Archeológovia našli v Bojnej slovanské mohyly

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

NITRA 4. augusta (WEBNOVINY) – Dve slovanské mohyly objavili archeológovia pri výskume v Bojnej v okrese Topoľčany. Priamo k hrobom sa zatiaľ nedostali, v hlinenom násype však už našli kopiju a časti hrncov, ktoré by mohli pochádzať z hrobov. Presné datovanie mohýl určí ďalší výskum. V nálezisku Bojná z obdobia 9. storočia sa už predtým našli pozlátené plakety, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Systematický archeologický výskum sa tu začal v roku 2007 vďaka vládnej dotácii.

Ciele pre tohtoročnú výskumnú sezónu stanovila minulý piatok medzinárodná vstupná komisia. Ako pre agentúru SITA povedal vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre, pátrať budú po obydliach, pohrebisku a sakrálnej stavbe z 9. storočia. Doteraz sa im podarilo nájsť niekoľko príbytkov z tohto obdobia na akropole hradiska. Domy boli postavané vedľa seba a sú to typické slovanské zemnice, sčasti zahĺbené do zeme. Ich rozmery sú zhruba tri krát tri metre. “V súčasnosti odkrývame rozsiahlejšiu stavbu, ktorá mala pravdepodobne inú než obytnú funkciu,” povedal Pieta. Za pár týždňov tohtoročného výskumu už archeológovia našli aj množstvo ďalších zaujímavých nálezov, medzi nimi ostrohy, opaskové kovania, keramické nádoby či bronzový pozlátený závesník meča. “K cieľom výskumu patrí tiež spresnenie našich informácií o obrannom systéme hradiska, čiže jednotlivé technické riešenia priekop, valov, hradieb. Chceme získať ďalšie vzorky zuhoľnatených driev na presné časové určenie jednotlivých fáz opevnenia,” uviedol Pieta.

V Bojnej existovala začiatkom 9. storočia aglomerácia troch hradísk, ktoré zanikli násilnou cestou. Dokladajú to stopy požiaru, nálezy niekoľkých desiatok šípov a množstvo ukrytých pokladov. Nálezisko vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným centrom Pribinovho kniežatstva, pravdepodobne ich bolo viac. Je mimoriadne veľké, má až 11 hektárov. Archeológovia tu našli okrem iného odlievané zvony či stovky železných hrivien – čiže slovanských predmincových platidiel. Našli sa aj kopije, šípy, časti konských postrojov, bronzové, strieborné a pozlátené šperky či poľnohospodárske nástroje. Množstvo jazdeckých ostrôh dokladá existenciu kniežacej družiny. Na viacerých predmetoch boli znázornené kríže.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Pieta