Ako bojovať proti najčastejším stavebným poruchám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Môj dom

Základnými symptómami sú chlad, vlhko a prievan. Odhalenie príčin vo väčšine prípadov nie je zložité. Ak ide o staršiu stavbu, zdroj problémov spravidla treba hľadať v nedostatočnej tepelnej izolácii, poškodenej hydroizolácií spodnej stavby či strechy alebo v netesných oknách. Riešenie je teda viac-menej jasné: treba opraviť hydroizoláciu, vymeniť okná a zatepliť obvodové steny a strechu. Do opravy vlastného domu sa ľudia zväčša púšťajú s elánom a optimistickými vyhliadkami. O to väčšie je však sklamanie, keď sa po kompletnej renovácii domu začnú znova vynárať početné poruchy a vynaložené peniaze vlastne vyjdú nazmar. V čom sa stala chyba? V prenesenom zmysle slova možno povedať, že jednou z príčin môže byť aj snaha majiteľov domu ušetriť na nesprávnom mieste: buď sa pred stavebnými úpravami neporadia s odborníkom, alebo vynechajú niektoré odporúčané kroky (pretože sa im zdajú nepodstatné), prípadne zvolia lacnejšie materiály, no a svoje slovo má aj neodborné vyhotovenie stavebných úprav.

Nepriateľ č. 1: vlhkosť

Bez názvu
Foto: Môj dom

Častým a veľmi nepríjemným problémom pri starých, nových aj renovovaných budovách je nadmerná vlhkosť stavebných konštrukcií, ktorá spôsobuje zníženie tepelnoizolačných vlastností stien, postupne vedie k narúšaniu vnútornej štruktúry muriva s priamym vplyvom na statiku, spôsobuje tvorbu výkvetov, škodlivých plesní. Vzdúvajúce sa omietky, tvorba výrazných máp s kontúrami na murive – znaky toho, že miera vlhkosti dosahuje kritický bod. Spôsob sanácie vlhkého muriva musí zohľadňovať príčiny vlhnutia, medzi hlavné patrí:

• Vzlínajúca vlhkosť

Vyskytuje sa pri neexistujúcej alebo poškodenej izolácii spodnej stavby. V murive môže stúpať aj vysoko nad úroveň terénu, niekedy až do výšky troch metrov. Zemská vlhkosť so sebou prináša i minerálne soli, ktoré sa usádzajú vnútri muriva, zvyšujú jeho hygroskopickosť a spôsobujú výkvety solí na omietke.

• Spodná voda

Vie byť veľmi agresívna. Je daná vysokou hladinou spodnej vody, no tento problém sa môže vyskytnúť aj dodatočne – v súvislosti so stavebnými zásahmi, ktoré zmenia geologické podmienky v okolí existujúcej budovy. Nevhodná úprava terénu v okolí domu (napríklad veľa spevnených plôch) môže spôsobiť, že na spodnú stavbu začne nepriaznivo vplývať aj zrážková voda vsakujúca do zeme v bezprostrednej blízkosti budovy.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať