BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Pozitívne hlasovanie v referende o ochrane rodiny podľa organizácie Amnesty International Slovensko obmedzí práva časti obyvateľstva.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Lenka Machlicová z organizácie, pozitívnym rozhodnutím v referende by sa zlegitimizoval a otvoril priestor pre diskrimináciu na základe skutočnej alebo domnelej sexuálnej orientácie.
„Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny, a teda možné popretie občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia bude zabraňovať prístupu mnohých osôb k ďalším právam, ako je právo na bývanie či sociálne zabezpečenie. Tiež bude stigmatizovať tieto vzťahy takým spôsobom, ktorý môže viesť až k diskriminácii a porušovaniu práv na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity,“ pripomenula výkonná riaditeľka Amnesty International Slovensko Jana Malovičová.
Ústavný súd odobril väčšinu referendových otázok o rodine
Ústavný súd zatvoril ľuďom ústa, tvrdí Aliancia za rodinu
Inštitút: Verdikt ústavného súdu je pre LGBTI krokom vpred
Prezident Kiska by mal vyhlásiť referendum, myslí si právnik
Princíp nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie je podľa organizácie medzinárodne uznávaný princíp, ktorý sa vzťahuje na celý rad ľudských práv garantovaný medzinárodnými štandardmi. Diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie zakazujú viaceré dokumenty, ako napríklad Európsky dohovor o ľudských právach či Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach.
Rada Európy takisto vydala odporúčanie, v ktorom žiada, aby štáty rešpektovali práva LGBTI osôb a ich práva brali do úvahy pri tvorbe legislatívy. „Vyhlásenie referenda o ochrane rodiny by mohlo byť ďalším krokom späť pre Slovensko v jeho povinnosti bojovať proti všetkým formám diskriminácie,“ dodala Malovičová.
Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400 000 ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.
V súlade s ústavou sú referendové otázky:
„Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“
„Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“
„Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“
V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka
„Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“