Ministri členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok skritizovali Turecko za jeho ostatné počínanie. Kritikou nešetrili napríklad za jeho energetický prieskum v sporných vodách v Stredozemnom mori a premenu Hagie Sofie v Istanbule z múzea na mešitu.
Ministri sa po prvý raz po niekoľkých mesiacoch stretávajú v Bruseli osobne a okrem iného plánovali diskutovať o prísnejšom postoji voči Ankare.
Z chrámu Hagia Sofia je mešita
Premenu chrámu Hagia Sofia na mešitu minulý týždeň odobril najvyšší správny súd v Turecku a niekoľko hodín po zverejnení verdiktu tak formálne urobil aj prezident Recep Tayyip Erdogan. Krok sa stretol s medzinárodnou kritikou a svoje sklamanie vyjadril i pápež František.
Pápež František odsúdil rozhodnutie Erdogana, ktorým zmenil chrám Hagia Sofia na mešitu
„Keď vidím, čo sa deje s Hagiou Sofiou, je to rana,“ vyhlásil v pondelok šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn.
Aktivity Turecka vzbudzujú obavy
Podľa švédskej ministerky zahraničia Ann Linde sú aktivity Turecka v Stredomorí pre EÚ „dôvodom na obavy“.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell bol minulý týždeň v Turecku, kde diskutoval o spore Ankary s Gréckom a Cyprom o prieskum vo východnej časti Stredozemného mora. Turecko vyslalo vojnové lode, aby sprevádzali plavidlá, ktoré robia plynové vrty v oblasti, v ktorej si Cyprus nárokuje výhradné práva. Turecká vláda tvrdí, že ochraňuje svoje záujmy o prírodné zdroje v oblasti ako aj záujmy tureckých Cyperčanov.
Erdogan po rozhodnutí súdu formálne zmenil ikonický istanbulský chrám Hagia Sofia na mešitu
Linde zdôraznila, že by s rezortnými kolegami mali prediskutovať aj otázky ľudských práv a demokracie v Turecku. Borrell skonštatoval, že vzťahy EÚ a Turecka „v súčasnosti nie sú zvlášť dobré“.