Vyše 40-tisíc nových vodičov, 358 nových lokalít a viac ako 700 nabíjacích bodov priniesol rok 2024 pre spoločnosť GreenWay, ktorá takto posilnila pozície operátora najväčšej siete verejných nabíjacích bodov pre elektromobily v strednej a východnej Európe.
Aktuálne poskytuje služby verejného nabíjania v Poľsku, na Slovensku a v Chorvátsku, ktoré dopĺňa aktivitami pre firemných zákazníkov v Česku a Maďarsku.
Elektromobily ušetrili 15 miliónov kilogramov emisií
Vďaka dodanej energii prešli vlani elektromobily 115 miliónov kilometrov, čím ušetrili 15 miliónov kilogramov emisií oxidu uhličitého (CO₂). Výsledky na Slovensku síce prispeli k celkovému úspešnému roku spoločnosti, no v porovnaní s Poľskom výrazne zaostávajú.
Slovenské firmy môžu ušetriť tisíce eur: Prechod na plug-in hybridy a elektromobily prináša daňové úľavy
„Miera využitia nabíjacích staníc u našich severných susedov je takmer dvakrát vyššia ako u nás. Kým tam na jeden verejný nabíjací bod pripadá necelých 11 elektromobilov, tu je to iba šesť,“ vysvetlil CEO GreenWay Peter Badík a dodal: „GreenWay zásadným spôsobom prispel k tomu, že na Slovensku nemusíme riešiť začarovaný kruh, či má byť skôr elektromobil alebo nabíjačka. Infraštruktúru sme vybudovali tak, že je schopná obslúžiť niekoľkonásobne vyšší počet elektromobilov, ako sa reálne pohybuje po slovenských cestách.“
V rámci Slovenska pribudlo 148 nových nabíjacích bodov
Aj preto spoločnosť v uplynulom roku nasmerovala väčšiu časť investícii spojených s budovaním siete do Poľska a Chorvátska. V rámci Slovenska pribudlo 148 nových nabíjacích bodov a takmer sedemtisíc vodičov elektromobilov. Objem energie dodanej do batérií sa zvýšil o 40 percent na viac ako 3 GWh, čo znamenalo úsporu 2 000 ton CO₂ a 12 ton oxidu dusíka (NOx).
Automobilky sa musia riadiť prísnejšími emisnými normami, môže to podporiť rozvoj elektromobility
GreenWay tiež vyvinul novú mobilnú aplikáciu a poskytol B2B riešenia, ktoré firmám pomáhajú efektívne prejsť na bezemisnú dopravu. Spoločnosť však varuje pred výzvami v podobe nedostatočného počtu elektromobilov, absencie podporných programov pre ich kúpu a výstavbu nabíjačiek a nestabilného legislatívneho prostredia.
Problém so zrušením e-tarify
Michal Mydlo, prevádzkový riaditeľ, upozorňuje na problém so zrušením e-tarify, ktorá komplikuje prevádzku nabíjacích staníc.
„Niekto rozhodnutím od stola narušil stabilitu ekosystému,“ zdôraznil Mydlo, pričom apeluje na potrebu legislatívy, ktorá zohľadní reálne potreby trhu a podporí rozvoj elektromobility na Slovensku.
Štyri elektromobily majú rovnakú emisnú stopu, ako jedno benzínové auto. Nová štúdia vyvracia mýty
Pre zdravý rozvoj ekosystému bude podľa spoločnosti dôležité nájsť rovnováhu medzi počtom nabíjacích staníc a elektromobilov na cestách. „Operátori vybudovali robustnú infraštruktúru, ktorú navyše v dohľadnom čase doplnia ďalšie stovky nabíjacích bodov. To je skvelá správa pre majiteľov elektromobilov – nikdy nebudú na nabíjanie čakať. Už menej sa zo situácie tešia operátori, ktorí počítali s nejakou mierou utilizácie (využitia – pozn.), no od nej sme dnes na míle vzdialení,“ komentuje situáciu na trhu Badík. Zároveň upozornil, že hon za objemom výstavby sa skončil.
„Ďalšie investičné rozhodnutia musíme zosúladiť so zvyšovaním počtu elektrických automobilov na slovenských cestách tak, aby sme neznižovali efektivitu existujúcej infraštruktúry.“