- aktualizované 10. novembra, 14:25
Niekoľko hodín po tom, ako Arménsko a Azerbajdžan súhlasili so zastavením bojov o Náhorný Karabach, smerovalo do tohto separatistického regiónu 12 ruských lietadiel s vojenskou technikou a dovedna 1960 príslušníkmi ruských mierových síl.
Zanechali stovky mŕtvych
Dohodu o prímerí sa podarilo dosiahnuť po výraznom postupe azerbajdžanských síl, ktoré ovládli strategické mesto Šuši ležiace neďaleko Stepanakertu – metropoly Náhorného Karabachu. Dohoda však rozhnevala viacerých Arménov. Mnohí vtrhli do vládnych budov a požadovali jej zrušenie.
Rusko je v zložitej situácii, Arménsko ho požiadalo o pomoc v prípade Náhorného Karabachu
Kým predchádzajúce prímeria sa zrútili prakticky okamžite ako „domček z kariet“, súčasné by mohlo mať trvalejší charakter. Svedčí o tom skutočnosť, že dosiaľ žiadna z bojujúcich strán nehlásila žiadne ďalšie boje.
Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra a zanechala stovky, možno tisíce, mŕtvych.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan na Facebooku uviedol, že ukončenie bojov je preňho osobne i pre obyvateľov Arménska „mimoriadne bolestivé“. Od popredných predstaviteľov armády však dostal informácie, že to bolo nevyhnutné. „Ocitli sme sa v situácii, keď neexistovala alternatíva k podpisu dohody,“ citovala Pašinjanove slová ruská tlačová agentúra Interfax.
Slávne víťazstvo
V podobnom duchu sa vyjadril aj vodca Náhorného Karabachu Araik Arutjunjan. „Keby nepriateľské akcie pokračovali rovnakým tempom, stratili by sme behom niekoľkých dní celý Arcach (arménsky názov pre Náhorný Karabach, pozn),“ poznamenal.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev na Twitteri označil dohodu ako „slávne víťazstvo“. Obyvatelia azerbajdžanského hlavného mesta Baku po týchto správach zaplavili ulice a búrlivo oslavovali.
Azerbajdžan zostrelil ruskú vojenskú helikoptéru, zahynuli dvaja vojaci (video)
Spomenutý pakt požaduje, aby arménske sily odovzdali kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držali za hranicami Náhorného Karabachu, vrátane regiónu Lachin, cez ktorý prechádza hlavná cesta vedúca z Náhorného Karabachu do Arménska. Dohoda tiež požaduje, aby cesta, takzvaný koridor Lachin, zostala otvorená a chránená ruskými mierovými jednotkami.
Podľa dohody by malo byť vytvorené dopravné spojenie cez Arménsko spájajúce Azerbajdžan a jeho západnú exklávu Nachičevan, ktorá susedí s Arménskom, Iránom a Tureckom.
Porušili niekoľko prímerí
Armáda Náhorného Karabachu počas šesťtýždňových bojov informovala o viac ako 1200 mŕtvych vojakoch. Azerbajdžan svoje vojenské straty nezverejnil. Na oboch stranách boli tiež medzi obeťami a zranenými aj desiatky civilistov.
Náhorný Karabach je pod kontrolou etnických Arménov od roku 1994, kedy sa prímerím skončila vojna o toto územie, ktorá si podľa odhadov vyžiadala 30-tisíc životov. Odvtedy dochádzalo k sporadickým zrážkam a rozsiahle boje vypukli 27. septembra.
Boje v Náhornom Karabachu pokračujú, azerbajdžanské sily sa zmocnili kľúčového mesta
Niekoľko prímerí bolo takmer okamžite po vyhlásení porušených. Zdá sa však, že dohoda zverejnená v utorok ráno sa pravdepodobne dodrží, pretože Azerbajdžan v nedeľu získal kontrolu nad strategickým mestom Šuši.
Na základe dohody majú arménske sily odovzdať Azerbajdžanu kontrolu nad niekoľkými oblasťami mimo územia Náhorného Karabachu. Zároveň sa má zriadiť dopravné spojenie prechádzajúce Arménskom a spájajúce Azerbajdžan s jeho autonómnou oblasťou Nachičevan.