BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Archeológovia odkryli v Peru kráľovskú hrobku s pozostatkami mumifikovaných žien. Tento nález je stopou po existencii tajomnej ríše kmeňa Wari, ktorý vládol v Andách ešte dávno pred Inkami.„Prvý raz v histórii archeológie v Peru sa nám podarilo nájsť kráľovskú hrobku, ktorá patrí k ríši a kultúre Wari,“ povedal vedúci tímu Miłosz Giersz.
Hrobku archeológovia odkryli už pred niekoľkými mesiacmi v pyramídovej oblasti El Castillo de Huarney približne 185 kilometrov severne od hlavného mesta Lima. Okrem zlata a keramiky tam našli aj 63 kostier, ktorých vek odhadli na 1300 rokov. Svoj nález a práce na výkope držali v tajnosti, aby sa vyhli vykrádačom hrobiek.
Niektoré z múmií boli vzpriamene sediace ženy, čo podľa archeológov naznačuje, že ženy v ríši Wari mali v rukách viac moci, ako sa dosiaľ predpokladalo. „Ženy boli pochované s precízne vyrobenými náušnicami z drahých kovov, o ktorých sa myslelo, že ich nosili iba muži,“ vysvetlila archeologička Patrycja Prządka-Giersz. Podľa slov bioarcheológa Wieslawa Wieckowského šesť z nájdených tiel nebolo mumifikovaných, pretože išlo o obete pre pochovávanú elitu. „Boli to ľudia, ktorých hodili do hrobky pred tým, než ju zapečatili,“ povedal Wieckowski. „Ležali dolu bruchom s končatinami roztiahnutými rôznymi smermi,“ vysvetlil.
Historici veria, že kmeňu Wari, ktorý vládol medzi rokmi 600 až 1100 nášho letopočtu, sa ako prvému podarilo zjednotiť rôzne kmene do vyspelej spoločnosti žijúcej na území dnešných peruánskych Ánd. Tento objav môže výskumníkom pomôcť vytvoriť obraz o živote v Andách ešte pred vzostupom ríše Inkov, o ktorých detailne písali španielski dobyvatelia.