Asociácia záchraniek odmieta zníženie platieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom
Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Asociácia zdravotnej záchrannej služby je znepokojená návrhom Ministerstva zdravotníctva SR znížiť platby poskytovateľom tejto služby.

Ako asociácia uviedla vo svojom vyhlásení, platby sú v súčasnosti rovnaké ako v roku 2006, napriek každoročne rastúcim nákladom na materiál, pohonné látky, energie, a zdravotnícky personál.

„Táto iniciatíva, ktorá nebola v odbornej komunite vôbec konzultovaná, ohrozí súčasnú úroveň kvality poskytovaných služieb celého systému záchrannej zdravotnej služby,“ píše sa vo vyhlásení.

Znižovanie nákladov v prípade platnosti návrhu

Zachranari
Foto: SITA/Katarína Dohnányová Foto: SITA/Katarína Dohnányová

Ak vstúpi do platnosti návrh ministerstva, záchranky budú musieť znížiť náklady. Tu bude znamenať šetrenie na vzdelávaní, na ľuďoch a na kvalitnom vybavení sanitiek.

„V konečnom dôsledku to, chtiac-nechtiac, pocíti pacient,“ varuje asociácia záchraniek. V záujme pacientov preto záchranári vyzývajú rezort zdravotníctva, aby spoločne zasadli za okrúhly stôl a našli riešenie, ktoré bude východiskom z tejto situácie. Zároveň navrhuje, aby ministerstvo odložilo účinnosť navrhovaného cenového opatrenia, kým sa okrúhly stôl neuskutoční.

Ako záchranky pripomínajú, v čase nedávneho protestu lekárov to bola práve záchranná zdravotná služba, ktorá urobila všetko pre to, aby život a zdravie pacientov neboli ohrozené.

„Aj bez prísľubu dodatočných finančných prostriedkov do 24 hodín po žiadosti ministerstva zdravotníctva o pomoc, posilnila existujúcu sieť o ďalšie ambulancie, a to na vlastné náklady. Lekári a záchranári v čase ich osobného voľna neváhali prísť, slúžiť nadčasy a zostať pri pacientoch vtedy, keď lekári v štátnych nemocniciach zostali doma. Pre záchranárov je totiž záchrana ľudského života absolútnou prioritou, ktorej podriadime všetko,“ vyhlasuje asociácia.

Nový cenový návrh

Sanitka
Foto: SITA/Dušan Hein

Ministerstvo zdravotníctva SR do pripomienkového konania predložilo návrh nového cenového opatrenia. To chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchranky. Rezort chce i týmto spôsobom nájsť zdroje potrebné na rast platov lekárov.

„Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje rezort.

Zmeny by podľa jeho odhadov mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %.

Chýbajúce zdroje

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

Rezort zmenu odôvodňuje nedostatkom zdrojov. Argumentuje, že pri očakávanom poklese rastu ekonomiky sa výber poistného od ekonomicky aktívnych poistencov zníži o asi 40 až 50 mil. eur ročne.

Napriek tomu parlament schválil nižšiu platbu štátu za jeho poistencov, ako odklepla vláda. Aktuálne zodpovedá 4 % sadzby z vymeriavacieho základu, čo je o 112 mil. eur menej oproti pôvodne schválenej výške platby vo vláde.

Táto znížená suma predstavuje na jedného poistenca na mesiac 30,76 eur. Odhadovaná potreba finančných zdrojov na navýšenie platov lekárov je pritom podľa rezortu asi 35 mil. eur. Predpokladané úspory verejných zdrojov v dôsledku liekovej reformy odhaduje ministerstvo na 60 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR