Agentúra Moody's zhoršila rating Bank of Cyprus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyprus
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila cyperskej banke Bank of Cyprus Public Company Limited depozitný rating na stupeň Ca z úrovne Caa3 a pridelila mu negatívny výhľad.

Zároveň banke Hellenic Bank Public Company Ltd potvrdila depozitný rating na stupni Caa3, ale pridelila mu negatívny výhľad. Piatkový krok ratingovej agentúry odzrkadľuje jej očakávanie podstatných strát pre veriteľov Bank of Cyprus v nadchádzajúcich mesiacoch, keďže majitelia dlhopisov a nepoistení vkladatelia v Bank of Cyprus s vkladmi nad 100 tis. eur prispejú k rekapitalizácii banky.

Rozhodnutie agentúry zároveň odzrkadľuje riziko možných strát v prípade Hellenic Bank v najbližších rokoch.

Po tom, ako Cyprus 28. marca opätovne otvoril banky, sa vo všetkých bankách podnikajúcich v krajine zachovala kontrola vkladov, vrátane denného limitu na výbery do sumy 300 eur a zákazu takých presunov financií do zahraničia, ktoré nesúvisia s podnikaním.

Vzhľadom na tento vývoj agentúra Moody’s predpokladá výrazné zhoršenie podnikateľského prostredia, čo zvýši kapitálové potreby Bank of Cyprus a Hellenic Bank. Ako naznačuje negatívny výhľad ratingov týchto bánk, zlepšenie hodnotenia ich úverovej spoľahlivosti je podľa agentúry nepravdepodobné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Moody's