Väčšina ľudí nežije v malých štýlových apartmánoch ako z Piateho elementu. Ale pretože mestá sú čoraz menšie, v MIT Media Lab sa to rozhodli vyriešiť.
Na základe experimentálneho projektu vedeného pred niekoľkými rokmi na MIT výskumníkom Kentom Larsonom, umožňuje obyvateľovi systém Ori transformovať garsónku na ekvivalent jednoizbového príbytku.
„Larsonov tím vyvinul technológiu stojacu za projektom Ori ako súčasť rámcového výskumu nazvaného CityHome,“ vyjadril sa Hasier Larrea, zakladateľ spoločnosti Ori. „Potom sme vytvorili niekoľko prvotných funkčných prototypov… ale chýbala nám priemyselno-dizajnová stránka veci, tak sme oslovili dizajnéra Yvesa Behara, aby nám pomohol pretvoriť koncept zariadenia na prispôsobiteľný systém, ktorý by ľudia mali radi vo svojich domovoch.“
Názov Ori je inšpirovaný japonským slovom origami. Systém môže byť využitý v prípade renovácie nejakej budovy, takisto ako pri výstavbe novej. Vďaka využitiu modulárneho motorizovaného spôsobu, systém Ori poskytuje posteľ štandardnej veľkosti, obývačkový priestor s policami a gaučom, alebo kancelárske priestory s pracovným stolom v plnej veľkosti.
Ori pracuje na báze ovládacích panelov umiestnených na vonkajšom okraji nábytkového modulu, ktoré sú citlivé na dotyk. Pohybové senzory detegujú, keď sa používateľ nachádza v blízkosti ovládacieho panela, a osvetlia minimalistický rad ikon.
Keď je majiteľ mimo bytu, môže použiť mobilnú aplikáciu na preskupenie nábytku. Je to použiteľné napríklad vtedy, keď ráno nestihne zložiť posteľ a chce ju mať po príchode domov zmenenú na obývačku.
Ori maximalizuje funkčnosť priestoru a s robotickou technológiou vytvára krásne a transformačné životné a pracovné prostredie.
Zatiaľ svoje zariadenia spoločnosť distribuuje len v troch mestách – Boston, Seattle a Washington D. C. –, ale pokiaľ všetko pôjde dobre a dostane dostatok žiadostí, môže sa rozšíriť aj ďalej do sveta.