BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenské elektrárne (SE) zrejme dostavajú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce v stanovených termínoch. S takýmito informáciami v súčasnosti pracuje aj Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).
„Podľa vyjadrení staviteľa, Slovenské elektrárne neuvažujú so žiadnou časovou rezervou, je to najlepší odhad pri bezproblémovom pokračovaní ukončovacích prác,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.
Nepredvídateľné problémy
ÚJD však upozorňuje, že pri tak veľkom a komplexnom projekte, ako je výstavba jadrovej elektrárne, zákonite vznikajú problémy, ktoré nie je možné predvídať, a ktoré môžu mať dopad aj na celkový harmonogram výstavby a uvádzania jadrových blokov do prevádzky. Tretí blok by tak mal byť dostavaný na konci tohto roka a štvrtý o rok neskôr.
Slovenský dominantný výrobca elektriny sa však ani v súčasnosti nevyhne pri dostavbe chybám. Podľa ÚJD je pochopiteľné, že pri tak rozsiahlom projekte sa vyskytli a vyskytujú technické a organizačné problémy, ktoré je potrebné riešiť.
„Počas výstavby a počas vykonávania funkčných a tlakových skúšok zariadení, systémov a prevádzkových celkov, boli odhalené nedostatky, ktoré sa priebežne odstraňujú. Vzniknuté problémy sa komplexne riešia na komisii poruchových udalostí jadrového zariadenia vo výstavbe, kde sa problémy analyzujú, zistia sa koreňové príčiny a stanovia nápravné opatrenia tak, aby sa daný problém odstránil a neopakoval,“ dodala Hosťovecká.
Slovenské elektrárne odstraňujú chyby pri dostavbe Mochoviec, povolenie na spustenie nemajú
Kontrolný orgán však nie je spokojný s riadením a koordináciou prác dostavby Mochoviec. „Aj keď dodržiavanie harmonogramu výstavby nie je v kompetencii ÚJD SR, úrad nie je spokojný s riadením a koordináciou prác. Značná časť nedostatkov zistených na zariadeniach počas funkčných skúšok bola zapríčinená počas montáže a nie včas odhalená pri internej kontrole respektíve pri preberaní zariadenia,“ povedala Hosťovecká.
ÚJD priebežne posudzuje, hodnotí a schvaľuje dokumentáciu predloženú podľa požiadaviek Atómového zákona a vykonáva inšpekcie v rámci svojej právomoci. Pozornosť úradu je sústredená najmä na zariadenia, ktoré sú významné z pohľadu jadrovej bezpečnosti.
Prerušené konanie o spustení nových blokov
Úrad jadrového dozoru prerušil správne konanie vo veci žiadosti SE o vydanie povolenia na uvádzanie nových jadrových blokov do prevádzky a zároveň stanovil podmienky pre pokračovanie konania.
Slovenské elektrárne musia odstrániť presne špecifikované nedostatky z dokumentácie a dokončiť zariadenia tak, aby bola preukázaná technologická pripravenosť elektrárne k plynulému priebehu skúšok spojených s uvádzaním do prevádzky. Palivo do reaktora je možné zaviezť až po úspešnom vykonaní a vyhodnotení skúšok.
Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce má za sebou ďalší míľnik
„Slovenské elektrárne nám postupne doručili upravenú dokumentáciu, nedostatky boli odstránené v požadovanom rozsahu a v stanovenom termíne. V týchto dňoch držiteľ povolenia (Slovenské elektrárne – poz. red.) predkladá úradu na posúdenia protokoly o pripravenosti zariadení uzla čerstvého paliva. Rozhodujúcou podmienkou pre pokračovanie konania bude dosiahnutie pripravenosti tretieho bloku na studenú tlakovú skúšku. Termín pre splnenie tejto podmienky je koniec augusta 2018,“ konštatovala Hosťovecká.
Pôvodný rozpočet bol navýšený
V závere januára bola dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce ukončená na 96,2 % a štvrtého bloku na 84,8 %. Po začatí dostavby Mochoviec sa hovorilo o rokoch dostavby 2012, respektíve 2013. Okrem termínov sa viackrát menil aj rozpočet dostavby jadrových blokov. Najnovší rozpočet na dostavbu je vo výške 5,4 miliardy eur. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.