Elektronické diaľničné známky začnú platiť od roku 2015

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nalepka
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Nový zákon o diaľničnej známke, ktorý v stredu schválil parlament, zavedie od začiatku roka 2015 elektronizáciu systému predaja diaľničných nálepiek za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest motorovými vozidlami do 3,5 tony. Súčasne zostanú v platnosti terajšie papierové diaľničné nálepky.

Ministerstvo dopravy počíta s tým, že bude možné kúpiť si diaľničné známky cez internet, prostredníctvom mobilného telefónu, prípadne na čerpacích staniciach či pobočkách pošty.

Zvýšenie komfortu a rýchlejšia doprava

„Navrhovaný elektronický systém predaja diaľničných známok zabezpečí užívateľom spoplatnených úsekov komfortnejší a širší spôsob nákupu diaľničnej známky. Zároveň nebude dochádzať k ich obmedzovaniu z dôvodu vizuálnej kontroly, napríklad spomaľovanie dopravy a tvorba kolón,“ zdôvodnil zmeny rezort dopravy.

Nový spôsob spoplatnenia má zároveň zvýšiť efektívnosť kontroly zaplatenia poplatku cez stacionárne alebo mobilné elektronické zariadenia zavedením objektívnej zodpovednosti. Po vstupe zákona do platnosti sa podľa ministerstva dopravy pre vodičov nezmení prakticky nič, len forma diaľničnej známky – nepôjde už o nálepku na prednom skle, ale elektronickú (virtuálnu) známku viazanú k EČV (poznávacej značke) vozidla. Naďalej sa budú predávať známky s desaťdňovou, mesačnou a ročnou platnosťou, v rokoch 2014 a 2015 sa nepočíta so zmenou ceny. Známky teda budú stáť 10, 14, resp. 50 eur.

Očakávaný tender a nové pravidlá

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. už pripravuje tender na poskytovanie komplexnej služby výberu, evidencie a kontroly úhrady diaľničných známok za užívanie vymedzených úsekov ciest v SR. Predpokladaná cena zákazky má byť 35 mil. eur. Motoristi sa môžu od začiatku roka 2015 pripraviť na používanie elektronických diaľničných známok spolu so súčasnými papierovými nálepkami.

Návrh zákona o diaľničnej známke, ktorý zavedie elektronizáciu systému predaja diaľničných nálepiek za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest motorovými vozidlami do 3,5 tony, poslanci prerokujú v úvode druhého dňa 27. schôdze Národnej rady SR.

Diaľničnú známku v elektronickej forme bude možné zaplatiť na predajných miestach v hotovosti i platobnou kartou, na internetovom portáli platobnou kartou, prípadne s použitím iných akceptovaných prostriedkov alebo inými určenými spôsobmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať