Baláž a Botek štvrtú medailu pre Slovensko nezískali, bronz si vypádlovali Česi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Adam Botek, Samuel Baláž, Letná olympiáda v Tokiu
Adam Botek a Samuel Baláž ( v pozadí) počas rozjazdy K2 na 1000 m na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 4. august 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. augusta 6:32

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Samuel Baláž a Adam Botek nepostúpili do A-finále disciplíny K2 na 1000 m na olympijských hrách v Tokiu.

Rusi zdolali Slovákov o 1,407 s

Do medailovej hry síce nezasiahli, ale vďaka druhému miestu v B-finále si vybojovali celkovú desiatu priečku. Zverenci Petra Likéra na kanáli Sea Forest Waterway nevylepšili vystúpenie ich predchodcov Erika Vlčeka a Juraja Tarra z OH 2016 v Riu de Janeiru. Tí tam skončili v A-finále dvojkajaka na ôsmej priečke.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Debutanti na OH a úradujúci vicemajstri Európy Baláž s Botekom vo štvrtkovom druhom semifinále síce viedli po 250 m aj po 500 m, no na treťom medzičase im už patrila tretia priečka a v konečnom účtovaní obsadili až poslednú šiestu pozíciu. To znamenalo iba účasť v B-finále o konečné 9. – 16. miesto.

Online prenos (minúta po minúte)

Aj v ňom sa mladí Slováci v úvodných 250 m držali na vedúcej pozícii, ale napokon ich prevýšilo ruské duo Roman Anoškin, Maxim Spesincev. Rusi zdolali Slovákov o 1,407 s. Tretí skončili v B-finále Taliani.

Fúkal protivietor

V porovnaní so stredajšími rozjazdami a štvrťfinálovými jazdami vo štvrtok nefúkalo pretekárom do chrbta, ale museli sa boriť s protivetrom.

„Čakali sme viac. Výsledky v priebehu sezóny naznačovali, že máme na to biť sa s najlepšími. Semifinálová jazda nám však nesadla, pocitovo to bolo tisíc a jedna v porovnaní s tou ďalšou. Aspoň v B-finále sme si to vylepšili,“ zhodnotil Samuel Baláž pre RTVS a ďalej pokračoval: „V celej sezóne nám fúkal protivietor, nevyhováral by som sa teda na to, že dnes to bolo iné ako včera. Problém bol v tom, že sme sa už nevedeli na konci zdvihnúť. V B-finále sme vedeli zrýchliť na päťstovke a aj v závere… Zajtra nás čaká nová disciplína a dáme do toho všetko. Urobím maximum pre úspech v káštvorke.“

„Dnes boli iné podmienky, fúkal protivietor, včera do chrbta. Trochu sme to v semifinále prepálili, na posledných 150 m nám to nevyšlo. Škoda, že akurát v semifinále, čo boli najdôležitejšie preteky v tomto roku. Poučíme sa a dúfam, že nás to posunie ďalej. Nemusíme mať hlavy dolu, aj keď nám kádvojka nevyšla,“ uviedol Adam Botek a ešte dodal: „Toto bol len doplnok ku káštvorke, čo je naša prioritná disciplína. Musíme zahodiť tento deň za hlavu a dúfame, že zajtra sa nám pôjde už len lepšie.“

Dramatický súboj o zlato

V dramatickom súboji o zlato v A-finále Austrálčania Jean van der Westhuyzen a Thomas Green zdolali Nemcov Maxa Hoffa a Jacoba Schopfa.

Bronz si vypádlovali Česi Josef Soukup a Radek Slouf. Zatiaľ čo Česi zdolali prvú medailu v rýchlostnej kanoistike na OH 2020, bez cenného kovu v dvojkajku mužov zostali Maďari. Bence Nádas a Bálint Kopascz sa museli uspokojiť so štvrtým miestom.

Poslednou slovenskou nádejou na cenný kov v rýchlostnej kanoistike bude v Tokiu štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek na 500 m. Slováci v piatok absolvujú rozjazdu či prípadné štvrťfinále, v sobotu semifinále či A-finále o cenné kovy.

Letná olympiáda v Tokiu (rýchlostná kanoistika – K2 na 1000 m)

  • štvrtok

Semifinále 1:

  • štart o 3.26 SELČ

1. Austrália (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green) 3:17,077 min., 2. Nový Zéland (Max Brown, Imrie Kurtis) +0,607 s., 3. Čína (Conkang Wang, Tingkai Bu) +0,707, 4. Česko (Josef Dostál, Radek Slouk) +1,163, 5. Taliansko (Samuele Burgo, Luca Beccaro) +3,514, 6. Austrália (Riley Fitzsimmons, Jordan Wood) +4,783

štartová listina: Dráha č. 2 – Nový Zéland (Max Brown, Imrie Kurtis), 3 – Čína (Conkang Wang, Tingkai Bu), 4 – Austrália (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green), 5 – Česko (Josef Dostál, Radek Slouk), 6 – Austrália (Riley Fitzsimmons, Jordan Wood), 7 – Taliansko (Samuele Burgo, Luca Beccaro)

Semifinále 2:

  • štart o 3.34 SELČ

1. Nemecko (Max Hoff, Jacob Shopf) 3:17,554  min., 2. Maďarsko (Bence Nadas, Bálint Kopasz) +0,762 s., 3. Bielorusko (Mikita Borikau, Aleh Jureňa) +1,321, 4. Španielsko (Francisco Cubelos, Inigo Pena) +1,579, 5. Maďarsko (Kornel Beke, Ádam Varga) +2,643, 6. Slovensko (Samuel Baláž, Adam Botek) +3,363

štartová listina: Dráha č. 2 – Slovensko (Samuel Baláž, Adam Botek), 3 – Nemecko (Max Hoff, Jacob Shopf), 4 – Španielsko (Francisco Cubelos, Inigo Pena), 5 – Maďarsko (Bence Nadas, Bálint Kopasz), 6 – Bielorusko (Mikita Borikau, Aleh Jureňa), 7 – Maďarsko (Kornel Beke, Ádam Varga)

* Z oboch semifinále postúpili do súboja o cenné kovy po štyri lode, ostatní sa v B-finále pobijú o umiestnenie

Finále-B:

  • štart o 5:47 SELČ

1. ROV (Roman Anoškin, Maxim Spesivcev) 3:19,680 min., 2. Slovensko (Samuel Baláž, Adam Botek) +1,407 s., 3. Taliansko (Samuele Burgo, Luca Beccaro) +2,728, 4. Maďarsko (Kornel Beke, Ádam Varga) +4,543, 5. Austrália (Riley Fitzsimmons, Jordan Wood) +5,077, 6. Kanada (Brian Malfesi, Vincent Jordenais) +5,501, 7. Francúzsko (Etienne Hubert, Guillaume Burger) +13,010, 8. Samoa (Tuva’a Clifton, Rudolf Williams) +36,491

štartová listina: Dráha č. 1 – Samoa (Tuva’a Clifton, Rudolf Williams), 2 – ROV (Roman Anoškin, Maxim Spesivcev), 3 – Austrália (Riley Fitzsimmons, Jordan Wood), 4 – Maďarsko (Kornel Beke, Ádam Varga), 5 – Taliansko (Samuele Burgo, Luca Beccaro), 6 – Slovensko (Samuel Baláž, Adam Botek), 7 – Kanada (Brian Malfesi, Vincent Jordenais), 8 – Francúzsko (Etienne Hubert, Guillaume Burger)

Finále-A:

  • štart o 5.55 SELČ

1. Austrália (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green) 3:15,280 min., 2. Nemecko (Max Hoff, Jacob Shopf) +0,304 s., 3. Česko (Josef Dostál, Radek Slouk) +0,826, 4. Maďarsko (Bence Nadas, Bálint Kopasz) +1,255, 5. Nový Zéland (Max Brown, Imrie Kurtis) +1,987, 6. Španielsko (Francisco Cubelos, Inigo Pena) +2,047, 7. Bielorusko (Mikita Borikau, Aleh Jureňa) +2,489, 8. Čína (Conkang Wang, Tingkai Bu) +4,332

štartová listina: Dráha č. 1 – Česko (Josef Dostál, Radek Slouk), 2 – Bielorusko (Mikita Borikau, Aleh Jureňa), 3 – Nový Zéland (Max Brown, Imrie Kurtis), 4 – Nemecko (Max Hoff, Jacob Shopf), 5 – Austrália (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green), 6 – Maďarsko (Bence Nadas, Bálint Kopasz), 7 – Čína (Conkang Wang, Tingkai Bu), 8 – Španielsko (Francisco Cubelos, Inigo Pena)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam BotekSamuel Baláž