Aston Martin po novom modeli Vanquish predstavuje svoj najjagavejší drahokam. Má slávne meno Volante a je to kabriolet, ktorý spolu s kupé nesie vlajku značky.
Britská automobilka Aston Martin dokončila aktuálnu obnovu svojho modelového radu tou najjagavejšou hviezdou. Nový Vanquish Volante nie je len najväčšie kupé s odrezanou strechou.
Výrobca tvrdí, že auto od začiatku konštruoval vo verzii s pevnou i plátenou strechou. Výsledkom takejto snahy majú byť nekompromisné jazdné vlastnosti zhodné pre obe karosárske verzie.
Dizajn, ktorý len tak neomrzí
Tak ako kupé, tak aj kabriolet nesie mimoriadne svalnatú karosériu s výraznými dizajnovými prvkami, typickou tvárou a špecifickými tvarmi zadných svetlometov, ktoré nesie napríklad model DBX.
Novú Mazdu 6e si už na Slovensku môžete objednať, Volkswagen má problém - VIDEO, FOTO
Typická dlhá kapota a kabína posadená vzad, dýchacie otvory kam len oko dohliadne, veľké kolesá a luxusne postavená kabína. Predné svetlá nesú technológiu Matrix LED, v kabíne nenájdete strohosť superšportov z Talianska, ale gráciu a okázalosť typickú pre túto značku.
O audio sa stará sústava 15-tich reproduktorov Bowers & Wilkins, zobrazovadlá majú desať palcové uhlopriečky a o zvýšenú bezpečnosť sa stará hneď niekoľko asistenčných systémov ADAS.
60 rokov slávneho mena
Volante je ikonický doplnok názvu automobilov značky Aston Martin označujúci automobily bez pevnej strechy. Prvýkrát sa toto označenie objavilo pri pomerne neznámom modeli menom Short Chassis Volante z roku 1965. Model bol spojovníkom medzi DB5 a DB6 a naň nadviazali ďalšie odvodené z modelov DB6, DB7 a ďalších áut.
Vanquish Volante je novým kabrioletom, respektíve roadsterom v slávnom výpočte. Symbolicky prichádza po šiestich dekádach od prvého modelu a zároveň štvťstoročie po prvom spojení kabrioletu s motorom V12.
Aston Martin Volante a V12 idú dokopy
I keď sa už dlhšie obdobie zdalo, že Aston Martin bude musieť svoj chorál dvanástich valcov opustiť, a možno o tom aj niekedy v slabej chvíľke uvažovala samotná značka, nestalo sa tak. Naopak, Aston Martin vyhlásil, že zákazníci chcú dvanásťvalce naďalej bez ohľadu na dátum v kalendári či emisnú triedu sériových áut. A tak si v anglickom meste Gaydon vyhrnuli rukávy a postavili novú 5,2 litrovú V12-tku s dvomi turbodúchadlami, valcami zvierajúcimi uhol 60 stupňov a s výkonom 614 kW (835 k) a s krútiacim momentom 1000 Nm.
To je značný progres za tých 25 rokov od prvého Volante s V12, ktoré vzniklo pre modelový rok 2000 a pod kapotu DB7-čky prinieslo 313 kW (426 k) a 556 Nm.
Z limitovanej edície sériový model: Mitsuoka M55 očarila. Zistíte, ktoré auto je to naozaj? - VIDEO, FOTO
Nový motor dosahuje maximálny krútiaci moment 1000 Nm už pri 2500 ot/min a drží si ho až k 5000 ot/min. Vrchol výkonu dosahuje agregát pri 6500 ot/min.
V preklade to znamená zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a maximálnu rýchlosť 344 km/h. To je najviac medzi všetkými superšportovými a super-luxusnými autami s klasickou koncepciou motoru vpredu pozdĺžne a pohonu zadnej nápravy.
Tuhosť bez strechy je tuhý oriešok
Volante je v porovnaní s kupé ťažšie o 96 kilogramov, aj kabriolet stojí na odľahčenej hliníkovej konštrukcii, no luxus na palube niečo váži. Hmotnosť je stále slušných 1880 kilogramov.
Za kilá navyše môže mechanizmus elektricky sklopnej strechy a samozrejme výstuže zvyšujúce torznú tuhosť automobilu. Práve vo vystužení vidí Aston Martin veľké plus, pretože aj bez strechy sa konštruktérom podarilo dosiahnuť takmer také parametre tuhosti konštrukcie ako má kupé.
Zloženie strechy a vytiahnutie strechy je v prípade tohto auta pomerne nonšalantné, trvá 16 respektíve 14 sekúnd a Vanquish Volante ho zvládne vykonať pri rýchlostiach do 50 km/h.
Sila je v parametroch i v elektronike
Model má celkovú dĺžku 4850 mm, výšku 1296 mm a rázvor 2885 mm. Do nádrže sa zmestí 82 litrov paliva. O brzdný účinok sa štandardne starajú karbón-keramické brzdy s kotúčmi s rozmermi 410 mm vpredu a 360 mm vzadu. Vpredu sú 6-piestikové a vzadu 4-piestikové strmene.
Pneumatiky idú na vrub firme Pirelli, ktorá svoje letné i zimné P Zero s rozmerom 275/35 a 325/30 R21 upravila pre potreby tohto modelu. Prenos krútiaceho momentu na zadné kolesá zabezpečuje 8-stupňová ZF prevodovka a elektronicky ovládaný diferenciál, ktorý od úplného otvorenia až po plné uzamknutie potrebuje len zopár milisekúnd. Adaptívne tlmiče má Aston od Bilstein, konkrétne sú to DTX-ká.
K mechanike v prípade takejto sily distribuovanej iba na zadnú nápravu patrí aj výpočtový výkon a elektronika a práve tu badať azda najvýraznejší progres výrobcu. Ten sa aj cez vektoring brzdného účinku a dôkladné nastavenie podvozku i zásahov stabilizačného programu pokúsil zabezpečiť vysokú mieru kontroly bez nepredvídateľností.
Vozidlo monitoruje všetky vstupy od vodiča, dôkladne sleduje informácie od kolies a každú nezrovnalosť sa snaží riešiť bez prudkých nepríjemných zásahov, ale plynulo a v prospech príjemnej pretáčavosti, ktorá k takémuto autu patrí.