Bea a Gabriel bývajú v trojpodlažnom dome v radovej zástavbe, ktorého prízemie vyhradili pánskemu salóniku. Keďže je z tejto miestnosti priamy vstup do záhradky, a tá je zas potešením pre celú rodinu aj priateľov, architektka poňala návrh interiéru salónika ako jej rozšírenie – veľká zasklená stena totiž od začiatku evokovala zimnú záhradu, čo architektku Luciu Hakelovú inšpirovalo na umiestnenie vegetačnej steny. Beu i Gabriela nápad vytvoriť zvislú zelenú plochu nadchol. Od začiatku im boli zrejmé jej výhody: množstvo zelene, ktoré zaberie len minimum z drahocennej plochy miestnosti.
Živý organizmus
Izbové rastliny sú vo vegetačnej stene zasadené v substráte, ktorý má podľa najnovších štúdií význam pri odstraňovaní toxických látok z ovzdušia – podobne ako zeleň. Výživa sa k nim dostáva z hnojiva, ktoré pomáha počas vegetačného obdobia rastu listov či tvorbe kvetov. Vyžadujú si podobnú starostlivosť ako pri štandardnom pestovaní v kvetináčoch – to znamená pravidelnú zálievku do otvoru na to určeného a počas sezóny prihnojovanie tekutým hnojivom na izbové rastliny. Samozrejme, dôležité sú aj vhodné svetelné podmienky. Tu sú rastliny tesne vedľa veľkej sklenenej plochy orientovanej na východ, za horúcich letných dní ich (rovnako ako obyvateľov domu) chránia pred horúčavou vonkajšie žalúzie. Takéto podmienky – dostatok svetla, nie však priame slnko – vyhovujú väčšine izbových rastlín.
Ako sa o zelenú stenu starať
Starostlivosť o takto vysadené izbové rastliny je veľmi podobná ako pri štandardnom pestovaní: v lete polievať raz týždenne (do zásobníka sa zmestí až 1 liter vody, ktorá rastlinám postačí približne na týždeň) a raz za dva týždne prihnojiť hnojivom na izbové rastliny. V zimnej sezóne poliať raz za 10 dní až dva týždne (závisí aj od teploty v miestnosti), prihnojovať netreba.
Celý článok si môžete prečítať tu.