Ako pripraviť okolie rodinného domu a záhradu na zimu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dreamstime_xl_43881851 s.jpg
Foto: Dreamstime

Vlastníte rodinný dom so záhradou? Každý preferuje pri budovaní svojej domácnosti i záhrady niečo iné. Jeden uprednostňuje voľnosť, druhý striktnú organizovanosť. Niekto chodí do záhrady najmä pracovať, iný relaxovať.

Bez ohľadu na to, či vlastníte rodinný dom a záhradu kvôli aktívnemu alebo pasívnemu odpočinku, v jesennom období je v každom prípade potrebné porozmýšľať nad tým, ako pripraviť okolie rodinného domu a záhradu na zimné obdobie.

Práce v exteriéri

Pokiaľ ste sa rozhodli zrenovovať fasádu, vyberte si také pojazdné lešenie, ktoré je dostatočne pevné a stabilné. Čo sa jesenných prác v záhrade týka, po zbere úrody každého záhradkára čaká hrabanie suchého lístia, vytrhávanie buriny a kyprenie pôdy, aby zem bola na zimné obdobie dobre pripravená. Ak vás trápi bolesť rúk, pri prácach v exteriéri môžete na svoje lakte či zápästia použiť elastické bandáže. A pokiaľ trpíte bolesťami kolien, na ne môžete použiť aj neoprénové či kompresné bandáže, ktoré vám uľahčia pohyb.

Starostlivosť o trávnik

V jesennom období je potrebné z trávnika pravidelne odhŕňať napadané lístie, aby sa pod ním nevytvárali plesnivejúce miesta. Dôležité je, aby sa k tráve dostali aj jesenné slnečné lúče. Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou pred vznikom rôznych chorôb trávnika. A v tomto období nezabudnite trávu aj pohnojiť. Aj keď sa rast novej trávy počas studených mesiacov v roku spomaľuje, korene rastú stále, len v miernejšom tempe. Jesenné hnojenie dodá koreňovému systému potrebné živiny, aby na jar mohli nové steblá trávy zdravo rásť. Na hnojenie však použite špeciálne jesenné hnojivo s obsahom draslíka, aby mal trávnik pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu.

Pravidelné zavlažovanie

Trávnik je potrebné zalievať aj na jeseň, pretože tráva neprestáva rásť ani počas zimy. Aj keď sú steblá vo fáze odpočinku, ich korene vlahu potrebujú. No tak, ako trávniku nesvedčí nedostatok vody, nesvedčí mu ani prelievanie. Pri nadbytku vody sa trávnik obvykle zaparí a začnú sa v ňom tvoriť huby a iné choroby. Trávnaté plochy počas jesene však zalievajte cez deň a nie večer, aby voda mala dostatočný čas na vsiaknutie. Pokiaľ budete trávu polievať vo večerných hodinách, voda zostane na steblách, čo môže podporiť vznik plesní.

Tip na záver

V jesennom období nepodceňte pri prácach v záhrade vhodné oblečenie a obuv. Skvelým tipom sú Bundgaard gumáky, ktoré aj v sychravom a daždivom období doprajú nohám sucho. Ideálnym vrchným oblečením sú zateplené nohavice a bundy z nepremokavých materiálov. A myslite aj na vhodnú pokrývku hlavy, aby vám vietor a chlad prácu v exteriéri neznepríjemňovali.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať