Aktuálne počasie je luxusná pauza a situáciu s migráciou treba podľa Eštoka riešiť tam, kde vzniká

Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra, V4
Minister vnútra Matúš Šutaj Estok na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov vnútra Vyšehradskej štvorky (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko), Rakúska a Nemecka v maďarskom Szegede v pondelok 27. novembra 2023. Na summite ministrov vnútra šiestich krajín Európskej únie v pondelok uviedli, že ich národy súhlasili so zintenzívnením úsilia na ochranu bloku pred nelegálnym prisťahovalectvom a na boj proti skupinám pašerákov ľudí, ktorí operujú na jeho hraniciach. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Energia venovaná ochrane vnútroštátnych hraníc by mala byť presmerovaná na ochranu vonkajších hraníc EÚ. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že v tomto súhlasia s Maďarskom, a netešia sa tomu, že už 14 krajín európskeho priestoru má zavedené vnútroštátne kontroly.

Stretnutie ministrov vnútra V4

O aktuálnej situácii v súvislosti s nelegálnou migráciou informoval minister vnútra po pondelkovom stretnutí ministrov vnútra členských štátov V4, Rakúska a Nemecka v Maďarsku. Šutaj Eštok sa vyjadril, že sa zhodli na tom, že téma nelegálnej migrácie je veľkou výzvou a problémom pre celú EÚ.

„Takéto kontroly sa zavádzajú v čase krízy. Je to aj veľkým výkričníkom pre európske spoločenstvo, že žijeme dnes v dobe krízy a musíme nájsť spoločné riešenie na to, aby sme sa z tejto krízy spoločne dostali,“ dodal minister vnútra.

Ako ďalej uviedol, krajiny sa zhodli aj na tom, že je potrebné chrániť vonkajšiu hranicu a Slovensko je pripravené pomôcť. „Sú to témy, v ktorých nie pri všetkom sa zhodneme, ale je podstatné, že sa vieme baviť, že vieme viesť dialóg a verím, že iba skrz dialóg sa vieme posunúť aj pri hľadaní riešení, ktoré nám pomôžu pri boji s takým vážnym problémom, ako je nelegálna migrácia,“ uviedol minister.

Intenzívna spolupráca tretích krajín

Vyzdvihol bilaterálnu zhodu s Rakúskom v tom, že riešenie problému nelegálnej migrácie musí byť aj v intenzívnej spoluprácu tretích krajín.

„Musíme migráciu riešiť tam, kde vzniká,“ vyhlásil Šutaj Eštok s tým, že aktuálna situácia je taká, že „máme luxusnú pauzu“, ktorú umožňuje aktuálne počasie, ako aj stav v Srbsku na maďarsko-srbských hraniciach.

Minister však na záver vyhlásil, že krajiny musia byť pripravené, pretože s príchodom jari a lepšieho počasia sa situácia opäť zhorší, čomu nasvedčuje aj bezpečnostná situácia vo svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matúš Šutaj Eštok