Šefčovič v europarlamente čelil „grilovačke“, pýtali sa ho aj na Fica v Číne a ruskej televízii (video)
Maroša Šefčoviča čaká v pondelok ostrá skúška na pôde europarlamentu v Bruseli. Pre niekoho povinná jazda, pre iného formalita. Tak ako pri futbalových prestupoch je nevyhnutná lekárska prehliadka hráča, eurokomisári musia pred nástupom do funkcie ako obligátnu náležitosť podstúpiť v Európskom parlamente vypočutie alebo tzv. grilovačku.
Každé potvrdzujúce vypočutie trvá tri hodiny. Dezignovaný komisár či komisárka vystúpi s 15-minútovým úvodným vyhlásením, po ktorom nasledujú otázky poslancov Európskeho parlamentu.
Politické skupiny rozdelia čas určený na vystúpenie medzi svojich poslancov prítomných na vypočutí. Dezignovaní komisári a komisárky majú na zodpovedanie otázky dvakrát viac času než je čas určený na otázku. Pred ukončením potvrdzujúceho vypočutia majú dezignovaní komisári možnosť predniesť krátke záverečné vyhlásenie.
V závislosti od portfólia môže dezignovaného komisára hodnotiť buď len jeden výbor alebo aj niekoľko výborov spoločne (tzv. gestorské výbory). K účasti na vypočutí môžu byť prizvané aj iné výbory, čo v praxi znamená, že môžu prispieť ústnymi otázkami. Záverečné hodnotenie kandidátov je však v kompetencii koordinátorov gestorského výboru.
Čo nasleduje po vypočutí?
Predsedovia príslušných výborov a zástupcovia (koordinátori) politických skupín vo výboroch sa ihneď po vypočutí stretnú, aby zhodnotili, či sú dezignovaní komisári spôsobilí stať sa členmi kolégia komisárov a plniť konkrétne úlohy, ktoré im majú byť pridelené.
Okno do sveta: Maroš Šefčovič má v Bruseli dobré odborné meno, jeho slabinou sú politické otázky (rozhovor)
Do 24 hodín od skončenia hodnotenia koordinátori rozošlú dôverný odporúčací list, ktorý preskúma Konferencia predsedov výborov. Tá ho následne postúpi Konferencii predsedov. Koordinátori výboru môžu o schválení (alebo zamietnutí) dezignovaného komisára rozhodnúť konsenzom. Ak sa však ich názory líšia, kandidát musí získať podporu koordinátorov zastupujúcich aspoň dve tretiny členov výboru.
Ak koordinátori nedosiahnu dvojtretinovú väčšinu potrebnú na schválenie (alebo zamietnutie) kandidáta, môžu požiadať o doplňujúce informácie prostredníctvom ďalších písomných otázok a/alebo si na obnovenom potvrdzujúcom vypočutí (so súhlasom Konferencie predsedov, v trvaní jeden a pol hodiny) objasnia sporné otázky.
Ak jednoduchá väčšina koordinátorov nepodporí ani jednu z týchto dvoch možností, predseda či predsedníčka príslušného výboru zvolá schôdzu výboru, na ktorej sa o schválení kandidáta bude hlasovať (za zatvorenými dverami, tajným hlasovaním a jednoduchou väčšinou).
Schválenie eurokomisára
Po prípadných dodatočných písomných otázkach a/alebo obnovenom potvrdzujúcom vypočutí môžu koordinátori schváliť dezignovaného komisára najmenej dvojtretinovou väčšinou.
Ak sa však nepodarí dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu, predseda či predsedníčka zvolá schôdzu výboru, na ktorej sa uskutoční tajné hlasovanie o vhodnosti kandidáta. Nato, aby bol kandidát odporučený na schválenie, potom stačí už len jednoduchá väčšina.
Fico vyzval predstaviteľov Progresívneho Slovenska, aby nerobili Marošovi Šefčovičovi peklo v Európskom parlamente (video)
Po ukončení všetkých vypočutí Konferencia predsedov výborov posúdi ich výsledky a postúpi svoje závery Konferencii predsedov. Tá najskôr preskúma hodnotiace listy predložené príslušnými výbormi a odporúčanie Konferencie predsedov výborov, následne stanoví záverečné hodnotenie a 21. novembra vyhlási vypočutia za uzavreté. Hneď ako Konferencia predsedov vyhlási vypočutia za uzavreté, budú hodnotiace listy zverejnené.
Po skončení všetkých vypočutí predstaví zvolená predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová na plenárnej schôdzi celé kolégium komisárov, ako aj jeho pracovný program. Nasledovať bude rozprava s poslancami Európskeho parlamentu. Každá politická skupina alebo aspoň jedna dvadsatina poslancov (tzv. nízka prahová hodnota) môže predložiť návrh uznesenia.
Hlasovanie o novej Komisii
Parlament musí schváliť celú Komisiu v elektronickom hlasovaní väčšinou hlasov. Hlasovanie by sa malo uskutočniť počas plenárnej schôdze 25. až 28. novembra v Štrasburgu.
Potom, ako Parlament odsúhlasí novú Komisiu, mala by ju oficiálne vymenovať Európska rada, ktorá rozhoduje kvalifikovanou väčšinou.