Na Slovensku rapídne rastie ponuka benzínových aj dieselových jazdených áut, stúpa záujem aj o elektromobily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autá, parkovisko, predaj, automobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský sekundárny trh ponúkol v minulom roku 36 118 zánovných automobilov. Medziročne to predstavuje nárast o 35 %, v porovnaní s rokom 2021 o takmer 30 %.

Rastúci záujem o zánovné autá

Zatiaľ čo ponuka na tuzemskom trhu a v Poľsku narastá, v susednej Českej republike klesá. V Poľsku bolo vlani v ponuke medziročne o 10,9 % viac zánovných áut, v Česku ponuka klesla o 4,3 %.Vyplýva to z analýzy skupiny AURES Holdings, do ktorej patria pobočky AAA Auto a Mototechna na Slovensku.

„Posledné roky sme svedkami rastúceho záujmu o zánovné automobily, ktoré nahrádzajú stále drahšie nové vozidlá. Spolu s narastajúcim dopytom na slovenskom trhu rastie aj ponuka týchto áut. Záujemcovia o menej dostupné a drahé nové vozidlá si momentálne môžu vybrať z veľkej ponuky zánovných, a tým pádom aj ušetriť,“ uviedla generálna riaditeľka AURES Holdings Karolína Topolová.

Ceny zánovných automobilov na všetkých sledovaných trhoch medziročne opäť narástli. Na Slovensku z 28 000 eur na 33 500 eur, v Českej republike sa stredná hodnota ceny zvýšila z 26 433 eur v roku 2022 na 27 854 eur v roku 2023 a v Poľsku cena stúpla z 24 684 eur na 27 775 eur. Zánovné vozidlá mali na Slovensku najčastejšie na tachometri približne 19 000 kilometrov a vek dva roky.

Nárast ponuky elektromobilov

Zo zánovných áut bolo v minuloročnej slovenskej ponuke 45 % v benzínovom prevedení a 32 % v dieselovom. Ponuka elektromobilov medziročne narástla o 57 % na 1 176 kusov, v prípade hybridných automobilov ponuka klesla o 50 % na 788 kusov. Nárast ponuky elektromobilov je pritom podľa Topolovej pozitívnym trendom celého stredoeurópskeho trhu.

Na Slovensku sa v ponuke objavilo najviac modelov Hyundai i30, potom Škoda Octavia a Škoda Fabia. Najviac zánovných áut v českej ponuke tvorili Škodovky s modelmi Fabia, Octavia, Scala, Kamiq, Karoq, Kodiaq a Superb. V Poľsku boli na prvých priečkach Toyoty. Najčastejšie ponúkaným elektromobilom na Slovensku bola Tesla model 3, v Českej republike Škoda Enyaq a v Poľsku Nissan Leaf.

AURES Holdings tento rok oslavuje 31 rokov na trhu. Prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše 3 milióny zákazníkov. Skupina je s 90-tisícami predaných vozidiel ročne najväčším predajcom ojazdených automobilov v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna. Na západných trhoch pôsobí prostredníctvom spoločnosti Driverama.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karolína Topolová
Firmy a inštitúcie AAA AutoAURES Holdings