BRATISLAVA 21. marec (WebNoviny.sk) – Marian Kotleba už naozaj nevie, čo so sebou. Najnovší výstrelok tohoto pána s fúzikom je otvorene nacistická symbolika na šekoch, ktoré Kotlebova nadácia odovzdáva ľuďom s finančnými ťažkosťami, prípadne ľuďom, ktorí trpia nejakým postihnutím. Hovorím o šekoch, lebo sa jednoznačne nejedná o jediný prípad a podľa môjho názoru si predseda ĽSNS dovoľuje až príliš.
Verejnosť pobúrila suma 1488 eur. Prečo? No preto, lebo je to nacistický symbol. Číslovka 14 vyjadruje štrnásť slov, ktoré by mal ovládať každý správny neonacista: „We must secure the existence of our people and future for wihte children“ (V preklade: Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí). 88 znamená Heil Hitler. Bežný človek, by si povedal, že sa jedná o náhodu. Nejedná. Stačí zadať číslo 1488 do akéhokoľvek vyhľadávača. Nevadí, raz sa to môže stať hocikomu. Problémom je to, že Kotlebova strana sa v nacistickej číselnej symbolike vyžíva.
Iný dar potrebnej rodine bol vyčíslený na rovných 2028 eur. Táto suma by sa mohla zdať v poriadku. Číslo 28 však v nacistickej symbolike vyjadruje slovné spojenie „Blood and Honour“ (Krv a česť). Jedná sa o motto Hitlerjugend, ktoré nejaký čas po vojne prebrali mladí neonacisti. Číslo 28, ako nacistický symbol dokážeme vystopovať k roku 1987 do Spojeného Kráľovstva, k organizácii NF (biely nacionalistický front). Mohlo by sa zdať, že už stačí, ale ešte zďaleka nekončíme.
Glosa: Otvorený list Richardovi Sulíkovi od jeho voliča
Ďalší dar mal presnú hodnotu 777 eur. Ide o modifikáciu hákového kríža a pôvodne používanú nacionalistickým hnutím z Juhoafrickej republiky – AWB (Afrikaner Weerstandsbeweging). Zobrazuje trojhranný hákový kríž, ktorý medzi svoje symboly zaraďuje krajná pravica.
ĽSNS sa priam vyžíva v nacistickej symbolike. Ich logo je úplne očividne prebraté z dvojkríža najpoužívanejšieho počas obdobia Slovenského Štátu (tento dvojkríž nemá nič spoločné s tým, ktorý máme v štátnom znaku) a ďalej ho prebrala teraz už zakázaná „Pospolitosť“, kde bol Marian Kotleba známy ako vodca. Jedná sa o prostý preklad slova „fuhrer“, prezývky príznačnej pre Adolfa Hitlera. Ďalej číslo osemdesiat osem – na ich straníckej kandidátke obsadené človekom, ktorý otvorene velebí Hitlera, ako mierotvorcu – Mariánom Magátom.
Ak by sa jednalo o jednorázovú záležitosť, človek by mohol prizmúriť oči. Marian Kotleba sa však v týchto očikolúcich inotajoch nesnaží o nič iné, ako o výsmech ľuďom. Niekto jednoducho nemôže nebyť nacista, ak všade strká nacistickú symboliku, zdraví sa pozdravom „Na stráž“ a je o ňom známe, že sa ešte pár rokov dozadu producíroval po námestiach v uniforme hlinkovej gardy.
Skrývať nacistickú symboliku na šeky pre ľudí s postihnutím a pre rodiny v hmotnej núdzi nie je pomoc. Je to hyenizmus, politická kampaň, výsmech. Nacisti mali v úmysle ľudí s mentálnym, alebo telesným postihnutím hromadne vyvražďovať. Je to horšie, ako keby ste vegánovi dali na narodeniny exkurziu na bitúnok. Je to frontálny útok na ľudskú dôstojnosť, najzvrátenejšia reklama, aká sa dá vymyslieť.
Niektorí tvrdia, že ide o náhody. Nie je to tak. O náhodách sa dá hovoriť, keď by sa jednalo o jeden, možno dva prípady.
Niektorí tvrdia, že s týmito číslami na šekoch chcela ĽSNS prilákať médiá, aby informovali o charite ĽSNS. Ak je to tak, klesá v mojich očiach táto partaj ešte hlbšie. Ak niekto robí charitu pre publicitu a naháňanie politických bodov, patrí na morálny suterén.
Ak niekomu pri charite ide o pozornosť médií, je neúprimný a nemyslí to s pomocou druhým vážne. Pomoc druhým by mala byť nezištná. Najmä pre tých, čo sa schovávajú „Za Boha“. V Biblii na to nájdu jednoznačnú odpoveď. Ak pomáham druhým preto, aby som z toho niečo mal, nejedná sa o charitu. Jedná sa o biznis. V tomto prípade biznis s ľudskou dôstojnosťou, ktorá je poškvrnená nacistickými symbolmi.
Autor: Malý cynik