BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – V prípade, že sa žiadateľ o azyl na Slovensku dopustí trestného činu ako páchateľ alebo iný účastník, ministerstvo vnútra mu azyl neudelí. Vyplýva to zo zákona o azyle. Ako ďalej agentúru SITA informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, podľa zákona ide o viaceré prípady.
Zákon o azyle
A to, ak sa žiadateľ dopustil trestného činu proti mieru, vojnového trestného činu alebo trestného činu proti ľudskosti podľa medzinárodných dokumentov, ak sa dopustil závažného nepolitického trestného činu mimo územia Slovenska predtým, ako požiadal o udelenie azylu alebo o poskytnutie doplnkovej ochrany, alebo ak je vinný za činy, ktoré sú v rozpore s cieľmi a zásadami Organizácie Spojených národov (OSN).
Imigrant v Nitre údajne onanoval nad mladými ženami
Imigrant onanujúci v Nitre je na slobode, zaplatil pokutu
„V prípade, ak by žiadateľ o udelenie azylu spĺňal podmienky na udelenie azylu z dôvodu zlúčenia rodiny, ministerstvo mu neudelí azyl ani v prípadoch, ak žiadateľa možno považovať za nebezpečného pre bezpečnosť Slovenska, alebo ak bol odsúdený za obzvlášť závažný zločin a predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť,“ vysvetlila Fabianová. Tieto prípady majú takisto oporu v zákone o azyle.
Spáchanie trestného činu má vplyv na konanie o udelenie azylu
Možná je však aj situácia, že ministerstvo žiadateľovi azyl už udelilo, no existuje podozrenie, že sa azylant dopustil trestného činu, rezort mu môže azyl odňať.
„Ak mal azylant udelený azyl z humanitných dôvodov alebo z dôvodov zlúčenia rodiny, ministerstvo azyl odníme aj vtedy, ak azylanta možno odôvodnene považovať za nebezpečného pre bezpečnosť Slovenska, alebo ak bol azylant odsúdený za obzvlášť závažný zločin a predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť,“ píše sa v zákone. Riešenie trestných činov spáchaných na našom území žiadateľmi o azyl je zakotvené v Trestnom zákone.
Spáchanie trestného činu má tak podľa zákona vplyv na konanie o udelenie azylu alebo jeho odňatie. V prípade spáchania priestupku je však situácia iná. „Skutočnosť, že sa žiadateľ o udelenie azylu alebo azylant dopustí priestupku, nemá negatívny vplyv na posúdenie žiadosti o udelenie azylu, ako ani na začatie konania o odňatie azylu,“ vysvetlila Fabianová.
Muža z Iraku po čine zadržali, ale už je na slobode, keďže zaplatil finančný trest. Azylanta po čine zadržala polícia a následne bol obvinený z prečinu výtržníctva. „V superrýchlom konaní bol uznaný vinným a súd mu uložil peňažný trest 900 eur,“ povedal pre Webnoviny.sk hovorca Okresného súdu v Nitre Mário Pivarči.
Hovorca Okresnej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček uviedol, že v prípade, že by výkon tohto trestu bol úmyselne zmarený, súd určil náhradný trest odňatia slobody v trvaní štyroch mesiacov. Muž však peňažný trest zaplatil, a tak sa väzeniu vyhol.
Nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová uviedla, že polícia k prípadu informácie neposkytne. Podľa zistení portálu Webnoviny.sk muž prišiel na Slovensko koncom minulého roka spoločne so skupinou asýrskych kresťanov. „Keďže má ako azylant rovnaké práva a povinnosti ako všetci občania Slovenska, z krajiny nemôže byť vyhostený,“ vyjadrilo sa Prezídium Policajného zboru.