Armáda prisľúbila pokojný prechod k demokracii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 12. februára (WEBNOVINY/AFP) – Egyptská armáda, ktorá momentálne riadi krajinu, prisľúbila vydláždiť cestu demokraticky zvolenej civilnej vláde ako aj riadiť sa všetkými medzinárodnými zmluvami. Najvyšší predstavitelia ozbrojených síl v sobotu tiež uviedli, že súčasná vláda ostane v úrade dovtedy, kým ju „mierovým spôsobom“ nenahradí nová s cieľom vytvorenia „slobodného demokratického štátu“. Stanovisko bolo zatiaľ najjasnejším vyjadrením armády, odkedy v piatok prevzala vedenie krajiny po rezignácii prezidenta Husního Mubaraka. Vyjadrenie na margo dodržovania zmlúv ihneď privítal Izrael, ktorý sa obával zrušenia mierovej zmluvy s Egyptom z roku 1979.

Z väzenia v Káhire ušli stovky väzňov

Okolo 600 väzňov ušlo v sobotu z káhirskej väznice po tom, čo tam vypukli nepokoje. Informovali o tom bezpečnostní predstavitelia. Na dozorcov pred väzením navyše začali strieľať neznámi útočníci. Niektorí ľudia zahynuli, iní utrpeli zranenia, bližšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii. Ide pritom už o druhý masový útek z väzenia Marg od začiatku protivládnych protestov koncom januára. Tisíce trestancov utieklo vtedy z väzníc po celom Egypte vrátane káhirskej väznice Vádí Natrun, v ktorej zadržiavajú mnoho islamských politických väzňov a radikálov. Hromadný útek si vtedy vyžiadal najmenej 14 mŕtvych vrátane dvoch policajtov. Väzni utiekli aj zo zariadení At Torá a Fajúm a z ďalších menších väzníc. Trestanci buď premohli stráže alebo im k úteku pomohli ozbrojené gangy. Opäť pochytať sa doteraz podarilo asi tisíc z nich.

Armáda začala v Káhire odstraňovať barikády

Egyptská armáda začala v sobotu ráno odstraňovať barikády okolo káhirského Námestia oslobodenia, epicentra protestov, ktoré zvrhli prezidenta Husního Mubaraka. Tanky sa stiahli na bok hlavných prístupových ulíc k námestiu a vojaci za pomoci dobrovoľníkov rozoberali kovové zátarasy, ostnaté drôty a zhorené autá, ktoré tam ostali po 18 dňoch protestov. S odstraňovaním bariér sa začalo aj pri Egyptskom národnom múzeu, ktoré sa počas nepokojov stalo terčom vandalov.

Egypťania oslavovali Mubarakov pád celú noc. Ako vo všetkých veľkých mestách krajiny, aj v káhirskom Námestí oslobodenia tancovali tisíce ľudí a mávali egyptskými zástavami až do úsvitu. Zo všetkých kútov sa ozývala zábavná pyrotechnika, oslavné piesne a tradičné „Alah je veľký“. Ľudia skandovali heslá ako Ľud zvrhol režim, Egypt je slobodný či Víťazstvo ľudu. Ráno nastal čas modlitieb a situácia sa čiastočne upokojila, potom však budú oslavy pokračovať. Zatiaľ nie je jasné, koľko ľudia na námestí ešte ostanú.

Mubarak v piatok po takmer 30 rokoch odstúpil z funkcie prezidenta a svoje právomoci odovzdal armáde. „Berúc do úvahy zložité okolnosti, ktoré krajinu sužujú, prezident Muhammad Husní Mubarak sa rozhodol opustiť post prezidenta republiky,“ uviedol pre médiá egyptský viceprezident Umar Sulajmán. Osemdesiatdvaročný autokratický vládca ešte krátko predtým opustil Káhiru a zamieril do prímorského strediska Šarm-aš-Šajch. Jeho rezignácia sa pritom očakávala už vo štvrtok, keď však oznámil iba postupný prechod právomocí na viceprezidenta Sulajmána. Mubarakova piatková rezignácia je preto pre väčšinu obyvateľov obrovským prekvapením. Krajine teraz bude formálne vládnuť najvyššie velenie armády. Ďalší politický osud Egypta je však veľmi neistý, keďže zatiaľ nie je zrejmé, ako sa táto zmena dotkne fungovania iných orgánov moci v krajine, napríklad parlamentu. Nie je jasné ani to, kto a kedy by mal vyhlásiť prípadné nové voľby.

Egyptský prezident Husní Mubarak odstúpil
Foto: SITA/AP

EGYPT: Ku gratulantom sa pridali aj Hizballáh, Ahmadínedžád a Líbya

Spokojnosť s odstúpením egyptského prezidenta Husního Mubaraka v piatok okrem iných vyjadrila aj susedná Líbya, libanonské hnutie Hizballáh a medzi gratulantmi nechýba ani iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád. Ako sa píše v piatkovom stanovisku Líbye, na čele ktorej už viac ako 40 rokov stojí vodca Muammar Kaddáfí, Tripolis „vyjadruje solidaritu s egyptským ľudom a gratuluje mu k víťazstvu ich revolúcie, ktorá umožní Egyptu opätovne stelesniť svoje (arabské) národné povedomie“.

Pocit víťazstva zdieľa s Egypťanmi aj libanonský Hizballáh, ktorého predstavitelia označili piatkové udalosti za „historické a úctyhodné víťazstvo“. To priaznivci hnutia oslávili priamo v uliciach hlavného mesta Bejrút, krátko po zverejnení informácii o odchode Mubaraka. „Hizballáh je naplnený pýchou z výsledku egyptskej revolúcie“, píše sa v piatkovom stanovisku kontroverzného hnutia, ktoré dlhodobo podporuje Sýria aj Irán. Spokojnosť Hizballáhu z udalostí v Egypte pramení z jeho ostrého odporu k mierovej zmluve s Izraelom, ktorý Egypt so židovským štátom podpísal pred viac ako 30 rokmi.

Práve dobré vzťahy Egypta so židovským štátom sú tŕňom v oku prezidenta Iránu Mahmúda Ahmadínedžáda. Ten preto s radosťou prijal odstúpenie dlhoročného egyptského prezidenta, čo podľa prezidenta islamskej republiky „umožní Egypťanom zbaviť sa amerického vplyvu a zasahovania do vnútorných záležitostí“. Ahmadínedžád v tejto súvislosti avizuje zrod nového Blízkeho východu, ktorý zničí Izrael a zbaví sa vplyvu USA, keďže „arogantné mocnosti nemajú na Blízkom východe miesta“.

Armáda po Mubarakovom odchode skrátila zákaz vychádzania

Egyptská armáda, ktorá sa ujala moci po odstúpení prezidenta Husního Mubaraka, v sobotu skrátila zákaz vychádzania na čas medzi polnocou (23:00 SEČ) a 6:00 (05:00 SEČ) ráno. Informovala o tom štátna televízia. Zákaz vychádzania, ktorý začal v Káhire, Alexandrii a Sueze platiť 28. januára, doteraz trval od 20:00 do 6:00 miestneho času. Uvoľnenie zákazu vychádzania naznačuje, že život v krajine sa začína vracať do normálu. Ohlásenie tejto zmeny prichádza deň po tom, čo Mubarak po 18 dňoch protestov požadujúcich jeho rezignáciu odstúpil z funkcie. Prezidentom Egypta bol takmer 30 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Husní MubarakMahmúd AhmadínedžádMuammar Kaddáfí