BRATISLAVA 16. marca (WBN/PR) – Slovenská nadácia srdca a Slovenská kardiologická spoločnosť predstavujú dve nové publikácie o prevencii, liečbe a prehľade aktuálneho stavu kardiovaskulárnych ochorení na Slovensku, ako aj konkrétnych aktivitách edukácie a osvety medzi občanmi.
Publikácia „Kardiovaskulárne ochorenia – najväčšia hrozba. Biela kniha“ je pokusom o zmapovanie aktuálneho stavu kardiovaskulárnych ochorení na Slovensku prostredníctvom poznatkov a zistení popredných slovenských kardiológov angiológov a angiochirurgov. Jej cieľom nie je podať vedecký prehľad o súčasnom stave problematiky, ale skôr zosumarizovať a opísať súčasný stav na Slovensku, poukázať na vážnosť kardiovaskulárnych ochorení v našej spoločnosti a načrtnúť riešenia v krátkodobom i dlhodobom horizonte.
Publikácia vo svojich 27 kapitolách približuje problematiku kardiovaskulárnych ochorení laikom, ale najmä odbornej verejnosti. V jednotlivých častiach sa poprední slovenskí odborníci venujú epidemiologickej situácii na Slovensku, mapujú súčasný stav jednotlivých typov ochorení, upozorňujú na základné rizikové faktory a trendy vývoja u dospelej ale i detskej populácie a navrhujú spôsoby prevencie a poskytujú odporúčania.
„O vážnosti súčasného stavu a potrebe jeho mapovania i formou takejto publikácie svedčí i fakt, že kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou smrti žien a mužov v Európe, pričom len v štátoch Európskej únie sa jedná o vyše 1,9 milióna úmrtí ročne a tento počet stále stúpa. Štatistiky ukazujú, že v súčasnosti kardiovaskulárne ochorenia zabíjajú viac ľudí ako všetky typy rakoviny spolu,“ citujeme autora publikácie Doc. MUDr. Gabriela Kamenského, CSc. Pritom väčšine kardiovaskulárnych ochorení je možné predchádzať zmenou životného štýlu, ale i včasnou identifikáciou osôb s vysokým stupňom rizika.
V roku 2007 prijala Svetová zdravotnícka organizácia Akčný plán na roky 2008 – 2013, ktorý potvrdil, že elimináciou rizikových faktorov sa dá predísť až 80 % predčasne vzniknutých kardiovaskulárnych ochorení. Aj Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, v ktorých sa čoraz častejšie ozývajú hlasy na zvýšenie celospoločenského záujmy o prevenciu a včasné vyhľadávanie a liečenie týchto chorôb. Ako uvádza aj Minister zdravotníctva MUDr. Richard Raši: „Ministerstvo zdravotníctva SR podporuje všetky iniciatívy, ktoré vedú k poklesu chorobnosti a úmrtnosti v tejto oblasti, čoho dôkazom je aj podpora Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev, ako ďalšie aktivity v tejto oblasti.“
Konkrétne aktivity osvety a edukácie u občanov predstavuje ďalšia publikácia Slovenskej nadácie srdca, ktorá opisuje tretí ročník kampane MOST (Mesiaca o srdcových témach).
Ako potvrdil Prof. MUDr. Ján Murín, CSc, zo Slovenskej kardiologickej spoločnosti: „Cieľom projektu MOST je primárna prevencia edukáciou občanov k zdravému spôsobu života.“ Celoročné aktivity Slovenskej nadácie srdca a jej partnerov sa preto pokúšajú občanom vysvetliť, prečo je potrebné chrániť si zdravie srdca, ako predísť kardiovaskulárnym chorobám a ako znižovať rizikové faktory, ktoré môžu viesť k ich vzniku.
Aj vďaka tomu sa stal projekt MOST integrálnou súčasťou Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev.
Hlavným mottom komunikácie projektu a všetkých jej realizovaných aktivít je pritom:
Kód zdravého srdca: 0-30-5-120-80
0 cigariet
30 a viac minút pohybu denne
5 a menej mmol/l cholesterolu
120/80 mmHG optimálny tlak krvi
Podľa Doc. MUDr. Gabriela Kamenského, CSc, zo Slovenskej nadácie srdca: „Bol tretí ročník MOSTU mimoriadne úspešný. Jeho unikátom bolo oslovenie približne 35 000 občanov počas jedného jediného dňa v mestách a obciach celého Slovenska a hlavne zaangažovanie stredných škôl a tým našej mládeže do problematiky prevencie a ochrany vlastného zdravia.“
Hlavné aktivity kampane MOST zrealizované 25. septembra 2009 v číslach:
– merania a edukácie prebiehali v 40 mestách SR súčasne,
– zúčastnilo sa celkovo 37 stredných škôl, cca. 400 študentov, ktorí vytvorili 180 hliadok zdravia,
– zapojilo sa 260 študentov Farmaceutickej fakulty ( v 122 lekárňach),
– 36 pobočiek Akadémie vzdelávania pripravilo celkovo 49 meracích aktivít,
– zapojilo sa 22 poradní zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,
– zúčastnilo sa 31 lekárov, 35 zdravotných sestier,
– vypravilo sa 5 vlakov zdravia – 368 meraní,
– v uliciach sa oslovilo približne 35 000 občanov,
– v 10 mestách prebehol cyklus prednášok so seniormi „Prima život“.
Na efektívne vyhodnotenie takejto celonárodnej edukačnej kampane, organizátori koncom roka 2009 realizovali v spolupráci s agentúrou FOCUS kvalitatívny prieskum verejnej mienky.
Medzi jeho najdôležitejšie zistenia patria:
– objektívne merateľné zvýšené povedomie občanov o závažnosti poznania dôležitých rizikových faktorov KVO a potrebe ich prevencie (z 9% v roku
2007 na 16% v roku 2008),
– posun vo vnímaní najzávažnejších civilizačných chorôb (kým v roku 2007 za najväčšiu hrozbu pokladali občania onkologické ochorenia, v roku
2009 sa kardiovaskulárne choroby stávajú v povedomí občanov rovnako závažnou príčinou ochorení a úmrtí),
– informačnú kampaň MOST zaznamenalo v roku 2009 až 30% opýtaných respondentov.
Kampaň MOST bude pokračovať aj v roku 2010 aktivitami zameranými na oslovenie čo najširšieho okruhu občanov Slovenskej republiky. Ako nám potvrdil Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.: „Podľa finančných možností Slovenskej nadácie srdca a podpory zo strany partnerov sa budeme snažiť opätovne realizovať už známe merania v uliciach, lekárňach, inštitúciách, či vo vlakoch. Ďalej organizovať masívnu edukačnú komunikačnú kampaň v septembri 2010 a zapojiť ešte väčší počet dobrovoľníkov so zameraním na mládež.“