Antivaxeri protestujú. Sklamal ma Kollár, že sa nepostavil do ich čela (komentár)

PROTEST: Proti vládnym opatreniam
Účastníci počas protestu proti vládnym opatreniam v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou SR. Bratislava, 23. júl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Odporcovia vakcinácie proti COVID-19 dnes napochodovali pred slovenský parlament. Ten má schváliť zákon, ktorým sa umožní sprísniť niektoré opatrenia pri rozšírení pandémie. Zákonom sa však nemienim zaoberať, ale predovšetkým tým, čo sa dialo pred Národnou radou SR.

Slovensko je ešte stále malá Európa

Podľa odhadov novinárov sa pred parlamentom zoskupilo asi 600 odporcov vakcinácie. Niekto povie, že je to veľa, iný málo. Musím priznať, že ja som čakal viac. Samozrejme, nie som sklamaný, ale pozerajúc na správy zo zahraničia, kde má polícia čo robiť, aby rozohnala davy protestujúcich, Slovensko ukázalo, že aj v tomto mešká za Európou.

Agresivita však demonštrantom nechýbala, tentoraz v podobe hádzania vajec a polievaním kečupom. Obeťami sa stali nevinní príslušníci policajného zboru. Tí si pritom len plnili to, čo je ich úlohou. Zabránili, aby sa protestujúci dostali do budovy zákonodarného zboru, na čo ich priamo vyzýval aj predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba.

Neviem, na čo by sa potom vyhováral, keby demonštranti zdemolovali budovu parlamentu. Možno, že on na to nemyslel. Alebo by si zasadol na miesto predsedajúceho a vyhlásil, že ho ľud priamo inštaloval do tejto funkcie. Smutné by bolo, keby tí, čo dnes hádzali vajcia a vylievali kečup na policajtov, boli reprezentantmi slovenského národa.

Chcú demonštranti protestovať s kyslíkovou fľašou?

Svoju polievočku si, samozrejme, medzi protestujúcimi boli prihriať aj opoziční poslanci Ficovho Smeru. Podľa správ však nepochodili, lebo ich ľudia poslali obrazne povedané kade ľahšie. Je to memento aj pre nich, že jedno je vykrikovať a úplne iné pracovať s masou, ktorá nie je kontrolovateľná. Verím, že si po tejto skúsenosti dajú dobrý pozor, koho zavolajú na ohlásený protest 1.septembra, aby nemuseli utekať z tribúny.

Dnes neprišli sympatizanti Smeru, ale ľudia, ktorí možno ani sami nevedia, čo chcú. Sú proti všetkému. Dnes proti súčasnej vláde, zajtra aj proti prípadnej vláde Roberta Fica. Im je jedno, aké opatrenia sa schvaľujú, treba byť zásadne proti. Nevedia pritom ponúknuť alternatívu, čo by bolo potrebné v tejto pandemickej situácii urobiť.

Niekto povie, že to je demokracia. Súhlasím, že výdobytkom demokracie je aj masovým zoskupením prejaviť svoj názor. Opýtajte sa však, aký je názor 600 prítomných. Jeden chce ísť bez problémov do krčmy, iný cez hranice, ďalší na festivaly alebo futbalové zápasy a podobne. Niektorí ani nevedia, prečo sú tam, jednoducho je to dobrá príležitosť dostať zo seba nahromadenú energiu.

V prípade, že by práve niektorého z nich, nedajbože, zasiahol koronavírus, tak by ihneď hľadal pomoc u štátu, proti ktorému teraz kričí. Môj nezaočkovaný priateľ tri mesiace po prekonaní covidu stále musel dbať na to, aby mal nablízko prístroj s kyslíkom. Neviem, čo by povedal niektorý z dnešných demonštrantov, keby sa mu to stalo. Či by aj vtedy nadával na štát, alebo na svoju hlúposť a tvrdohlavosť a chodil na protesty s kyslíkom pri sebe.

Prekvapil ma Kollár

Už som povedal, že sa každá opozičná strana snaží využiť nespokojnosť hŕstky ľudí a ukázať, aká je práve ona pronárodná. Od ĽSNS a Smeru sme nič iné ani nemohli očakávať, veď bojujú o rovnakého voliča, bez ohľadu na to, či je komunista alebo fašista. Teraz sa k nim pridáva aj „rodina“ Borisa Kollára.

Prejavy ich poslancov pri prerokovaní zákona akoby vychádzali z úst Mariana Kotlebu, Ľuboša Blahu alebo Milana Mazureka. Akoby ich písal rovnaký autor. Samozrejme, nezaostáva ani otec rodiny, ktorý neodsúdil počínanie demonštrujúcich, ale postup polície. Neviem, či sa aj on chce zapáčiť voličom Smeru, ĽSNS a Republiky.

Asi áno, veď je to možno budúca vládna koalícia – Fico-Kotleba-Mazurek-Kollár. Preto sa čudujem, že som dnes pred parlamentom nevidel v čele protestujúcich práve Borisa Kollára. Prečo nešiel medzi svojich ľudí?

A čo Hlas? Jeho predseda Peter Pellegrini dlho váhal čo povie. Opozičná povinnosť ho samozrejme nanútila odsúdiť policajtov, bolo to však nemastné neslané. Proti zákonu samozrejme samozrejme  budú vystupovať, ale možno uvideli, že tých pred NR SR predsa nechcú za svojich voličov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárĽuboš BlahaMarian KotlebaMilan MazurekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaHnutie RepublikaĽSNS Kotlebovci-Ľudová strana Naše SlovenskoSMER-SD