BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Vysoké koncentrácie testosterónu v krvi mladých mužov priamo súvisia s tendenciou menej romantického prežívania lásky. Vyplýva to z výsledkov štúdie fyziológov Univerzity Komenského v Bratislave. Výskum, ktorý prezentovali aj na Fyziologických dňoch 2015 v Brne, realizovala Jaroslava Durdiaková pod vedením Daniely Ostatníkovej a Petra Celeca. Predmetom skúmania boli endokrinné faktory zodpovedné za prežívanie lásky u zdravých mladých mužov.
Viac romantickí sú muži s nižšou hladinou testosterónu
Lásku, rovnako ako iné emócie, totiž regulujú hormóny. Jedným z nich je aj testosterón, ktorého vysoké koncentrácie v krvi sa u mužov prejavujú menej romantickým prežívaním, menej altruistickým a viac zištným štýlom lásky.
Testosterón má vplyv na organizáciu mozgu už v období pred narodením, teda počas vývinu v maternici. Moduluje poznávacie funkcie, napríklad priestorové schopnosti, ale aj emočné vlastnosti po narodení. „Nízke hladiny testosterónu v tomto období spôsobia, že neskôr v dospelosti sú muži viac romantickí. Naopak, vysoké dávky testosterónu v prenatálnom období predurčujú, že muži sú v dospelosti menej romantickí,“ vysvetlila Durdiaková.
Hladinu testosterónu možno odhadnúť podľa dĺžky prstov
Koncentrácie testosterónu počas prenatálneho obdobia je možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky ukazováka a prstenníka. Pre mužov je typické, že majú prstenník dlhší ako ukazovák. Menší rozdiel v dĺžke týchto dvoch prstov svedčí o silnejšom vplyve testosterónu na plod v období pred narodením.
„Ľudské správanie je determinované nielen spoločenskými vplyvmi, ale aj hormónmi, ako ukazuje výskum, ktorý pomáha dopĺňať mozaiku poznania,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta.
Vplyv testosterónu na ľudský organizmus dokazujú aj výsledky predchádzajúceho výskumu spomínaného tímu vedcov. Vysoké hladiny testosterónu v prenatálnom období môžu súvisieť napríklad aj s pôvodom nadania a lepšou priestorovou orientáciou u chlapcov.