Krajiny západného Balkánu sú podľa amerického osobitného vyslanca pre boj s globálnymi dezinformáciami „celkom vážne otrávené“ ruskými ovplyvňovacími kampaňami.
Dezinformácie generované Ruskom
James P. Rubin počas návštevy Severného Macedónska povedal, že „hlavným zdrojom hrozby v tejto časti sveta sú dezinformácie generované Ruskom, ktoré sa často opakujú a pôsobia ako centrum prostredníctvom srbských mediálnych platforiem a potom sa opakujú a šíria tu na západnom Balkáne“.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Rubin, ktorého cesta na Balkán zahŕňa aj Čiernu Horu a Albánsko, tiež povedal, že ruský vodca Vladimir Putin si myslel, že môže zvrhnúť ukrajinskú vládu a rozdeliť Európu, ale vo všetkom zlyhal.
Mapa Ukrajiny bez anektovaných území v nemeckej televízii je hoax
„To však neznamená, že Rusko nepokračuje v snahe o šírenie jedu dezinformácií a rozkolu… navrhnutom tak, aby rozdelil ľudí, rozdelil krajiny, rozdelil komunity, aby priniesol nezhody,“ upozornil diplomat.
Boj proti novej hrozbe
Šéf Centra globálnej angažovanosti amerického ministerstva zahraničných vecí tiež uviedol, že spolupracuje s mnohými európskymi vládami a Európskou úniou. Západ podľa neho len začína riešiť boj proti novej hrozbe.
Antisemitizmus vo svete je opäť na vzostupe, ukazuje Eurobarometer. Komisia chce zakročiť
Podľa vyhlásenia americkej ambasády v Severnom Macedónsku Rubin tiež diskutoval o Číne a „ďalších škodlivých aktéroch, ktorí šíria dezinformácie s cieľom podkopať demokraciu a národnú bezpečnosť na celom svete“.
Centrum pomáha spojeneckým vládam identifikovať dezinformačné kampane zamerané na ich krajiny, pričom poskytuje pomoc s analýzami a výskumom a technologickú podporu.