Ako je to s infekciou SARS-CoV-2 po očkovaní či so stravovaním v reštauráciách? Odpovede na aktuálne najčastejšie otázky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mobil, koronavírus
Foto: gettyimages-1208457313-612x612

Vyznať sa v rôznorodých pandemických opatreniach môže byť niekedy náročné. Z veľkej časti to môže byť spôsobené aj tým, že sa obmedzenia a uvoľnenia pre konkrétne okresy a samotné oblasti menia pomerne často.

Webnoviny.sk prinášajú odpovede na najčastejšie otázky, ktoré podľa hygienikov ľudia adresujú Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Cestovanie vo verejnej doprave

V súčasnosti je podľa COVID automatu väčšina okresov zaradená do ružovej a horšej farby. Vo verejnej doprave i budovách je povinné nosiť respirátor. Za rúško ho už môžeme vymeniť v zelených, žltých a oranžových okresoch.

Odborníci odporúčajú cestujúcim vo vlakoch a autobusoch prechádzajúcich zo zelených, žltých a oranžových okresov cez ružové a horšie okresy, aby mali na tvári respirátor.

Platí to najmä v prípade dlhšej cesty, keďže sa v interiéroch vystrieda veľa cestujúcich aj z horších okresov. Je tiež pravdepodobné, že si počas dlhšej cesty zložia ochranu z tváre, aby sa najedli či napili.

Pri kratších cestách hygienici odporúčajú zdržať sa jedenia a pitia vo vnútri.

Rovnako platí odporúčanie, aby ľudia, podľa možnosti, sedeli čo najďalej od seba, nekomunikovali s osobami žijúcimi mimo spoločnej domácnosti a nedotýkali sa zbytočne povrchov.

Po vystúpení je vhodné dezinfikovať si ruky.

Stravovanie – reštaurácie, kiná

V ružových, červených a bordových okresoch je možné pokrmy a nápoje konzumovať len v exteriéri.

V oranžových a žltých okresoch je možné piť a jesť aj v interiéri. V oranžovom okrese môžu pri stole sedieť maximálne štyri osoby alebo viac osôb z jednej domácnosti. V žltom okrese je povolených najviac šesť osôb pri jednom stole alebo viac členov jednej domácnosti.

Odstup medzi stolmi musí byť minimálne dva metre. V žltých a oranžových okresoch si je možné v interiéri zložiť rúško z tváre len počas jedenia a pitia.

Aj v lepších, teda v oranžových a žltých okresoch naďalej platí, že jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál a samoobslužný výdaj na štýl švédskych stolov a samoobslužných bufetov je zakázaný.

Príbor nesmie byť voľne dostupný, personál ho musí priniesť k jedlu zabalený. Takisto musia po každom zákazníkovi vydezinfikovať jedálny lístok, stôl a dotykové plochy. Hygienické zariadenia je potrebné dezinfikovať každú hodinu.

V kinách sa môžu diváci občerstviť len v ružových a lepších okresoch. Inak je po celý čas nutné mať prekryté horné dýchacie cesty.

Potreba negatívneho testu

Zlepšujúca sa situácia umožnila aj voľnejší pohyb bez negatívneho testu na koronavírus. Ten je však stále potrebný vo všetkých okresoch vo vnútri akvaparkov, a to v priestoroch, kde ponúkajú služby, atrakcie a vo vnútorných bazénoch. Netýka sa to šatne, sprchy či toalety.

Rovnako je potrebný na svadobných hostinách, karoch, oslavách, večierkoch a podobných podujatiach, či hromadných akciách v prevádzkach verejného stravovania a tiež u divákov, kde je ich účasť povolená v zmysle vyhlášky ÚVZ SR.

Negatívny test musia mať aj na súťažiach a športových podujatiach, tréningy majú výnimku.

PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, antigénový test nie starší ako 24 hodín. Negatívny test je možné nahradiť potvrdením o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. Negatívny test ani iný doklad nepotrebujú deti do 10 rokov.

Jaskyne, hrady, zámky

Pre jaskyne, hrady a zámky platia rovnaké všeobecné pravidlá ako pre múzeá a galérie. Obmedzenie kapacity je 1 osoba na 15 štvorcových metrov, pričom sa nerátajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby.

Od cudzích ľudí je potrebné v radoch dodržiavať dvojmetrový odstup. Stále platí prekrytie horných dýchacích ciest.

Pri organizovaných prehliadkach platia rôzne obmedzenia:
• 2. a 3. stupeň varovania (červená, bordová): povolené sú len individuálne, nie organizované prehliadky v skupine
• 1. stupeň varovania (ružová): najviac 10 osôb v skupine
• 2. stupeň ostražitosti (oranžová): najviac 15 osôb v skupine
• 1. stupeň ostražitosti (žltá): najviac 30 osôb v skupine
• stupeň monitoring (zelená): bez kapacitného obmedzenia

Vonkajšie turistické atrakcie, zoo

Exteriérové turistické atrakcie musia dodržiavať všeobecne platné podmienky pre prevádzky.

Dodržiavať je potrebné tie nariadenia, ktoré sú pre povahu atrakcií aplikovateľné. Napríklad zabezpečiť dvojmetrový odstup v radoch od cudzích ľudí, 1 osoba na 15 štvorcových metrov či povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest a dezinfekcia rúk pri vstupe.

Aktuálne platí vyhláška, ktorá sa týka aj zoologických a botanických záhrad.

Degustácia vín

Degustácie vín sú prevažne povolené. Je však potrebné postupovať podľa príslušnej farby COVID automatu, ktorá môže nastavovať odlišné pravidlá pre interiér, exteriér, osoby sediace alebo stojace.

Nastavené pravidlá vychádzajú z vyhlášky k organizácii hromadných podujatí (a to hromadné podujatia charakteru večierkov, osláv či podujatí v prevádzkach verejného stravovania) a vyhlášky k činnosti prevádzok.

Degustácie vín:
• sú zakázané v 2. a 3. stupni varovania (červená, bordová).
• v 1. stupni varovania (ružová): exteriér do 50 osôb (v tejto farbe sú interiéry prevádzok verejného stravovania uzatvorené)
• v 2. stupni ostražitosti (oranžová): interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb
• v 1. stupni ostražitosti (žltá): interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb
• stupeň monitoringu (zelená):
státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb
sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

Pri vstupe je potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu nie starším ako 72 hodín alebo Ag testu nie starším ako 24 hodín.

Zároveň, ak ide o interiér:
• v okresoch v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí zákaz konzumácie v interiéri, nutnosť dodržiavať hygienické opatrenia.
• konzumácia jedál a nápojov v interiéroch je možná v 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) s kapacitnými obmedzeniami:
v 2. stupni ostražitosti (oranžová): max. 4 osoby pri stole alebo členovia jednej domácnosti.
v 1. stupni ostražitosti (žltá): max 6 osôb pri stole alebo členovia jednej domácnosti.
• v stupni monitoring (zelená) neplatia kapacitné obmedzenia

Očkovanie

So spustením očkovania na Slovensku sa začali prirodzene objavovať aj otázky vzťahujúce sa na vakcíny. Medzi najčastejšie podľa ÚVZ patrí otázka, či sa vytvorí imunita po očkovaní aj v prípade, ak človek nemá žiadne vedľajšie účinky.

Pravdou je, že imunitná reakcia je u každého človeka špecifická vzhľadom na stav jeho imunitného systému. Bolesť po očkovaní v mieste vpichu, začervenanie, prípadne zvýšená teplota nie sú indikátorom na určovanie imunitnej odpovede.

Očkovanie nemusí byť spojené s následnými reakciami, no organizmus si protilátky aj tak vytvorí.

ÚVZ uvádza, že výskumy aj prax jednoznačne potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa vyskytuje aj prípad infekcie už zaočkovanej osoby.

„Pozorovania z terénu a nami zistené proporcie osôb, u ktorých pravdepodobne nedošlo po očkovaní k očakávanej imunitnej odpovedi, sú v zhode s očakávaniami na základe deklarovanej účinnosti vakcín,“ uviedol ÚVZ.

Prvá a druhá dávka

Úrad k 18. máju 2021 eviduje 456 585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb.

Po prvej dávke vakcíny išlo o 6 137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1 437 945 osôb zaočkovaných 1. dávkou. Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4%, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva.

V prípade vakcíny od AstraZeneca osobitne vypočítali proporciu pozitivity po podaní jednej dávky v intervale viac ako 4 týždne po podaní 1. dávky. V tomto prípade sa prípady pozitivity vyskytovali v proporcii 0,2%.

Tejto vakcíne sa osobitne venovali vzhľadom na jej postavenie vo vyhláškach ÚVZ SR: 4 týždne po prvej dávke je možné nahradiť negatívny test dokladom o zaočkovaní.

Po druhej dávke vakcíny zaznamenali 1 629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682 859 osôb zaočkovaných 2. dávkou. V období 14 dní po 2. dávke z toho evidujú 845 pozitívnych osôb.

Možnosť infekcie zaočkovaných osôb má viacero dôvodov. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou.

Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, respektíve ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AstraZenecaÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR