Medzi najčastejšie ochorenie, ktoré postihuje turistov, patrí určite hnačka. Poradíme vám, ako sa jej vyvarovať, aby vám nepokazila dovolenku.
Kedy nám hrozí hnačka?
Hnačka sa objaví obyčajne počas 1. týždňa dovolenkového pobytu, ale môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov. Diagnostika vychádza najmä z anamnestických údajov. Na základe ťažkostí si ju stanoví už aj samotný pacient a vo väčšine prípadov odznie počas 1 – 2 dní bez liečby. Ak hnačka neustupuje, alebo sa v stolici objaví krv alebo hlieny, tak väčšinou pacient vyhľadá lekára. Ten dá urobiť aj mikrobiologické vyšetrenie, čím sa zistí pôvodca ochorenia.
Rizikové destinácie
Najrizikovejšie destinácie pre vznik infekcie sú rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afrika, Stredný Východ a Ázia. A tu je dôvodom najčastejšie porušenie základných pravidiel hygieny, požitím kontaminovanej potravy alebo vody od chorých s hnačkovým ochorením, alebo od osôb, ktoré nemajú žiadne klinické príznaky ochorenia (bezpríznakoví nosiči).
Pozor na jedlo z pouličných stánkov
Ak sa chcete vyvarovať hnačke, v prvom rade nekonzumujte potravu z pouličných stánkov, kde sa jedlá pripravujú v improvizovaných podmienkach s nízkou úrovňou hygieny.
Jedlo treba zjesť hneď
Potraviny radšej konzumujte ihneď po jeho príprave, pokiaľ je ešte teplé.
Radšej varená alebo dusená zelenina
Zeleninu tiež jedzte len po tepelnej úprave.
Majonézové šaláty
Určite sa vyhnite majonézovým šalátom, ktoré veľmi rýchlo podliehajú skaze.
Voľte radšej balenú zmrzlinu
Ak v cudzích krajinách dostanete chuť na zmrzlinu, tak si dajte len balenú z kontrolovaných výrobní.
Vhodné je ovocie, ktoré sa dá šúpať
Opatrní buďte aj pri konzumácii ovocia. Voľte radšej také, ktoré sa dá ošúpať, a keď sa nedá uvariť alebo ošúpať, radšej ho nejesť.
Neškodná voda
Vodu na pitie aj na umývanie zubov používajte len z originálne balených fliaš.
Čisté ruky
Umývajte si ruky pred jedením a vždy po použití toalety.