Ak o tom rozhodne parlament, sestry si môžu polepšiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotná sestra
Foto: SITA/ Viktor Zamborský

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Zákon o odmeňovaní sestier napriek kritike odborárov a lekárov poslanci v parlamentnom zdravotníckom výbore jednohlasne schválili.

Plénum bude o zákone o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek rokovať v druhom čítaní na nadchádzajúcej schôdzi. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora môže jeho prijatie na Slovensku znamenať koniec všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Pri ambulancii s jedným lekárom a jednou sestrou totiž budú mesačné personálne náklady predstavovať asi 2 800 eur. Od zdravotných poisťovní pritom dostávajú približne 3 000 až 3 500 eur. „Na prevádzku ambulancií neostane nič,“ poukázal Pásztor.

Ako dodal, ambulantní lekári nespochybňujú nároky sestier, avšak od štátu žiadajú garancie zvýšenia ich príjmov. Zároveň upozornil, že mnoho všeobecných lekárov je v dôchodkovom veku a pre rast nákladov sa môžu rozhodnúť ambulancie opustiť. Realitou sa podľa Pásztora môže v ambulanciách stať aj rovnaká výplata lekára a sestry.

Predstavte si, že váš šéf bude zarábať menej ako vy. To sa môžeme vymeniť,“ skonštatoval. Prezidentka komory sestier Mária Lévyová jeho tvrdenie odmietla. Podľa nej je prijatie zákona dôležitým stabilizačným a motivačným prvkom.

Navýšenie miezd sestier nie je finančne kryté, tvrdí Zelník

Lekár, zdravotníci
Foto: Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský Foto: ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

Voči zákonu však kriticky vystúpil aj Štefan Zelník (SNS). Ten upozornil, že navýšenie miezd sestier nie je finančne kryté. Podľa neho je schválenie zákona nezodpovedné a spôsobí v celom rezorte otrasy. Viliam Novotný (SDKÚ-DS) mu oponoval a tvrdil, že zdroje v zdravotných poisťovniach sú. „Problém je, ako ich dostať k poskytovateľom,“ myslí si.

Aj preto poslanci na výbore schválili poslanecký prieskum do všetkých troch poisťovní. Pýtať by sa ich chceli na to, ako chcú prispieť k lepšiemu finančnému ohodnoteniu zdravotníkov na Slovensku. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik na výbore opätovne zopakoval, že ak prejdú všetky pripravované opatrenia, rast platov bude krytý.

Na výbore vystúpili aj zástupcovia odborov, ktorí tvrdili, že zákon o minimálnych mzdových požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek je nesystémový. Podľa predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antona Szalaya si sestry zaslúžia vyššie mzdy, to isté však požadujú aj pre ostatných zamestnancov nemocníc. Poslancov pritom požiadal, aby zvážili prijatie zákona. „Nemôžeme robiť zákony pre 156 profesií, musíme hľadať také, ktoré by rast platov zabezpečili pre všetkých, všetci sú potrební,“ povedal Szalay.

Novotného mrzí, že sa rokovania o mzdách na Slovensku „podelili“ a podľa neho budú musieť hľadať riešenia. “Vidím to tak, že to, čo máme, je riešenie miezd lekárov v nemocniciach a riešenie sestier, to čo nás čaká je vyriešiť mzdové nároky v ambulantnej sfére a všetkých ostatných zdravotníckych profesií. Sme možno na pol ceste,“ vyhlásil Novotný.

Poslanci na vlaňajšej decembrovej schôdzi posunuli do druhého čítania zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Na jeho základe by si sestry a pôrodné asistentky mali prilepšiť od apríla tohto roka.

Ich priemerný mzdový nárok by sa mal v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku zvýšiť v priemere o 23,89 %. Aktuálne je pritom v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku zamestnaných 32 710 sestier a 1 769 pôrodných asistentiek. Zákon sa však dotkne aj 3 100 sestier pracujúcich v detských domovoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMária LévyováMinister zdravotníctva Ivan UhliarikŠtefan ZelníkViliam Novotný