Adam Žampa získal v obrovskom slalome v Söldene tri body, víťazom sa stal Švajčiar Odermatt

Marco Odermatt
Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt. Foto: SITA/AP

Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa zabodoval v úvodných pretekoch Svetového pohára, v obrovskom slalome v rakúskom Söldene obsadil 28. miesto a získal do hodnotenia SP tri body. V prvom kole 31-ročný Kežmarčan zajazdil 26. najlepší čas a prebojoval sa medzi elitnú tridsiatku.

Druhá jazda mu až tak nevyšla a zaradil sa po nej na priebežnú 5. priečku, s každým ďalším jazdcom v cieli však klesal nadol až na konečnú 28. pozíciu.

Andreas si právo druhej jazdy nevybojoval

Jeho maximom zo Söldenu tak zostáva 9. stupienok z jesene 2012, okrem toho v októbri 2015 skončil na 29. a v minulej sezóne 28. post. Adam Žampa bol v nedeľu posledným bodujúcim jazdcom, keďže Rakúšania Matthias Mayer a Stefan Brennsteiner druhé kolo nedokončili.

Adamovho mladšieho brata Andreasa Žampu v 1. kole klasifikovali na 43. mieste a nevybojoval si právo druhej jazdy.

Víťazom nedeľňajších pretekov sa napokon stal Švajčiar Marco Odermatt s náskokom siedmich stotín sekundy pred lídrom po prvom kole domácim Rolandom Leitingerom, tretí skončil Slovinec Žan Kranjec s mankom 10 stotín sekundy na víťaza. Druhý po prvom kole Francúz Mathieu Faivre bol napokon až jedenásty.

Odermatt vylepšil minuloročný výkon

Dvadsaťštyriročný Marco Odermatt v nedeľu dosiahol piaty triumf v kolotoči SP, tretí v obrovskom slalome. Vlani bol v Söldene druhý, takže sa mu podarilo ešte vylepšiť minuloročný výkon v tomto stredisku. V obrovskom slalome sa jubilejný desiatykrát dostal na pódium.

Tridsaťročný Leitinger sa na pódium v SP predral iba druhýkrát v kariére – pred nedeľou tam bol iba raz, keď v paralelnom obrovskom slalome v talianskej Alta Badii 2019 skončil tretí. V nedeľu mal na dosah premiérový triumf v prestížnom kolotoči, na prípadné víťazstvo si však ešte musí počkať.

Žan Kranjec sa medzi najlepšiu trojku pretekárov v SP dostal už ôsmykrát, zakaždým to bolo v obrovskom slalome. Na jeho konte sú aj dve víťazstvá – v rakúskom Saalbachu z decembra 2018 a rakúskeho Adelbodenu z januára 2020.