Tepelné straty budovy sa udávajú v kW. Teplo, ktoré budova stráca, musí pec alebo kozub nahradiť Výpočet tepelnej straty budovy je komplikovaný, zohľadňujú sa v ňom viaceré faktory. Patrí do rúk odborníkom. Na továrenskej peci alebo kozubovej vložke je štítok, na ktorom sa uvádza výkon spotrebiča a náplň dreva. Napríklad: ak je výkon 5,5 kW a náplň 2,1 kg dreva, znamená to, že ak v danom spotrebiči zhorí 2,1 kg dreva za 1 hodinu, vyprodukuje sa 5,5 kW/h. Ak by sme potrebovali kúriť 12 hodín, spotrebujeme 2,1 x 12 = 25,2 kg dreva. Za 12 hodín by sme pri elektrine spálili 12 × 5,5 kW = 66 kWh. V skutočnosti pec nefunguje ako elektrický ohrievač – „vypnúť“ teplo v peci znamená nechať dohorieť palivo. Pec podľa typu a veľkosti potrebuje čas na vyhriatie – najprv samej seba na prevádzkovú teplotu, potom na vyhriatie komína a napokon priestoru, pre ktorý sme ju postavili. Ak máme doma pec, treba sa s ňou naučiť žiť a obsluhovať ju.
Výkony a merania
Kúriť pecou na drevo ešte neznamená, že dom vykúrime. Vykurovanie nezahŕňa len jednoduchý výkon, merateľný v kilowattoch. Je to aj o tepelnej pohode, tepelnej akumulácii, zotrvačnosti, tepelnej stabilite, pričom sa zohľadňuje fyziológia, ako aj schopnosti a vlastnosti priestoru, ktorý vykurujeme, zvyklosti, očakávania a kultúra ohňa.
Pri výkone je dôležitá aj časová postupnosť. Najprv sa v peci musí vytvoriť teplota vhodná na horenie, potom na nahriatie plášťa pece, následne na odovzdanie tepla do okolitého priestoru a až potom na vyhriatie priestoru. Vieme však, že priestor rýchlo nevykúrime. Pri zadovážení pece preto zvažujeme, za aký čas od zakúrenia budeme chcieť teplo v miestnosti. Ak potrebujeme teplo rýchlo, odporúča sa uvažovať o kozubovej vložke. Ak ho nepotrebujeme hneď, ale chceme ho udržať viac hodín, hľadáme stavanú pec primeranej hmotnostnej kategórie. Seriózna firma by mala vedieť poradiť a odporučiť, akú pec potrebujete.
Celý článok si môžete prečítať tu.