Slovensko a Maďarsko sa dohodli na vzájomnej pomoci v prípade, že v budúcnosti budú zastavené dodávky plynu z Ukrajiny. Informoval o tom minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky Péter Szijjártó v pondelok po vzájomnom rokovaní v kompresorovej stanici vo Veľkých Zlievcoch v okrese Veľký Krtíš.
Podľa ministra hospodárstva je dosť možné, že koncom tohto roka expiruje kontrakt o tranzite plynu medzi Ruskou federáciou (RF) a Ukrajinou, pretože rokovania medzi RF, Ukrajinou a Európskou úniou nepriniesli očakávané výsledky.
Maďarsko splní tri úlohy
„Preto sme sa stretli spolu aj so zástupcami jednotlivých spoločností, ktorí sa zaoberajú dodávkami, tranzitom a distribúciou plynu, aby sme si dohodli spoluprácu aj po 1. januári v prípade, že bude treba riešiť krízové situácie,“ uviedol Žiga s tým, že pre tento slovensko-maďarský interkonektor bude v priebehu dvoch až troch mesiacov pripravené podpísanie memoranda o porozumení.
Pellegriniho vláda schválila skrátené legislatívne konanie k tzv. zákonu o konflikte záujmov
Podľa Szijjártóoa musí Maďarsko splniť tri úlohy a potom bude pripravené na to, že cez Ukrajinu už nebude prichádzať plyn do Strednej Európy. Prvou je vyriešenie zásobovania Južnej Európy ukončením infraštruktúry v rámci Maďarska od západu a od severu.
„Ďalšia domáca úloha pre nás je to, že musíme realizovať rozvoj kapacity na Srbsko-Maďarskej hranici, čo už prebieha a vo vhodnom čase to aj ukončíme. A tretia vec je, aby sme so slovenskými priateľmi boli pripravení na to, keď sa skončí zásobovanie z Ukrajiny, aby sme boli schopní vzájomne prepraviť väčšie množstvo plynu,“ dodal s tým, že na tom partneri začali práce a od začiatku budúceho roka maďarsko-slovenský interkonektor bude schopný prepravovať 7 mld. metrov kubických ročne obidvomi smermi.
Tlak na Európsku komisiu
Nová kapacita potrubia bude postačovať na zásobovanie Slovenska, alebo Maďarska na obdobie pol roka.
Intenzívnejší obchod so Singapurom by Slovensku len pomohol, tvrdí Žigovo ministerstvo
„Ak bude potreba a bude mať Maďarsko zakontrahovaný plyn na západ od našej krajiny, tak ho reverzným tokom vieme prepraviť do ich plynárenskej sústavy. Naopak, ak bude mať Maďarsko nadbytok plynu a my ho budeme potrebovať, tak tento plyn vieme dostať do našej sústavy,“ objasnil minister hospodárstva a dodal, že ak od januára nepôjde plyn z Ukrajiny, budeme musieť spojiť sily a vyvíjať tlak na Európsku komisiu, aby rokovala s Ruskou Federáciou a Ukrajinou.
Slovenská spotreba sa pohybuje do 5 mld. metrov kubických metrov plynu ročne a v Maďarsku je to dvojnásobok.