Vyhadzovať peniaze zbytočne, keď nemusíte, nie je rozumné. Poznať cesty, ako ušetriť, sa rozhodne oplatí nielen v čase krízy. Existuje mnoho oblastí, kde dokážete každý deň pre seba zachrániť nejaké peniaze. Ak si to na konci dňa, či na konci mesiaca spočítate, zistíte, že vaša finančná situácia je na tom v skutočnosti oveľa lepšie ako ste si mysleli.
Ak si odmyslíme luxus, všetci asi najčastejšie míňame peniaze na chod domácnosti, na jedlo, služby a energie. Pri dôkladnejšej analýze by sme narazili na množstvo menších či väčších pravidelných aj jednorazových položiek. Aj bez drastického uťahovania opaskov, aj bez toho, aby sme sa museli výraznejšie obmedzovať, dokážeme ušetriť do nášho rozpočtu pomerne slušné peniaze.
Preto vám prinášame 8 jednoduchých tipov, ako ušetriť v domácnosti:
1. Využite zľavové kupóny
Základom je nakupovať v zľave. Nemyslíme tým čakať na to, kedy budú potraviny v supermarkete tesne pred dátumom spotreby, aby im klesla cena. Nakupovať lacnejšie môžete čokoľvek bez toho, aby ste získavali nižšiu kvalitu. Stačí, ak budete využívať bežne dostupné zľavy v rôznych obchodoch a eshopoch.
Aby ste si to uľahčili, kopec zľavových kupónov z rôznych eshopov, kde nájdete potreby do vašej domácnosti či záhrady nájdete aj na kupónovom webe Bonipo.sk. Nemusíte hľadať zľavy samostatne. Tu nájdete kompletný prehľad rôznych druhov kupónov na jednom mieste. Môžete si vybrať a jednoducho ušetriť.
2. Vyberajte efektívne spotrebiče
Využívanie zliav je jednou cestou, ako ušetriť pri nakupovaní. Okrem toho je však dôležité aj to, za čo svoje peniaze utratíte. Ak sa chystáte investovať do väčšieho a drahšieho spotrebiča, nemali by ste sa unáhliť. Či už ide o energetickú triedu, kvalitu, úsporu, pomer ceny a výkonu to všetko je dôležité.
Myslite na to, že ide o dlhodobú investíciu, takže váš nový spotrebič by vám mal vydržať niekoľko rokov a zároveň by vám mal pomôcť z dlhodobého hľadiska aj ušetriť.
Napr. vybrať správnu umývačku riadu je veľmi dôležité, dokáže vám totiž ušetriť až 80 % spotreby vody. Podobne je to aj s práčkou či sušičkou. Skôr ako miniete niekoľko stoviek eur, pozrite si kvalitnú recenziu, porovnajte si rôzne produkty a zamyslite sa, čo je pre vás to najlepšie.
3. Používajte úsporné žiarovky
Okrem toho, že sú nové LED žiarovky drahšie a ich svetlo je zväčša „chladnejšieho“ odtieňa, nemajú žiadne zásadné nevýhody. Áno, zaplatíte za nich o niečo viac, ale vydržia vám dlhšie a aj celková úspora energie za svietenie bude nižšia. Ak bývate vo väčšom byte či rodinnom dome, kde sa po večeroch svieti v niekoľkých izbách, na konci roka úsporu oceníte.
LED-ky majú však aj ďalšie výhody. Napríklad sa nezahrievajú, práve preto, že energiu premieňajú iba na svetlo. Sú absolútne bezúdržbové a ich životnosť sa pohybuje od 3000 až do 100.000 hodín, čo je pri bežnom používaní aj 20 rokov úsporného svietenia.
Ak navyše patríte medzi tých, ktorým záleží na našej planéte a prírode, budete mať dobrý pocit z toho, že využívate okrem iného aj ekologické produkty. Neobsahujú žiadnu ortuť.
4. Pozor na kúrenie a klimatizáciu
V zime naše domovy zohrievame, v lete ich stále častejšie chladíme klimatizačnými jednotkami. A všetci veľmi dobre vieme, že za sezónu môžeme zaplatiť nemalé peniaze.
Pri kúrení by sme si mali dávať pozor na to, aby sme izby zbytočne neprehrievali. Ideálna teplota domácností je 21 stupňov, v noci počas spánku nám stačí dokonca menej. Mať v zime horúce radiátory, aby sme mohli aj počas Vianoc doma pobehovať bosí a v spodnej bielizni, alebo nechávať pustené radiátory naplno pri otvorených oknách, nie je najrozumnejšie.
Rovnako tak by sme sa mali starať o funkčnosť a efektivitu radiátorov v domácnosti. Odvzdušnený radiátor rozhodne vyrába viac tepla. A radiátor, ktorý nie je zakrytý záclonami, nábytkom alebo množstvom sušiaceho sa prádla nám taktiež poslúži omnoho efektívnejšie.
Zimy sú dnes už slabšie, letá za to intenzívnejšie. Nižšiu teplotu dokážeme vyriešiť aj tým, že sa viac oblečieme, ale veľké teplo je komplikovanejší problém. Stále viac domácností najmä v teplejších oblastiach využíva klimatizačné jednotky. Tie dokážu teplotu v miestnosti veľmi rýchlo upraviť a udržiavať na požadovanej úrovni. V zime dokážu dokonca aj kúriť. Avšak aj klimatizácia sa využívať úspornejšie.
Dnešné moderné zariadenia majú k dispozícii rôzne ekonomické, nočné a úsporné programy chladenia. Môžete si nastaviť časovač, aby ste mali doma ideálnu teplotu hneď po návrate z práce alebo ráno po prebudení. Naučte sa všetky tieto možnosti využívať.
Opäť je veľmi dôležité, aby ste klimatizáciu nepúšťali súčasne s otvoreným oknom. Tá sa totiž bude snažiť vyrovnávať teplotu v miestnosti na plný výkon, ale teplo z vonku tomu zabráni. Ak je to možné, pri ochladení vonkajšieho prostredia, vypnite klimatizáciu a otvorte okno.
5. Pre deti nakupujte v akcii
Deti rastú ako z vody a občas sa zdá, že každú chvíľu potrebujú nové oblečenie. S tým sa nedá nič urobiť. Ak máte detí viac, môžete oblečenie po starších nechať tým mladším. Tiež môžete nakupovať z druhej ruky.
Ak však chcete pre svoje dieťa kúpiť pekné nové oblečenie, v ktorom sa môže všade ukázať, snažte sa čo najviac využívať zľavy, akcie a výpredaje. Nie je najefektívnejšie míňať veľa peňazí za niečo, z čoho vaša ratolesť z pár mesiacov vyrastie.
6. Domáce oblečenie
Samozrejme, okrem detí musíte zaodieť aj seba. Do práce a do spoločnosti sa väčšina z nás snaží chodiť oblečená v tom najlepšom, avšak doma či vo voľnom čase nepotrebujete mať na sebe najdrahšie značkové tričko. Výpredaje, akcie a zľavy vám určite poslúžia rovnako.
Okrem toho sa môžete zamyslieť nad tým, či potrebujete počas varenia alebo upratovania nosiť celkom nové veci. V second-hand obchodoch môžete často nájsť práve aj značkové kusy oblečenia, ktoré nie sú ani zničené a ani špinavé a to, že ich pred vami nosil niekto iný, vás nemusí trápiť. Vyperiete si ho doma koľkokrát budete chcieť. A nikto od vás nechce, aby ste v tomto oblečení chodili na pracovné pohovory.
Skúste to občas a uvidíte ten veľký cenový rozdiel oproti novým odevom.
7. Plánujte dopredu
Ak riadite domácnosť, väčšinou viete, čo čaká každého člena vašej rodiny počas celého týždňa. Využite teda plánovanie a pripravte sa dopredu. Uvariť obed na zajtra pre všetkých členov rodiny, alebo si prichystať suroviny na rýchlu večeru, ak viete, že vás čaká náročný deň, to všetko je plánovanie.
Naplánovať si môžete tiež nákupy. Ak si spíšete, čo všetko potrebujete, dokážete nakúpiť viac vecí naraz a nemusíte chodiť do obchodu každý deň, ak ste zaneprázdnený. Navyše, častejšie nakupovanie nás v konečnom dôsledku stojí vždy viac ako jeden poriadny nákup na celý týždeň.
Takže premýšľajte, plánujte, pripravujte sa a buďte vždy o krok vpred. Je to lepšie aj lacnejšie ako na poslednú chvíľu objednávať pizzu pre celú rodinu.
8. Rodinný rozpočet
Plánovať a kontrolovať by ste mali aj svoje financie. Viesť a aktívne vyhodnocovať rodinný rozpočet patrí dnes už medzi základné schopnosti finančne gramotnej hlavy rodiny.
Predstavte si, že ste manažérom malého, ale mimoriadne dôležitého tímu. Vašou úlohou je vytvoriť ideálne pracovné podmienky pre všetkých, ale zároveň zabezpečiť, čo najvyššie zisky a dostatok zdrojov na bezpečné fungovanie a prosperovanie spoločnosti.
Prehľadná tabuľka všetkých vašich príjmov a výdavkov vám pomôže rýchlejšie identifikovať najvyššie útraty a zredukovať všetky nepotrebné výdavky. Či už to robíte len sám pre seba, alebo skutočne pre celú rodinu, mať financie pod kontrolou sa oplatí.
Ušetrené peniaze môžete vždy presmerovať niekam inam, alebo jednoducho ušetriť a vytvárať si finančnú rezervu.
Informačný servis