Ktoré poistenia chránia vaše vozidlo?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Car insurance concept
Foto: Getty Images

Jedno je povinné, druhé dobrovoľné. Jedno chráni poškodeného, iné vinníka. Vďaka niektorému môžete získať plnenie v cenách nového auta, iné zohľadňuje amortizáciu. Primárnym cieľom každého však je nahradiť škodu v prípade poistnej udalosti. Ktoré poistenie môže chrániť práve vaše vozidlo?

V dnešnom článku vysvetlíme, čo je to povinné zmluvné poistenie (PZP), havarijné poistenie (KASKO) a poistenie finančnej straty (GAP). Uvedieme základné rozdiely medzi jednotlivými druhmi poistenia a poskytneme návod, ako si dojednáte najvýhodnejšie poistenie podľa vašich vlastných preferencií.

PZP je povinné, napriek tomu ho mnohé vozidlá nemajú

Povinné zmluvné poistenie je poistenie vozidla, ktorého povinnosť je daná zákonom. Napriek tomu jazdí po slovenských cestách odhadom okolo 200 000 vozidiel, ktoré ho nemajú. PZP slúži na krytie škody na vozidle, ktorému spôsobíte škodu. To znamená, že na vozidle poškodeného, nie na vozidle vinníka. Základom PZP je práve krytie škody, ktorá vznikne na vozidle poškodeného pri dopravnej nehode. Avšak, k PZP ponúkajú poisťovne aj zaujímavé pripoistenia. Veľmi zjednodušene možno povedať, že tieto pripoistenia môžu z PZP robiť celkom zaujímavú alternatívu aj k havarijnému poisteniu. V prípade, že si niektoré z nich dojednáte, škody na vašom vozidle budú kryté aj v prípade, že ste vinníkom vy, prípadne, ak vinník nie je známy.

Pripoistiť si môžete napríklad:

  • stret so zverou
  • čelné sklo
  • pôsobenie živlu – poistné udalosti následkom pôsobenia požiaru, vetra, záplav, krupobitia a podobne

Pripoistenie môže okrem vozidla chrániť aj osoby. Obľúbené je napríklad pripoistenie úrazu posádky. V prípade nehody poisťovňa vyplatí poistné plnenie poškodenému podľa rozsahu poranenia, môže kryť náklady na hospitalizáciu, trvalé následky aj usmrtenie.

Pri dojednávaní PZP odporúčame tiež porovnávať rozsah asistenčných služieb. Tie môžu ušetriť veľa starostí aj peňazí. Asistenčné služby v rámci PZP môžu zahŕňať napríklad:

  • odtiahnutie vozidla pri nehode alebo poruche
  • zabezpečenie náhradného ubytovania
  • zabezpečenie náhradného vozidla
  • opravu defektu
  • pomoc pri zabuchnutí si kľúčov vo vozidle
  • zabezpečenie prečerpania paliva v prípade natankovania nesprávneho druhu paliva

Oplatí sa vám havarijné poistenie?

Havarijné poistenie – KASKO, síce nie je povinné, ale v prípade, že dôjde k poistnej udalosti, ktorej vinníkom budete vy, prípadne bude vinník neznámy, budete radi, že ho máte. Obzvlášť v prípade, ak sa jedná o nové auto alebo zánovné auto do približne 7 rokov.

Havarijné poistenie spravidla kryje tieto riziká:

  • havária
  • krádež vozidla
  • prírodný živel
  • vandalizmus

Ak ste už niekedy niečo menili na aute viete, aké drahé sú náhradné diely. Častokrát aj zdanlivo malá nehoda vyjde na tisícky eur. Platí, že čím luxusnejšie auto, tým drahšia oprava. Ak máte KASKO, môžete byť kľudní. Výraznú časť poškodenia preplatí poisťovňa. Prečo výraznú a nie komplet celú? Pri dojednávaní si havarijného poistenia sa musíte rozhodnúť, akú spoluúčasť budete znášať v prípade poistnej udalosti. Čím väčšia spoluúčasť, tým lacnejšie poistenie. Spoluúčasť sa dojednáva spravidla v percentách zo škody alebo pevnou sumou.

Čo je to totálna škoda a ako sa pri nej vypočítava poistné plnenie?

K totálnej škode pristupuje poisťovňa vtedy, keď je oprava z hľadiska hodnoty vozidla nerentabilná. Inými slovami, ak bola všeobecná hodnota vozidla pred poistnou udalosťou menšia, ako by bola jeho oprava. V tom prípade poisťovňa na základe znaleckého posudku určí hodnotu vozidla, akú malo v čase pred poistnou udalosťou. Z tejto hodnoty odpočíta hodnotu použiteľných (predajných) zvyškov poškodeného vozidla. Odpočíta tiež spoluúčasť a zvyšnú sumu vám vyplatí.

Trhovú hodnotu predajných zvyškov zisťuje poisťovňa na špecializovaných webových stránkach. Ponúkne ich na predaj a najvyššiu ponuku vezme ako relevantnú na určenie ich hodnoty. Vy sa následne môžete rozhodnúť, či zvyšky predáte „poisťovni“ a navýšite si tým v podstate poistné plnenie alebo si zvyšky necháte a ako bolo spomínané, odpočíta sa ich hodnota od hodnoty vozidla pred nehodou.

GAP vám zaručí náhradu bez amortizácie

Je potrebné si uvedomiť, že vozidlo stráca na hodnote v podstate okamžite po kúpe. Najvýraznejšie v prvých rokoch. Ak sa vám v tom čase stane nepríjemnosť v podobe totálnej škody (havária, krádež,…), prídete o značnú sumu peňazí. Z havarijného poistenia totiž získate len zostatkovú hodnotu vozidla.

Ak sa nechcete spoliehať na výpočty poisťovní, odporúčame vám dojednať si pripoistenie finančnej straty k havarijnému poisteniu, známej pod skratkou GAP. Toto doplnkové poistenie slúži na vyrovnanie rozdielu medzi novou cenou vozidla a sumou, ktorú budete mať vyplatenú cez KASKO. Jeho dojednaním tak budete mať v prípade totálnej škody v dôsledku havárie, odcudzenia či živelnej udalosti vaše vozidlo poistené na novú cenu, nie na zostatkovú.

Online poistenie na pár klikov

Všetky spomínané poistenia vášho vozidla si môžete dojednať online z pohodlia vašej obývačky či kancelárie. Zbytočne by ste chodili do pobočiek jednotlivých poisťovní. Čas aj peniaze dokážete ušetriť použitím online kalkulačky a porovnávača mojepzp.sk. Po zadaní základných údajov vám kalkulačka prehľadne zoradí ponuky všetkých poisťovní na trhu. Pár klikmi si rýchlo, bezpečne a pohodlne vyberiete najvýhodnejšie poistenie, s možnosťou okamžitého uzatvorenia poistnej zmluvy, bez podpisovania a na počkanie.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať