Bardi slovenskej politiky komentujú koaličnú krízu: Nekompetentná zostava, Sulík nemá čo robiť vo vláde (anketa)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oslavy 76. výročia SNP
Predseda vlády SR Igor Matovič Foto: SITA/Peter Rusko

Koaličná kríza v podaní štyroch koaličných strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí zamestnáva verejnosť už štvrtý týždeň a zrejme ešte nejaký čas potrvá. Kríza zasiahla nielen vládu, ale aj fungovanie parlamentu a politici si dávajú pri jej riešení načas.

Portál SITA.sk oslovil s otázkami, ako vidia krízu politici, ktorí boli vo vrcholových funkciách v 90-tych rokoch. Niektorí z nich boli súčasťou koalícií, ktoré boli pri moci aj v období nového milénia.

Expolitikov sme sa pýtali:

1. Čo vás na súčasnej koaličnej kríze najviac zarazilo?

2. Ako sa môže podpísať na fungovaní vlády to, že by v nej zostali Igor Matovič (OĽaNO) aj Richard Sulík (SaS)?

3. Ktorý scenár ďalšieho vývoja sa vám javí ako pravdepodobný – pokračovanie štvorkoalície, menšinová vláda alebo predčasné voľby možno ešte tento rok v jeseni?

Jozef Moravčík, bývalý predseda vlády

1. Zarazilo ma správanie politikov, pretože nie je dôstojné. Skôr mi pripomína svorky hašterivých psov. Najviac štekajú vodcovia svoriek, čiže žiada solídna politika. Myslím si, že to odzrkadľuje dlhodobé problémy našej politickej scény, najmä jej konzervatívnej a liberálnej časti. Tá sociálnodemokratická, sa zdá, že je konsolidovaná a vzniká tam istá perspektíva.

Na opačnej strane nám chýbajú politické strany v pravom slova zmysle. To, čo tam je, je prevažne založené na klubovom systéme. Tie strany sa uzatvárajú do seba, takže nevedia generovať nových politikov. Myslím si, že je chybný aj volebný systém. Umožňuje, aby sa do čela dostali populisti – klamári. Myslím si tiež, že prezidentovi chýbajú určité právomoci. Mal by mať väčšie právomoci  a v takýchto situáciách urobiť poriadok.

Pri tvorbe ústavy sme boli dosť vedení nemeckým vzorom. Tam je klasický systém so silnými parlamentom, ale funguje tam aj systém politických strán, hoci je korigovaný. Ale vždy sa prejaví základná trojica strán, konzervatívna, socialistická a liberálna a vždy sa to dokáže dať dohromady tak, že netrpí štát. Myslím, že by sme mohli mať na Slovensku skôr niektoré prvky francúzskeho systému.

2. Myslím si, že taká dohoda, aby vo vláde boli naďalej Matovič a Sulík sa asi nedosiahne. Nebolo by to riešenie. Ak Matovič uvažuje o funkcii podpredsedu vlády, nezmenila by sa podstata, pretože by de facto vládol. Bol by ďalej predsedom a tie konflikty by zrejme pretrvávali. Riešenie je zložité nájsť aj preto, že strany, ako som spomínal, nevygenerovali dostatok osobností. Budeme sa stále točiť dookola.

3. Predčasné voľby v situácii, keď nie sú strany konsolidované, by pravdepodobne neboli riešením, ale možno by predsa len boli určitým východiskom, pretože súčasná vládna zostava sa ukazuje ako absolútne nekompetentná. Prezident podľa ústavy nemá právomoci aktívne zasiahnuť. Musí sa prizerať na ten nechutný politický zápas.

Vzniká veľmi nepríjemná situácia, keďže ani v budúcich voľbách sa nečrtajú zoskupenia, ktoré by dávali zmysel. Možno by však voľby mohli posunúť situáciu dopredu a prišli by noví hráči. Držím palce Progresívnemu Slovensku. Ukazuje sa, že z tejto politickej sily by mohla vzniknúť normálna politická strana, pretože sa buduje na zásadách klasických politických strán. No ale ťažko byť v danej situácii prorokom.

Jozef moravcik foto1.jpg
Bývalý premiér Jozef Moravčík Foto: FC Jozefa Moravčíka

Brigita Schmögnerová, bývalá vicepremiérka a ministerka financií

1. Pravdupovediac, nič ma nezarazilo. Dalo sa to čakať od začiatku. Vedeli sme odhadnúť Matoviča a Sulíka možno ešte lepšie. Do vlády išli ľudia, ktorí boli nepripravení na vládnutie a ktorí sú nezodpovední. Nemajú žiadnu kvalifikáciu na vládnutie. Možno nie sú ani psychicky pripravení. Niekedy si myslím, že podmienkou vstupu do vysokej politiky by mali byť psychologické testy, riadne ukončené vysokoškolské vzdelanie a podobne. Sputnik V bol iba vyvrcholením toho, čo sme mohli očakávať takmer od začiatku.

2. Nová vláda, kde by boli opäť Matovič a Sulík, by musela prejsť cez riadnu procedúru – najskôr demisiu súčasnej vlády, potom vymenovanie nového premiéra, celej vlády, schválenie nového programového vyhlásenia vlády. Nemyslím si, že by takáto rekonštruovaná vláda mohla vládnuť ďalej vzhľadom na to prvé, čo som povedala.

3. Pravdepodobne sa budú snažiť udržať vládu. Možno v trojkoalícii. Minimálne jedna z tých strán by pri predčasných voľbách stratila podiel na moci, takže tam záujem o voľby nemôže byť. Skôr by som tipovala pokus o zachovanie trojkoalície. A možno by Sulík bol ochotný podporovať trojkoalíciu ad hoc.

Schmognerova foto fc.jpg
Bývalá ministerka financií za SDĽ Brigita Schmögnerová Foto: FC Brigita Schmögnerová

Ivan Šimko, bývalý vicepremiér, minister vnútra a obrany

1. Koaličná kríza sa chystala celé mesiace. Spory, ktoré existovali medzi predsedom vlády Matovičom a podpredsedom vlády Sulíkom, jestvovali pred verejnosťou veľmi dlho. Dalo sa očakávať, že jednému z partnerov rupnú nervy.

2. Je hypotetická otázka, či vo vláde napokon budú obaja Matovič aj Sulík. Aby mohla nastať celá táto operácia, musela by vzniknúť nová koaličná dohoda a bolo by hazardom pre krajinu, keby bez takejto dohody existujúca vláda skončila. Kým nebude nová dohoda strán o tom, kto bude novú vládu viesť a kto bude na ktorom poste, neverím, že by bol Igor Matovič až taký hazardér a podal by demisiu. V takom prípade by sa mohlo stať, že Slovensko nebude mať prakticky vládu.

3. Myslím si, že všetko povedie k tomu, že sa budú musieť rozhodnúť SaS a Za ľudí, či dajú svoje hlasy nejakému návrhu na vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi ako predsedovi vlády. Vo chvíli, ako sa Igor Matovič ocitne v opozícii, teda, keď ho odvolajú, tak vyhlási, že odteraz preberajú zodpovednosť tí, ktorí povalili vládu a pustí sa do predvolebného zápasu. V tej chvíli bude súhlasiť s predčasnými voľbami. To je však špekulácia.

Napriek tomu, že Igor Matovič nie je typ, ktorý by vedel usporiadaným spôsobom spravovať štát, myslím si, že jeho mocenský zápas má logiku. Inými slovami, nespráva sa nelogicky.

Ivan simko foto.jpg
Exminister obrany a vnútra Ivan Šimko Foto: FC Ivan Šimko

Roman Kováč, niekdajší vicepremiér a minister zdravotníctva

1. Je viac vecí, ktoré ma zarazili. Je to rýchlosť nástupu krízy. Nebýva zvykom, aby sa ani nie po roku rozpadla vláda. To sa na Slovensku nestalo. Stále sa mi vidí, že história sa trochu opakuje. Nespokojnosť koaličných partnerov, ako sa vládne, vedie k rozpadu vlády. Snáď to najdôležitejšie je, že je tu hlboká nekompetentnosť ministrov. Je zarážajúce, že sú to ľudia, ktorí sú možno odborníci vo svojej oblasti, ale do vládnych funkcií išli bez základných znalostí politiky štátu vo všetkých rozmeroch a bez toho, aby mali zvládnuté schopnosti politicky pracovať, lebo najdôležitejší prvok politiky je spolupráca.

Prejavili tiež neschopnosť empatie a zaráža ma pohŕdanie občanmi. To znamená uprednostňovanie vlastných záujmov pred záujmami občanov. Nemôže napadnúť človeka, ktorý nikdy nerobil v zdravotníctve, riadiť boj s pandémiou. To je nedostatok kritičnosti a totálny amaterizmus.

2. Je predstaviteľné, že by boli znovu vo vláde Igor Matovič a Richard Sulík. Stáva sa, že sa manželia rozvedú a znovu sa zase zoberú. Ľudské správanie je nevyspytateľné. Oveľa pravdepodobnejší vývoj však je, že to povedie k ďalšej eskalácii napätie a rozpadu. Toľko vecí sa povedalo. Napríklad zo strany premiéra k pánovi Sulíkovi o idiotovi, o vraždách a že spôsobil vyše 4-tisíc úmrtí. Neviem, ako sa to dá prežrieť. Politika je rehoľa, ale keď vám váš spolupracovník adresuje takéto vyjadrenia, a toto platí aj o pánovi Sulíkovi, tak títo ľudia nepatria spolu do jedného kolektívu.

3. Jedna vec je, čo by som si želal a druhá, čo je asi realita. Keď si predstavíme, že na Slovensko príde 6 miliárd eur, ktoré sa budú rozdeľovať z fondu obnovy, tak najpravdepodobnejší scenár je, že zostane štvorkoalícia. Bude sa snažiť vydržať dovtedy, kým sa tie peniaze nerozdelia. Podľa mňa želateľné by bolo, aby ľudia nanovo rozdali karty. Podľa princípov demokracie je občan pánom. Ak sa občan rozhodne, že títo ľudia by mali skončiť, tak skončia.

Roman kovac.jpg
Bývalý minister zdravotníctva Roman Kováč. Foto: Internet

Béla Bugár, bývalý zastupujúci predseda parlamentu a podpredseda parlamentu

1. Zarazilo ma, že niektorí, mám na mysli hlavne SaS, ale nielen SaS, boli ochotní strpieť aj to, že premiér s nimi vytiera podlahu. Napríklad tvrdenie Matoviča, že Sulík je zodpovedný za vyše 4-tisíc mŕtvych a aj iné veci.

2. Či môžu byť ďalej vo vláde Matovič a Sulík, bude závisieť od toho, aký silný bude nový premiér. Ak to bude silná osobnosť, nezávislá od Matoviča, čo si ale neviem predstaviť, tak potom to môže fungovať. Inak si myslím, že napätie a škriepky budú vo vláde stále.

3. Zdravý sedliacky rozum im diktuje pokračovať v štvorkoalícii. Otázne je, či je pre Matoviča dôležité ukázať, že prehrali tí druhí, alebo si uvedomí zodpovednosť a povie, že aj ja som musel pustiť perie, ale vládneme ďalej. Ja poznám Matoviča ako človeka, ktorý hľadá problém u iných, a nie u seba.

Béla Bugár, Most-Híd
Expodpredseda parlamentu Béla Bugár. Foto: SITA/Braňo Bibel.

Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády a minister spravodlivosti

1. Zarazila ma malá schopnosť všetkých strán racionálne zvážiť pomer síl v rámci vlády a aj smerom k opozícii.

2. Ak by boli vo vláde Matovič a Sulík, kríza vlády by sa ťahala ďalej.

3. Pokiaľ ide o ďalší scenár vývoja, nepovažujem to za svoj problém.

Ján Čarnogurský zbiera podpisy
Bývalý premiér Ján Čarnogurský Foto: SITA/Marián Peiger

Milan Kňažko, niekdajší podpredseda vlády, minister medzinárodných vzťahov a minister kultúry

1. Zarazilo ma, že o koaličnej kríze vôbec vieme. Verejnosť o tom vôbec ani len nemala tušiť. Mali si to vyriešiť vo vnútri.

2. Richard Sulík nemá čo robiť vo vláde, jednoznačne. Pán Matovič vyhral voľby. Vôbec nepovažujem podmienky pána Matoviča za neférové. Neférové je to, že SaS dostala ministerstvo navyše, pretože Sulík pri koaličných poradách chcel viac, než na čo má.

3. Najsprávnejšie je urobiť ústupky zo všetkých strán tak, ako o tom verejne hovorili a dokončiť volebné obdobie. A nikdy sa svojimi vnútrokoaličnými a vnútrostraníckymi problémami neobťažovať verejnosť. Všetko je pred nimi. Bola by to veľká škoda, keby boli predčasné voľby. Je to posledná možnosť. Katastrofálna.

Milan Kňažko
Exminister kultúry Milan Kňažko Foto: SITA/Ján Slovák

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárBrigita SchmögnerováIgor MatovičIvan ŠimkoJán ČarnogurskýJozef MoravčíkMilan KňažkoRoman Kováč
Firmy a inštitúcie OĽANOSaS