BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Shell Eco-marathon predstavuje jednu z najinovatívnejších a najnáročnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Úlohou zapojených stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.
Iniciatíva Shell Eco-marathon spája inovátorov, vyspelé technologické značky a všetkých, ktorí hľadajú udržateľné riešenia energetických výziev dnešného sveta. Projektom hľadá spoločnosť Shell zodpovedný prístup k rastúcim energetickým potrebám, a to prostredníctvom študentských nápadov a budovaním partnerstiev po celom svete.
Počas uplynulého víkendu sa v súťaži Shell Eco-marathon Europe 2012 zišlo viac ako 3 000 študentov z 24 krajín. Študenti stredných a vysokých škôl sa stretli v holandskom Rotterdame v konkurencii viac ako 200 tímov a súťažili s vlastnoručne postavenými ekologickými vozidlami. Víťazom sa podarilo, napríklad, zajazdiť neuveriteľných 2 832,8 kilometra na jeden liter benzínu. Ceny si rozdelili študentské tímy z 10 európskych krajín.
V kategórií UrbanConcept (vozidlá mestského typu) prekonal tím Electricar Solution z francúzskeho Lycees des Metiers existujúci rekord v triede vozidiel poháňaných elektrickými akumulátormi vzdialenosťou 262,6 km na jednu kWh. Tím DTU Roadrunners z Technical University of Denmark (DTU) zase vylepšil svoj vlastný rekord z minulého roka o 103,1 km, keď ich vozidlo odjazdilo 611,1 km na jeden liter paliva.
V kategórií Prototypov zaznamenal holandský MAC Eco Team so svojim vozidlom poháňaným GTL palivom výsledok 416,3 km na liter paliva, čím výrazne prekonal doterajší rekord 138 km/l z roku 2011. Vynikajúci výsledok zaznamenal aj niekoľkonásobný víťaz, francúzsky tím Microjoule-La Joliverie. Pri jeho prvom mieste v kategórií Prototypov so spaľovacím motorom zasvietil výsledok 2 832,8 km na jeden liter paliva.
„Nový rekord v kategórii UrbanConcept s pohonom elektrického akumulátora je naozaj obdivuhodný. Najmä, ak vezmeme do úvahy vyššie nároky na riadenie vozidla, ktoré tento ročník vyžadoval,“ povedal Norman Koch, technický riaditeľ Shell Eco-marathonu.
Nezávodné ceny
Okrem výsledkov v súťaži získali tímy ocenenie aj za technickú inováciu, tímového ducha a bezpečnosť. Britský Shelly z Aston University získal za svoj prístup k udržateľnej jazde cenu Eco-design. Ich vozidlo s vodíkovým pohonom má karosériu vyrobenú z lepenky vtlačenej medzi preglejku certifikovanú Britskou lesníckou komisiou. Plášte pneumatík sú vyrobené z bio-živice, do ktorej sú zapustené jutové vlákna. Celá konštrukcia sa dá pre jednoduchšiu prepravu úplne zložiť. Súťaž bola tento rok po prvýkrát otvorená aj pre širokú verejnosť. Štvordňový program videlo viac ako 40 000 návštevníkov. Sprievodná výstava o energii nazvaná The Lab (Laboratórium) lákala nielen deti, ale aj dospelých.
„Súťaž zostáva verná svojim koreňom a sústredí sa predovšetkým na študentov. Zároveň pomáha verejnosti zapojiť sa do súčasných energetických výziev,“ povedal Niel Golighly, viceprezident spoločnosti Shell pre komunikáciu. „S priebehom tohto ročníka sme spokojní. Podarilo sa nám nadviazať na doterajšie úspechy súťaže a taktiež sme významne zapojili verejnosť. Shell Eco-marathon je predovšetkým o riešení problémov, inováciách, inteligentnej mobilite, mladých talentoch a súťažení. Považujem to za jedno z najinšpiratívnejších podujatí, ktoré organizujeme.“