Môj zámer bol iba to, aby mi všetci dali pokoj, povedal na súde Alexander obvinený pre plánovaný útok sekerou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy, súdnictvo, justícia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 26. júna, 14:31

Za zámer zavraždiť viacerých spolužiakov a dve učiteľky sekerou dostal mladistvý Alex P. z východného Slovenska trest 11 mesiacov väzenia, ktorý si má odpykať v ústave pre mladistvých. Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pričom mu zároveň uložil aj ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.

Prokurátor pôvodne pre obžalovaného žiadal trest tri roky väzenia, ale podmienečne odložený na dobu troch rokov. Obžalovaný pred tým urobil pred súdom vyhlásenie o vine. Verdikt súdu nie je právoplatný, prokurátor si ponechal lehotu na podanie odvolania.

Psychický stav Alexandra

Ovládacie schopnosti obžalovaného boli znížené v podstatnej miere,“ povedal predseda senátu MIroslav Mazúch. Zároveň pripomenul poľahčujúce okolnosti ako priznanie obžalovaného, a tiež dobu, ktorú od októbra 2022 strávil vo väzbe.

Vzhľadom na vyjadrenia znalcov o psychickom stave Alexa P. však podľa neho v rámci ochrany spoločnosti rozhodol súd o nepodmienečnom treste.

Mladistvý Alex P., obžalovaný pre zámer zavraždiť viacerých spolužiakov a dve učiteľky sekerou, priznal svoju vinu. Urobil tak vo štvrtok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Keďže súd jeho vyhlásenie o vine prijal, bude vykonávať dokazovanie len pokiaľ ide o uloženie trestu.

Záchvaty hnevu až amoku

Viem, že to bola chyba riešiť takto problémy,“ povedal obžalovaný s tým, že spolužiaci ho dráždili. Zároveň pripustil, že je „dosť výbušný“ a má záchvaty hnevu až amoku.

Podľa vlastných slov však podobný skutok neplánuje zopakovať. „Môj zámer bol iba to, aby mi všetci dali pokoj, aby sa začali inak správať,“ vyhlásil Alex.

Podľa posudku z oblasti psychológie má obžalovaný zvýšenú tendenciu správať sa agresívne a má pocit, že mu ľudia ublížili. „Baví ho, keď sa ľudia boja,“ skonštatoval znalec v posudku. Zároveň poukázal na prítomnosť sadistických sklonov a potrebu monitorovania psychosexuálneho vývoja obžalovaného. Posudok vypracovaný psychiatrom v tejto súvislosti navrhol liečenie ústavnou formou.

Trest väzenia

Prokurátor sa vo svojej záverečnej reči s ideou ochranného liečenia ústavnou formou stotožnil. Zároveň obžalovanému navrhol trest tri roky väzenia podmienečne odložený na dobu troch rokov.

Ako dôvod na mimoriadne zníženie trestu uviedol, že Alex P. konal v stave zníženej príčetnosti, konkrétne znížených rozpoznávacích schopností. Obžalovaný v rámci svojej reči skutok opätovne oľutoval. „Chcem viesť riadny život,“ vyhlásil. Súd vo veci vynesie rozsudok v pondelok o 14:00.

Zločin úkladnej vraždy

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vo februári tohto roku podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na mladistvého Alexa P. pre zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy.

Skutku sa obžalovaný podľa prokuratúry dopustil tak, že si do školy priniesol sekeru, s ktorou mal v úmysle usmrtiť spolužiakov a niektorých členov pedagogického zboru. Konkrétne im chcel zaťať sekerou do hláv, hlavy následne odrezať a vyhodiť ich z okna. Svoj zámer však nestihol uskutočniť pre zásah učiteľky.

Národná kriminálna agentúra ešte v októbri 2022 v obci Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica zadržala vtedy 14-ročného Alexa a obvinila ho z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Žiak ôsmej triedy totiž prišiel do školy v mieste svojho bydliska so sekerou a mal v úmysle ňou napadnúť učiteľov aj spolužiakov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Mazúch
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry