BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – V slovenských kinách vo štvrtok začnú premietať koprodukčnú akčnú sci-fi komédiu Iron Sky (2012), ktorá sa už na prvý pohľad nepodobá na iné komédie či filmy žánru sci-fi.
Sčasti satirická snímka fínskeho režiséra Tima Vuorensolu totiž rozpráva príbeh o tom, ako sa nacisti koncom druhej svetovej vojny ukryli na odvrátenej strane Mesiaca a ako sa po 70-ročnom čakaní pripravujú na ovládnutie Zeme.
„Najmä v súčasnosti, keď sa čoraz častejšie robia remakey, a to je najmä prípad filmov tohto žánru, je dôležité mať príbeh, o ktorom ste predtým nepočuli. Keď sme rozmýšľali o Iron Sky, chceli sme, aby si ľudia povedali: ‚Nikdy som o ničom podobnom nepočul. Znie to šialene, ale je to niečo nové.‘ Už to je podľa mňa veľmi nápadité. Chodím po svete, rozprávam sa s filmármi a len zriedkakedy počujem o niečom skutočne originálnom,“ uviedol Vuorensola v rozhovore pre agentúru SITA.
Príbeh sa dá vyrozprávať za päť minút
Film Iron Sky sa od ostatných sci-fi odlišuje nielen originalitou príbehu, ale i pomerne jednoduchou synopsou. Tá je podľa Vuorensolu výhodná, pretože si ľudia film vedia predstaviť ešte pred jeho pozretím. „Ten príbeh viem v podstate vyrozprávať za päť sekúnd. 1945 – Nacisti šli na Mesiac. 2018 – vracajú sa späť. To je ten príbeh, nie je to nič abstraktné. Je dobré zachytiť to takto jednoducho, pretože to pritiahne pozornosť,“ povedal režisér o filme, v ktorom si zahrali napríklad Julia Dietze, Peta Sergeant, Udo Kier, Götz Otto, Stephanie Paul alebo Kym Jackson.
Tridsaťdvaročný filmový tvorca prezradil, že už pri nakrúcaní vedel, že snímka bude tzv. splitterom, teda filmom, ktorý budú ľudia milovať alebo nenávidieť. Sám pozorne sleduje reakcie divákov, ktorí vnímajú dielo nielen ako celok, ale komentujú aj jeho jednotlivé časti.
„Každopádne, fínski filmári sú doteraz veľmi prekvapení, že sme urobili takýto film, pretože rozhodne nejde o typickú fínsku snímku. V podstate podobné filmy sa nerobia nielen vo Fínsku, ale ani v Európe. Takže ide o veľmi špeciálny prípad. Dobré je, že sme týmto filmom zbúrali mýtus, že akčné sci-fi môžu robiť len Američania. Nie je to pravda, dokážu to aj Európania,“ povedal Vuorensola, ktorý prišiel svoj film tento týždeň osobne predstaviť na Slovensko.
Filmár videl nacistov prvý raz v Indiana Jonesovi
Akčná sci-fi komédia Iron Sky mala svetovú premiéru na februárovom medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Po prvý raz ju teda premietli práve v Nemecku, kde sa zrodil nacizmus. Paradoxne, práve v Nemecku bola táto snímka veľkým hitom.
„O nacistoch som prvý raz čítal v historických knihách, niekde tam to začalo. Je to možno vtipné, ale vo filme som sa k nim po prvý raz dostal, keď som videl Indianu Jonesa (snímku Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy z roku 1981, pozn. SITA). Vždy som bol fanúšikom sci-fi a v tomto žánri bolo vždy veľa rôznych mini-nacistov. Až pri Iron Sky som sa však o nacistov začal zaujímať viac. Vedel som, že mi nemôže stačiť len to, čo som o nich počul v televízii, ale musím si urobiť vlastný prieskum a musím veľa čítať, aby som vedel o čom bude vo filme rozprávať.“
https://www.youtube.com/watch?v=He_PWsJqsVY
Timo Vuorensola sa do povedomia dostal videofilmom Star Wreck: In the Pirkinning (2005), ktorý je podobne ako Iron Sky zaraditeľný medzi akčné sci-fi komédie. To, čo obe snímky spája, je spôsob produkcie filmov. Už pri svojej prvotine Fín spolupracoval so skupinou fanúšikov – dobrovoľníkov, ktorí mu pomáhali finančne, ale asistovali aj pri samotnej výrobe. Podobne postupoval aj pri novinke Iron Sky.
„To, čo nám priaznivci dali, bolo predovšetkým spoločné nadšenie pre tento projekt. Bol som presvedčený, že na tom môžeme pracovať ako komunita, no až doteraz som nemal možnosť sa o tom presvedčiť. Peniaze samozrejme boli dôležité, avšak ešte dôležitejšie bolo to, ako k nemu pristupovali z hľadiska tvorivého procesu,“ povedal režisér. Vuorensola chce takto pracovať aj v budúcnosti, žiaden iný spôsob filmárskej práce si totiž nevie predstaviť. „Bolo by hlúpe teraz začať filmovať sám niekde v tajnom brlohu,“ poznamenal.
Nacistom venuje aj nový film
Komunita združená okolo Iron Sky navyše nevytvorila len celovečerný film, ale aj ďalšie diela so snímkou viac či menej súvisiace.
„Už sme vytvorili hru Iron Sky, ďalej sme vydali trojdielny komiks, ktorý hovorí o udalostiach pred príbehom filmu, špeciálne o vodcovi nacistov na Mesiaci, no a samozrejme, už pred nakrúcaním snímky sme si uvedomovali, že na vyrozprávanie príbehu budeme zrejme potrebovať viac ako jeden film. Sequel je v pláne a chcel by som na ňom začať pracovať čo najskôr. Mám teraz pred sebou nejaké iné projekty, ale po nich sa zrejme pustíme do sequelu. Uvažujeme aj o prequeli, ktorý by mohol vzniknúť ako miniséria pre televíziu. Mohlo by to byť o tom, ako sa nacisti vlastne dostali na Mesiac a čo tam celé tie desaťročia robili. Pretože to sme v Iron Sky príliš nerozoberali,“ priblížil svoje plány Vuorensola.
Jeho najbližším projektom je však snímka, ktorá sa na Iron Sky tak trochu podobá, no podľa režiséra s týmto filmom nemá veľa spoločného. Ide o snímku I Killed Adolf Hitler s plánovanou premiérou v roku 2014.
„Nemal som v pláne robiť ďalší film o nacistoch, no keď sa mi do rúk dostal scenár, nemohol som ho len tak odhodiť. Rozmýšľal som nad tým, či je dobré robiť dva takéto filmy za sebou, no napokon som v tomto nevidel problém. I Killed Adolf Hitler je príbehom o dvoch atentátnikoch, ktorí sa vydajú do minulosti, aby zabili Adolfa Hitlera. Avšak nepodarí sa im to, naopak Adolf Hitler sa dostane do budúcnosti a začne študovať, čo pokazil v druhej svetovej vojne. Potom sa samozrejme bude chcieť vrátiť späť a zmeniť históriu. Celé je to adaptácia nórskeho komiksu, ktorého autorom je umelec známy ako Jason,“ ozrejmil režisér, ktorý sa v rodnej krajine venuje aj industrial-noise-avantgard-blackmetalovej skupine Älymystö. To, kedy film I Killed Adolf Hitler začnú nakrúcať a kto sa v ňom predstaví, zatiaľ nie je známe.