Akreditačná komisia navrhuje povýšiť VŠMU na univerzitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
škola
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Vysoká škola múzických umení v Bratislave (VŠMU) odstránila nedostatky, ktoré jej v komplexnej akreditácii vyčítala Akreditačná komisia. Členovia komisie ju preto navrhujú preradiť do najvyššej z troch kategórií, medzi univerzity. Postup ešte musí schváliť minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Pôvodne škola spĺňala podmienky len na vysokú školu, čo je druhá kategória. V minulosti mala nedostatočné výsledky v kritériách KZU 2 a KZU 5. Nespĺňala požiadavky na objem financií za výskumné granty, projekty na evidovaný prepočítaný počet docentov, profesorov a tvorivých výskumných pracovníkov a tiež požiadavky na počet doktorandov denného a externého doktorandského štúdia na prepočítaný evidenčný počet docentov a profesorov. Uvádza sa to v zápisnici komisie z decembrového zasadnutia.

Objem peňazí závisí od kategórie, v ktorej sa škola nachádza

V októbri 2010 navrhla Akreditačná komisia ministrovi Jurzycovi preradiť Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave z najnižšej kategórie odborná vysoká škola medzi vysoké školy. Celkovo v komplexnej akreditácii posudzovala Akreditačná komisia 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Ďalších šesť súkromných vysokých škôl hodnotí počas rokov 2010 a 2011. Akreditácia delí vysoké školy na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie majú dostávať aj peniaze – univerzity môžu rátať s najväčšou sumou, odborné vysoké školy s najmenšou. Všetky školy dostali šancu odstrániť nedostatky do roka od návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia opätovne prehodnocuje ich výsledky a odporúča ministrovi ich zaradenie.

Podmienky komplexnej akreditácie v minulosti kritizovala Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA), označila ich za málo prísne. Podľa Ivana Ostrovského z ARRA Slovensko nemá toľko univerzít, koľko deklaruje akreditácia. „Keby sme to merali spôsobom, ako sa k tejto otázke postavili v USA, tak by sme dospeli k číslu jedna špičková univerzita na 4,5 milióna obyvateľov. Čiže štatisticky by sme mohli mať nárok na dve špičkové univerzity,“ reagoval v júni 2010 pre agentúru SITA Ostrovský. Voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla protest aj Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť. Kritizovala najmä ich retroaktivitu. Účinné totiž boli od januára 2008, no pritom sa podľa nich hodnotil výkon vysokej školy v rokoch 2002 až 2007. Vláda protest prokuratúry zamietla na základe odporúčania bývalého ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) sa v programovom vyhlásení zaviazala zaviesť do akreditácie medzinárodné štandardy kvality.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať