Verešová z OĽaNO vyzýva vládu, aby zaujala jasný postoj k závažným porušeniam ľudských práv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anna Verešová
Poslankyòa NR SR za stranu OĽaNO-NOVA Anna Verešová. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO) vyzýva vládu, aby v roku 2019 zaujala jasný postoj k závažným porušeniam ľudských práv na Slovensku i vo svete.

Viac slobody

Ako agentúru SITA informoval hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Matúš Bystriansky, minulý rok sa v ľudskoprávnej oblasti na Slovensku udialo niekoľko závažných skutočností, ktoré viedli k oslabeniu slobody, demokracie a základných ľudských práv. Verešová verí, že rok 2019 prinesie viac slobody, tolerancie a vecnej diskusie nielen v politike, ale aj v živote každého občana Slovenska.

Každý človek a najmä verejne činná osoba by sa podľa nej mal zdržať osobných útokov a osočovania. „Zvlášť odsúdeniahodné je to vtedy, ak je dôvodom iný názor alebo vyjadrenie toho druhého. Sloboda a demokracia sa začína a končí v každom z nás, v našej rodine, na ulici a v pracovnom tíme. Vzájomná úcta a rešpekt k názorom a postojom iných sú prostredím, z ktorého vyrastá sloboda a rešpekt aj vo verejnom živote a politike,“ myslí si.

Ako ďalej uvádza hnutie v stanovisku, najväčšiu ranu v roku 2018 utrpela sloboda prejavu. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc prišlo po celom svete násilným spôsobom o život 81 novinárov vrátane ich pomocníkov a blogerov, čo je o 16 viac ako rok predtým.

Odborná debata

Medzi nimi bol aj slovenský novinár Ján Kuciak. Pre nerešpektovanie slobody médií zo strany vlády sa Slovensko za dva roky prepadlo v celosvetovom rebríčku organizácie Reportéri bez hraníc o 15 miest. „So slobodou prejavu súvisí aj nedávny neprimeraný zásah voči aktivistom Greenpeace proti pokračovaniu ťažby uhlia, ktorých uväznili.

Až po reakcii opozície a mimovládnych organizácií sa Generálna prokuratúra SR zasadila o ich prepustenie. Vyzývam vládu, aby v roku 2019 garantovala slobodu médií a účinne chránila novinárov pred útokmi politikov a kriminálnych živlov,“ podotkla Verešová.

„Spoločnosť na Slovensku je v téme ochrany počatých detí stále silno polarizovaná. Odborníci pritom jasne hovoria, že obeťou umelých potratov je okrem dieťaťa aj žena. Je najvyšší čas otvoriť poctivú odbornú debatu na túto tému,“ uvádza tlačová správa. Hnutie OĽaNO pripomína, že s ohrozením života súvisia aj závažné činy pri páchaní domáceho násilia pri obzvlášť zraniteľných osobách, ktorými sú v prvom rade deti, seniori a zdravotne postihnutí, ale aj ženy, ktoré sú často terčom sexuálneho násilia.

Humanitárna pomoc

Na Slovensku boli za posledné roky prijaté viaceré legislatívne opatrenia na lepšiu ochranu obetí násilia, avšak ich aplikácia v praxi je nedostatočná. Verešová preto vyzýva vládu, aby v roku 2019 nastavila systémové zmeny na ochranu a podporu rodiny, a tiež aby urýchlene došlo k zlepšeniu podpory a ochrany obetí trestných činov v praxi.

V roku 30. výročia od pádu komunistického režimu predsedníčka ľudskoprávneho výboru vyzýva vládu, aby prijala legislatívne opatrenia, ktoré by nemorálny postoj voči politickým väzňom a ich rodinám raz a navždy ukončili. Ďalej vládu vyzýva, aby sa Slovensko pridalo k projektom krajín V4 a Rakúska, ktorých cieľom je konkrétna podpora prenasledovaných pre vieru priamo v ich domovských krajinách.

Podľa Verešovej Slovensko nemôže zostať ľahostajné ani k porušovaniu ľudských práv vo svete. Dodala, že zatiaľ čo v susedných krajinách každoročne navyšujú financie na humanitárnu pomoc, Slovensko v tomto smere výrazne zaostáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna VerešováJán Kuciak
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti