživovo hodnotné polievky, ktoré sú zdravou variantov rýchleho obeda či večere.

2. Po šiestej hodine už nemôžem jesť

Tento mýtus je veľmi populárny a stále sa podľa neho niektorí riadia. V skutočnosti nie je až tak dôležité kedy večer jete ako to koľko kalórií prijímate. V zásade platí, že ak prijmeme prostredníctvom jedla alebo tekutín viac kalórií ako spálime – budeme priberať, pretože nadbytočná energia sa nám bude ukladať vo forme tukových zásob. Ak prijmeme menej kalórií ako spálimebudeme chudnúť.

Shutterstock_160203056.jpg
Foto: Shutterstock

3. Pokiaľ chcem schudnúť, musím z jedálnička vyradiť sacharidy

Pre mnohých predstavujú sacharidy veľkého strašiaka, no vôbec sa ich netreba báť. Sacharidy sú hlavný zdroj energie a „palivo“ pre mozog. Mali by tvoriť podstatnú časť príjmu energie zo stravy.

Príjem sacharidov by sa mal počas chudnutia držať v normálnych hodnotách. Ideálne je, aby príjem sacharidov tvoril 50 až 65 % celkového kalorického príjmu.

4. Ak chcem schudnúť, musím jesť častejšie a menšie porcie

Žiaľ aj tento výrok je veľmi populárny, no ide o nepravdivú informáciu. To či budete jesť 3-krát denne alebo 6-krát nie je pri chudnutí vôbec rozhodujúce.

Dôležité je, čo budete vo svojom jedálničku. Frekvenciu jedenia si kľudne môžete prispôsobiť ako Vám vyhovuje. Jedno však platí: jedzte pravidelne.

5. Cvičiť nemusím, stačí ak budem iba menej jesť

Veľa ľudí, najmä žien, si myslí, že ak obmedzia stravu budú automaticky chudnúť. Ako iste vieme vyvážená strava a pravidelný pohyb idú ruka v ruke. Preto ozaj nestačí ak si na večer dáte iba misku šalátu, ale hýbať sa nebudete.

Potrebné je zaradiť do aktivít aj pravidelný pohyb, nejaké kardio či dlhé prechádzky. Pokiaľ chcete zapracovať na svalstve, tak sa treba zamerať aj na silové tréningy.

Shutterstock_231453322.jpg
Foto: Shutterstock

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom