USA: Porsche nenesie zodpovednosť za smrť Walkera a Rodasa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paul walker smrt.png
Smrť známeho herca Paula Walkera www.youtube.com

Kalifornský súd zamietol žalobu, ktorú ešte v roku 2014 podala na automobilovú spoločnosť Porsche vdova po Rogerovi Rodasovi pre údajnú zodpovednosť za smrť jej manžela a jeho kamaráta, herca Paula Walkera. Tí zahynuli pri nehode automobilu známej značky 30. novembra 2013.

Kristine Rodas v žalobe tvrdila, že smrť oboch mužov spôsobila chybná mechanika a dizajn vozidla 2005 Porsche Carrera GT. Auto podľa nej nemalo dostatočnú ochrannú mriežku či bezpečnostné prvky v nádrži, ktoré by zabránili vznieteniu sa benzínu v nej. Okrem toho uviedla, že haváriu zapríčinilo zlyhanie nápravy automobilu. Od spoločnosti žiadala bližšie nešpecifikované odškodné. Sudca Philip S. Gutierrez však v pondelok rozhodol, že ani pre jedno z týchto tvrdení neexistuje dostatok dôkazov, a žalobu preto zamietol. Automobilku však zažalovali aj Rodasove deti, Walkerova dcéra Meadow ako aj jeho otec. Zástupcovia Porsche všetky obvinenia oficiálne odmietli.

Walker a Rodas sa v deň tragédie zúčastnili na charitatívnej akcii usporiadanej v priestoroch ich spoločného obchodu. Porsche Carrera GT malo podľa jedného zo svedkov problémy a zhasínal mu motor, tak sa 38-ročný Rodas rozhodol, že sa pôjde previezť a zistiť, čo s ním je. Zavolal aj 40-ročného Walkera, ktorý už bol na odchode, no súhlasil, že pôjde s ním. Pri návrate však približne 460 metrov od obchodu havarovali. Rodas údajne stratil kontrolu nad vozidlom, ktoré narazilo do stromov, stĺpa pouličného osvetlenia a následne začalo horieť.

Podľa výsledkov pitvy Rodas zomrel na následky početných zranení, ktoré utrpel pri náraze, zatiaľ čo Walker podľahol kombinácii poranení a popálenín. Vyšetrovanie ukázalo, že príčinou nehody bola vysoká rýchlosť a nie mechanická porucha auta. Rodas šiel podľa vyšetrovateľov v momente, keď stratil nad autom kontrolu, rýchlosťou 130 až 151 kilometrov za hodinu, pričom sa nachádzal v zóne, kde je povolená maximálna rýchlosť 45 míľ za hodinu, teda zhruba 72 kilometrov za hodinu. Rýchlosť vyšetrovatelia vypočítali na základe brzdnej dráhy, ktorú na mieste zanechala jedna z pneumatík.

Paul William Walker IV. sa do povedomia divákov po prvý raz výraznejšie zapísal snímkou Varsity Blues z roku 1999. Už o dva roky neskôr si zahral v prvej časti filmovej série Rýchlo a zbesilo. Úlohu Briana O’Connera si následne zopakoval aj v ďalších piatich snímkach z rokov 2003, 2009, 2011, 2013 a 2015. Objavil sa aj vo filmoch ako Prúd času (2003), Do hlbiny (2005), 8 statočných (2006), Zbesilý útek (2006), Zabite Bobbyho! (2007), Rozsudok smrti (2008), Gangstri (2010), Pawn Shop Chronicles (2013), Hours (2013) alebo Zakázaná zóna (2014).

Pozri si video: 

https://youtu.be/YRBEDAPKxCA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Porsche