Bardejov opúšťa jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne, o prácu prídu stovky ľudí

Auto mechanic at wheel alignment work with sensor
Spoločnosť Trim Leader, a.s. pôsobí v bardejovskom priemyselnom parku oficiálne od začiatku roku 2018. Foto: ilustračné, gettyimages.com
  • aktualizované 10. novembra 17:04

Spoločnosť Trim Leader a.s. plánuje stiahnutie svojej výroby z hnedého priemyselného parku v Bardejove. O prácu v bardejovskom závode má prísť takmer 360 zamestnancov, celkovo je ohrozených 450 pracovných miest spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou poťahov do automobilov, ktorá je súčasť divízie Automotive Experience skupiny Adient.

Manažér bardejovského závodu Matej Facuna pre agentúru SITA potvrdil informáciu o prepúšťaní.

Prepúšťanie začne v novembri

Podľa informácií agentúry SITA firma už hromadné prepúšťanie ohlásila s tým, že ohrozených je celkovo 450 zamestnancov.

Okrem takmer 360 pracovníkov v Bardejove sa má prepúšťanie týkať aj zamestnancov v slovenskom sídle spoločnosti v Košťanoch nad Turcom v okrese Martin.

Ako potvrdila Mária Hrehová poverená riadením kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, práve na martinskom úrade práce nahlásila v októbri spoločnosť z oblasti ostatných motorových dielov hromadné prepúšťanie.

„Plánovaný začiatok tohto hromadného prepúšťania je 21. novembra 2020, plánované ukončenie 1. mája 2021,“ uviedla pre agentúru SITA Hrehová.

V Košťanoch prepustia desiatky ľudí

Ako v odpovedi pre agentúru SITA konkretizovala manažérka komunikácie nemeckej spoločnosti Adient Annika Wiertz, bardejovský podnik bude kompletne zatvorený, čo sa dotkne všetkých 356 zamestnancov. Počet zamestnancov v Košťanoch nad Turcnom sa zníži zo súčasných 557 zhruba o 70 ľudí.

Reštrukturalizačné opatrenia podľa Wiertz súvisia s tým, že oba závody sú v súčasnosti málo využívané, ale tiež nie sú dostatočne konkurencieschopné z hľadiska nákladov. Tie chce spoločnosť výrazne znížiť spracovaním výrobkov na jednom mieste.

„Je logické kombinovať obidve výroby tak, aby sa dosiahlo úplné využitie kapacity v jednom zariadení, a nie mať dve čiastočne využité zariadenia,“ vysvetlila manažérka komunikácie s tým, že opatrenia nesúvisia s výkonnosťou zamestnancov.

Postup pri ich prepúšťaní zatiaľ nie je ukončený. „V súčasnosti vedieme konzultácie so zástupcami zamestnancov, aby sme sa dohodli na podrobnostiach,“ dodala Wiertz.

Dostali takmer stotisíc eur

Spoločnosť Trim Leader, a.s. pôsobí v bardejovskom priemyselnom parku oficiálne od začiatku roku 2018, keď rozšírila svoju výrobu a počet zamestnancov. V Bardejove ale pôsobila aj predtým v iných priestoroch.

V minulom roku dostala z regionálneho príspevku dotáciu 99 220 eur na úhradu prevádzkových nákladov – nájmu a energií, ako aj mzdových výdavkov pre nových zamestnancov prijatých v rámci projektu.

Vlani firma celkovo prijala 91 ľudí, z toho polovicu z úradu práce. Okrem toho jej bola pridelená dotácia od vlády vo výške 120-tisíc eur na inštaláciu klimatizácie, keďže šičky v minulosti museli v lete pracovať vo vysokých horúčavách.

Ako uviedla Wiertz, dotáciu z regionálneho príspevku spoločnosť získala ako príjemca pôsobiaci v jednom z najmenej rozvinutých okresov, ktorý sa zaviazal vytvoriť a udržiavať najmenej 13 nových pracovných miest najmenej počas troch rokov.

Peniaze firma vráti

„Pretože sme nemohli splniť podmienky pre udelenie grantu, spoločnosť Adient tento finančný grant, samozrejme, vráti. Čo sa týka zakúpenia a inštalácie klimatizačného systému, spoločnosť túto sumu priamo nedostala, ale zaplatilo ju mesto v rámci modernizácie budovy vo svojom vlastníctve, ktorú si Adient iba prenajíma. Keď budovu opustíme, bude ju využívať nový nájomca,“ dodala v reakcii Wiertz.

Na odchod spoločnosti z hnedého priemyselného parku upozornil bardejovský mestský poslanec Marek Hudák, podľa ktorého okres Bardejov s 12. najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku (12,63 percenta) týmto krokom príde o jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne.

„Bude to mať obzvlášť v čase koronakrízy značne negatívny vplyv na kvalitu života niekoľko desiatok domácností,“ uviedol Hudák.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Annika WiertzMária Hrehová
    Firmy a inštitúcie A.s.AdientTrim LeaderÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny