- aktualizované 28. októbra, 16:18
Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič.
Kým predtým sa rátalo s citlivosťou týchto testov okolo 30 percent, štúdia ukázala, že ich senzitivita je 67 percent. Z výsledkov štúdie tiež vyplýva nulová chybovosť pri určení falošnej pozitivity.
Podľa premiéra sú výsledky tejto štúdie mimoriadne cenným argumentom na to, že celoplošné testovanie má zmysel.
Zákaz vychádzania predĺžili aj od 2. novembra do 8. novembra, Matovičova vláda predstavila aj výnimky
Kto nemusí ísť na antigénový test (výnimky), musím sa otestovať v mieste bydliska? Celoplošné testovanie - otázky a odpovede
Antigénový test je podľa neho výborný doplnok na plošné a veľmi rýchle identifikovanie ľudí, ktorí majú najväčšiu vírusovú nálož, a teda najväčší predpoklad byť najinfekčnejšími. „Zlatým štandardom popri tom zostáva klasické PCR testovanie,“ povedal Matovič.
Zachytili aj bezpríznakových pacientov
Štúdia tiež dokázala, že každý pacient, ktorého zachytil antigénový test a vyhlásil za pozitívneho, je aj v skutočnosti pozitívny.
„To, čo je ešte veľmi zaujímavé z tejto štúdie je, že až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento antigénový test,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že je to mimoriadne vysoké číslo.
Potvrdzuje sa podľa neho aj to, že sú tieto testy približne dva dni pred nástupom príznakov dobre použiteľné na detekciu ochorenia COVID-19 a tiež počas piatich dní klinických príznakov, keď sa ochorenie rozvíja. Ide teda o približne sedemdňové diagnostické okno.
Testovanie na hraniciach nie je možné
Na testovanie na hraničných priechodoch potrebujeme tritisíc príslušníkov policajného zboru, povedal premiér Matovič. Doplnil, že potrebných by bolo 300 rozličných odberných tímov.
Momentálne nie je realizovanie testovania na hraniciach možné, podľa premiéra „to bude zákusok, ktorý budeme musieť upiecť po druhom pretestovaní.“