Azerbajdžan v piatok oznámil, že do Náhorného Karabachu začal posielať potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc.
Tamojšie ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že dve 20-tonové nákladné vozidlá s hygienickými potrebami a potravinami, ako aj dva nákladiaky s chlebom vycestovali do regiónu po ceste z Agdamu, ktorý sa nachádza východne od neho. Dosiaľ dodávky do Náhorného Karabachu smerovali z Arménska na západe.
Rozpustenie vlády
Pomoc smeruje do Náhorného Karabachu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda uzavrela s Azerbajdžanom prímerie po krátkych intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými silami.
Streľba v regióne Náhorný Karabach si vyžiadala obete ruských vojakov, počet mŕtvych však nie je jasný
Úrady v regióne, ktorý sa nachádza v Azerbajdžane, ale bol pod kontrolou etnických Arménov, v stredu súhlasili so zložením zbraní a rozpustením vlády. Rozhovory o tom, ako bude región znovu začlenený do Azerbajdžanu, zatiaľ nedosiahli konečnú dohodu.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan v piatok na zasadnutí vlády povedal, že nie je bezprostredná potreba, aby etnickí Arméni v regióne opustili svoje domovy. Zdôraznil tiež, že Arménsko je pripravené prijať v prípade potreby až 40-tisíc evakuovaných osôb.
Zaručia im všetky práva a slobody
Minister zahraničných vecí Azerbajdžanu Džejhun Bajramov vo štvrtok na pôde OSN povedal, že jeho krajina je odhodlaná zaručiť obyvateľom Náhorného Karabachu „všetky práva a slobody“ v súlade s ústavou krajiny a medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv vrátane záruk pre etnické menšiny.
Azerbajdžan spustil protiteroristickú operáciu v Náhornom Karabachu, Arménsko popiera klebety o sabotáži a ukladaní mín
Rozhovory s Náhorným Karabachom v azerbajdžanskom meste Jevlach budú podľa neho pokračovať.
Vojenská operácia, ktorú Azerbajdžan označil za „protiteroristickú operáciu“, si podľa arménskeho ministra zahraničia vyžiadala viac ako 200 mŕtvych, 400 zranených a viac ako 10-tisíc ľudí pred ňou utieklo z domovov.