BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v stredajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 na štadióne v poľskom Chorzówe nad domácim tímom Poľska 1:0 (1:0) a zabezpečila si priamy postup na budúcoročný svetový šampionát v Juhoafrickej republike. Pre A-tím to bol v kalendárnom roku 2009 v poradí desiaty zápas, ktorý ako oficiálne vystúpenie registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Tohtoročná bilancia Slovákov je po spomenutom úspešnom rezultáte s Poľskom opäť vyrovnaná. Zverenci trénera Vladimíra Weissa majú zatiaľ na svojom konte štyri víťazstvá, dve remízy a štyri prehry, ale pri aktívnom skóre 19:16.
Prvé dva zápasy odohrali futbalisti SR v rámci medzinárodného turnaja štyroch krajín na Cypre. V tohtoročnej ouvertúre podľahli „weissovci“ 10. februára v Limassole výberu Ukrajiny 2:3. Slováci dokázali Róbertom Vittekom a Marekom Hamšíkom dvakrát odpovedať na presné zásahy súpera, do tretice sa im to však už nepodarilo. O deň neskôr, t. j. v stredu 11. februára, prehrali slovenskí reprezentanti v Nikózii v dueli o 3. miesto na turnaji na Afroditinom ostrove s Cyprom 2:3. Domáci viedli už 3:0, futbalisti SR stihli v závere už len „kozmeticky“ upraviť nepriaznivý stav gólmi Róberta Ježa a Erika Jendrišeka.
V treťom vystúpení v roku 2009 nestačil v sobotu 28. marca podľa očakávania slovenský tím v londýnskom Wembley na favorizovaný výber Anglicka a v prípravnom súboji podľahol Albiónu vysoko 0:4. Brankára Štefana Seneckého prekonal už v 7. min Emile Heskey, po zmene strán potešil talianskeho trénera Anglicka Fabia Capella i 85 512 prítomných divákov v hľadisku dvoma gólmi Wayne Rooney, raz sa presadil aj Frank Lampard. Štvrtý duel v roku 2009 priniesol obrovskú radosť všetkým slovenským fanúšikom. V rámci 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR totiž Slováci zaslúžene zvíťazili v pražskej AXA Arene nad domácim Českom 2:1. Futbalistov SR poslal do vedenia Stanislav Šesták, nevýrazným domácim musel pomôcť vyrovnať „vlastencom“ stopér Martin Škrtel. Hostí to však nedeprimovalo a v 83. min o všetkom rozhodol Erik Jendrišek.
Piate tohtoročné vystúpenie absolvovali Slováci rovnako v rámci eliminácie o účasť na svetovom šampionáte, keď v Bratislave privítali San Maríno. „Povinne trojbodový“ duel domáci napokon 6. júna bez problémov zvládli a zvíťazili 7:0. Dvoma gólmi sa blysol Marek Čech, jeden presný zásah pridali Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko a Ľuboš Hanzel. V šiestom dueli futbalistov Slovenska v roku 2009 sa v prípravnom súboji s Islandom zrodila v stredu 12. augusta v Reykjavíku remíza 1:1. Na štadióne Laugardalsvöllur sa Slováci ujali vedenia v 35. min pekným gólom Róberta Vitteka, po hodine hry však hlavičkou uzavrel skóre obranca Kristján Sigurdsson.
V siedmom tohtoročnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie hrali „weissovci“ v sobotu 5. septembra v rámci kvalifikácie MS 2010 na Tehelnom poli s Českom nerozhodne 2:2. Bezgólový stav zmazal v Bratislave presne po hodine hry domáci Stanislav Šesták. Česi odpovedali v 68. min Danielom Pudilom, ale o päť minút neskôr sa Marek Hamšík z pokutového kopu nemýlil a bolo 2:1. Zaslúženú deľbu bodov stanovil v 84. min Milan Baroš. To už Česi hrali v početnej výhode o jedného muža, keď musel trávnik po druhej žltej karte predčasne opustiť práve autor druhého gólu SR Hamšík.
V ôsmom tohtoročnom dueli, opäť so štatútom kvalifikácie MS 2010, zvíťazila slovenská futbalová reprezentácia v stredu 9. septembra v Belfaste nad Severným Írskom 2:0. Strelecky sa na štadióne Windsor Park presadili Stanislav Šesták v 15. min a striedajúci Filip Hološko v 67. min. Tento trojbodový zápis proti „ostrovanom“ znamenal, že Slováci boli už iba krôčik od historickej účasti na svetovom šampionáte. Definitíva účasti Slovenska v JAR mohla padnúť v sobotu 10. októbra v prípade zisku čo i len jedného bodu v domácom súboji so Slovinskom na Tehelnom poli. To sa však nestalo, keďže slovenskí futbalisti v deviatom dueli v tomto kalendárnom roku nedosiahli na potrebnú remízu a pred vypredaným hľadiskom podľahli v Bratislave svojmu súperovi 0:2 (0:0). Po bezgólovom prvom dejstve sa v 56. min presadil krásnou strelou Slovinec Valter Birsa, v nadstavenom čase poistil triumf hostí striedajúci Nejc Pečnik. Reprezentácia Slovenska si však predsa len udržala svoje líderské postavenie v konečnej tabuľke a tým aj priamy postup na MS 2010 v Južnej Afrike. V spomenutej kvalifikačnej derniére a celkovo desiatom tohtoročnom dueli zdolali Slováci v stredu 14. októbra na Sliezskom štadióne v poľskom Chorzówe domácich „bielo-červených“ 1:0 a zabezpečili si premiérovú účasť na svetovom šampionáte v ére samostatnosti. Postaral sa o to paradoxne poľský obranca Seweryn Gancarczyk, ktorý si už v 3. min zrazil center Marka Hamšíka do vlastnej siete.
Hlavný tréner Vladimír Weiss dal v roku 2009 príležitosť v drese A-mužstva SR zatiaľ 38 futbalistom. Vo všetkých desiatich tohtoročných dueloch nastúpil iba Peter Pekarík, deväťkrát boli na trávniku Róbert Vittek a Marek Hamšík, osemkrát dostali dôveru nastúpiť Erik Jendrišek a Ján Mucha ml. Najlepším slovenským kanonierom je zatiaľ s tromi presnými zásahmi Stanislav Šesták, po dva góly nastrieľali Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek a Marek Hamšík, o zvyšných sedem tohtoročných gólových zápisov do súperových sietí sa postarali Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel a Filip Hološko. Zostávajúci gól „pomohol“ Slovákom streliť spomenutý Poliak Seweryn Gancarczyk.
Súhrn doterajších výsledkov A-tímu slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (bilancia: 10 zápasov – 4 víťazstvá, 2 remízy, 4 prehry, skóre 19:16):
LIMASSOL 10. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre – semifinále):
Slovensko – Ukrajina 2:3 (1:1)
Góly: 42. Vittek, 69. Hamšík – 10. Vaľajev, 47. Selezňov, 83. Milevskij (z pok. kopu), ŽK: 40. Pečalka – 57. Kravčenko, 68. Čigrinskij, rozhodovali: Kailis – Ioannou, Demetriou (všetci Cypr.), 500 divákov
Zostavy:
Slovensko: Senecký – Pekarík (84. Štyvar), Škrtel, J. Ďurica, M. Čech – Pečalka (58. Kucka), Zd. Štrba (58. Hamšík) – Obžera (69. Stoch), J. Kozák (80. M. Petráš), Šesták – Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
Ukrajina: Šovkovskij – Mandziuk (46. Pašajev), Čigrinskij, Michalik, Nesmačnyj – Kravčenko (79. Kaliničenko), Vaľajev (79. Timoščuk), Rotaň, Alijev – Milevskij, Selezňov (67. Gomeňuk). Tréner: Oleksij Michajličenko.
NIKÓZIA 11. februára (medzištátny priateľský zápas v rámci turnaja štyroch krajín na Cypre – duel o 3. miesto):
Cyprus – Slovensko 3:2 (1:0)
Góly: 32. Marangos (z pok. kopu), 74. M. Nikolaou, 82. Okkas – 88. Jež, 90.+ Jendrišek, ŽK: 64. Vittek (SR), rozhodoval: Pamborides (Cypr.), 300 divákov
Zostavy:
Cyprus: Avgousti (90.+ Giorgallidis) – Okkaridis (86. Christou), A. Konstantinou (46. Charalambous), Panagi, Yiasoumi (76. Okkas) – M. Nikolaou, Demetriou, Marangos (53. Ilia), Pavlou (69. Chrysostomos Michael) – Avraam, Christofi (79. Loukas Stylianou). Tréner: Angelos Anastasiadis.
Slovensko: J. Mucha ml. – Krajčík, Dobrotka (60. Škrtel), M. Petráš, P. Petráš (46. M. Čech) – Jež, Kucka (60. Stoch), Hamšík, Švento (46. Vittek) – Jendrišek, Štyvar (68. Pekarík). Tréner: Vladimír Weiss.
LONDÝN 28. marca (medzištátny priateľský zápas, Wembley):
Anglicko – Slovensko 4:0 (1:0)
Góly: 70. a 90.+ Rooney, 7. Heskey, 82. Lampard, ŽK: 78. Sapara (SR), rozhodovali: Hamer – Mangen, Holtgen (všetci Lux.), 85 512 divákov
Zostavy:
Anglicko: D. James (46. B. Foster) – Glen Johnson, Terry, Upson, Ashley Cole – A. Lennon (46. Beckham), Lampard, Barry, Gerrard (46. Downing) – Heskey (15. Carlton Cole, 35. Crouch, 73. Carrick), Rooney. Tréner: Fabio Capello.
Slovensko: Senecký – Pekarík, Valachovič, M. Škrtel, M. Čech (46. Jendrišek) – Karhan (83. Zd. Štrba), Zabavník – Šesták (71. Jakubko), J. Kozák (62. Sapara), Hamšík (79. Mintál) – Vittek (46. Hološko). Tréner: Vladimír Weiss.
PRAHA 1. apríla (kvalifikácia MS 2010, AXA Arena):
Česko – Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) – 22. Šesták, 83. Jendrišek, ŽK: 49. M. Škrtel, 58. Zd. Štrba, 61. Šesták (všetci SR), rozhodovali: Undiano Mallenco – Ibánez, Yuste Jiménez (všetci Šp.), 14 956 divákov
Zostavy:
Česko: P. Čech – Grygera, R. Kováč (71. Zd. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski – Sionko (86. D. Lafata), Polák, D. Jarolím, Plašil – Necid (78. Fenin), Baroš. Tréner: Petr Rada.
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba, Karhan – Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) – Hološko. Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 6. júna (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – San Maríno 7:0 (5:0)
Góly: 3. a 32. M. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. J. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel, ŽK: 6. Ľ. Hanzel, 29. Stoch – 53. Michele Marani, 89. Andreini, 90. Mauro Marani, rozhodovali: Jerome Efong Nzolo – Joel De Bruyn, Eric Thiry (všetci Belg.), 6652 divákov
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel – Stoch (63. Borbély), J. Kozák, Hamšík (46. J. Novák), M. Čech – Jakubko, Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
San Maríno: A. Simoncini – Michele Marani (86. G. Bonini), D. Simoncini, Bacciocchi, Vitaioli, Mauro Marani – Berretti (79. Andreini), Vannucci, Bugli, D. Rinaldi (65. Ciacci) – Selva. Tréner: Giampaolo Mazza.
REYKJAVÍK 12. augusta (medzištátny priateľský zápas):
Island – Slovensko 1:1 (0:1)
Góly: 60. K. Sigurdsson – 35. Vittek, bez kariet, rozhodovali: Christoffersen – Malmberg, Hummelgaard (všetci Dán.), 5099 divákov
Zostavy:
Island: Gunnleifsson – Steinsson, K. Sigurdsson, Jónsson (50. A. E. Gunnarsson), I. Sigurdsson – Pálmason (89. Björnsson), B. Gunnarsson, Skúlason, Hallfredson – Helguson (86. Jóhannsson), Gudjohnsen (77. Gíslason). Tréner: Ólafur Jóhanesson.
Slovensko: J. Mucha ml. (46. D. Perniš) – Pekarík, Cs. Horváth (54. M. Petráš), Zabavník, M. Čech (79. Kopúnek) – Karhan – Šesták, J. Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) – Vittek (63. V. Weiss ml.). Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 5. septembra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – Česko 2:2 (0:0)
Góly: 60. Šesták, 73. Hamšík (z pok. kopu) – 68. Pudil, 84. Baroš, ŽK: 74. Hamšík – 11. Grygera, ČK: 75. Hamšík (Slovensko) po druhej žltej karte, rozhodovali: Övrebö – Haglund, Nebben (všetci Nór.), 23 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba – Weiss ml. (74. Sapara), Hamšík – Hološko (87. Jendrišek), Šesták (82. M. Čech) – Vittek. Tréner: Vladimír Weiss.
Česko: P. Čech – Grygera, Sivok, Michal Kadlec, Jankulovski – Hübschman – Štajner (83. Svěrkoš), D. Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil – Koller (55. Baroš). Tréner: Ivan Hašek.
BELFAST 9. septembra (kvalifikácia MS 2010, Windsor Park):
Severné Írsko – Slovensko 0:2 (0:1)
Góly: 15. Šesták, 67. Hološko, ŽK: 17. Clingan, 83. Healy – 18. Šesták, rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Simons (všetci Hol.), 14 500 divákov (vypredané)
Zostavy:
Severné Írsko: M. Taylor – McAuley, Craigan, A. Hughes, J. Evans – D. Johnson, Clingan (71. Baird), McCann (71. McGinn), S. Davis – Healy, Paterson (76. Brunt). Tréner: Nigel Worthington.
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kopúnek, Štrba – Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) – Šesták (65. Hološko). Tréner: Vladimír Weiss.
BRATISLAVA 10. októbra (kvalifikácia MS 2010, Tehelné pole):
Slovensko – Slovinsko 0:2 (0:0)
Góly: 56. Birsa, 90.+ Pečnik, ŽK: 28. Stoch, 48. J. Ďurica, 75. Weiss ml., 81. Zabavník, 85. M. Škrtel – 76. Koren, rozhodovali: Stark – Salver, Pickel (všetci Nem.), 23 800 divákov (vypredané)
Zostavy:
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba (84. J. Novák), Hamšík – Weiss ml., Vittek (80. Jendrišek), Stoch – Jakubko (46. Karhan). Tréner: Vladimír Weiss.
Slovinsko: S. Handanovič – Brečko, Šuler, Cesar, Jokič – Birsa (90.+ Stevanovič), Radosavljevič, Koren, Kirm – Novakovič, Dedič (78. Pečnik). Tréner: Matjaž Kek.
CHORZÓW 14. októbra (kvalifikácia MS 2010, Stadion Slaski):
Poľsko – Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Gancarczyk (vlastný), ŽK: 59. Weiss ml. (SR), rozhodovali: Eriksson – Nilsson, Klasenius (všetci Švéd.), 5500 divákov
Zostavy:
Poľsko: Dudek – Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk – M. Lewandowski – Blaszczykowski, Guerreiro, Obraniak – Pawel Brožek (87. Janczyk), Jeleň (69. R. Lewandowski). Tréner: Stefan Majewski.
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Zd. Štrba, Saláta, M. Petráš – Kopúnek – Weiss ml. (68. J. Novák), J. Kozák (86. Karhan), Hamšík – Šesták (76. Švento), Jendrišek. Tréner: Vladimír Weiss.
Prehľad futbalistov, ktorí dostali v oficiálnych dueloch registrovaných FIFA príležitosť v roku 2009 nastúpiť v reprezentačnom drese Slovenska (v desiatich zápasoch dal tréner Vladimír Weiss dôveru spolu 38 hráčom):
10 – Peter Pekarík
9 – Róbert Vittek, Marek Hamšík
8 – Erik Jendrišek, Ján Mucha ml.
7 – Miroslav Stoch, Martin Škrtel, Stanislav Šesták, Zdeno Štrba
6 – Marek Čech, Ján Ďurica, Radoslav Zabavník, Miroslav Karhan
5 – Filip Hološko, Ján Kozák, Vladimír Weiss ml.
4 – Marek Sapara, Martin Petráš
3 – Martin Jakubko, Kamil Kopúnek, Ján Novák
2 – Juraj Kucka, Peter Štyvar, Štefan Senecký, Dušan Švento, Kornel Saláta
1 – Mário Pečalka, Branislav Obžera, Matej Krajčík, Martin Dobrotka, Peter Petráš, Róbert Jež, Jozef Valachovič, Marek Mintál, Ľuboš Hanzel, Balázs Borbély, Dušan Perniš, Csaba Horváth
Prehľad strelcov gólov slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2009 (v desiatich zápasoch 19 úspešných zásahov):
3 – Stanislav Šesták
2 – Erik Jendrišek, Marek Čech, Róbert Vittek, Marek Hamšík
1 – Róbert Jež, Peter Pekarík, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko, Ľuboš Hanzel, Filip Hološko
+ jeden vlastný gól – Seweryn Gancarczyk (Poľsko)
SITA