KOŠICE 11. mája (WEBNOVINY) – Za jedinečný v celoštátnom kontexte označili nález bastiónu citadely na mieste výstavby košického Auparku na Námestí osloboditeľov v Košiciach odborníci rozšírenej mimoriadnej sekcie archeológie Pamiatkového úradu SR, ktorá na mieste rozhodovala, ako s nálezom treba naložiť. Dnes o tom informoval Krajský pamiatkový úrad Košice v odbornom komuniké k pondelňajšiemu zasadaniu a zhodnoteniu nálezu. Ako sa v komuniké uvádza, sekcia archeológie odporučila riešiť ochranu citadely ako celku, to znamená na celej jej ploche, a to podľa ustanovení zákona o ochrane pamiatkového fondu. Vzhľadom na výnimočný charakter stavby odporúča zachovať jej hmotnú podstatu a umiestnenie. V hmote majú byť zachované predovšetkým charakteristické a výpovedné časti citadely, a také, ktoré obsahujú architektonické tvaroslovné prvky, a to v najväčšom možnom rozsahu, pričom sekcia pripúšťa v tomto prípade dočasný transfer na nevyhnutnú dobu počas stavebných prác. Odborníci odporúčajú po dôkladnom vyhodnotení výskumu kombinovať spôsoby prezentácie v novostavbe tak, aby bol nález zrozumiteľný verejnosti.
Účastníci sa na mieste oboznámili s rozsiahlym nálezom časti bastiónu citadely. Výskum zachytil líca a časť boku bastiónu, ktorý bol kedysi nazvaný Leopold. Odkryté severozápadné líce bastiónu má dĺžku približne 90 metrov. Hrot bastiónu je porušený, v jeho interiéri sa nachádzajú zvyšky zástavby. Zhodli sa na tom, že nález je jedinečný v celoštátnom kontexte. Na Slovensku nie je známa iná fortifikačná (obranná) stavba takéhoto charakteru – samostatne stojaca päťuholníková citadela, stojaca ako solitér, v susedstve opevneného mesta.
O stanovisko k odbornému komuniké Krajského pamiatkového úradu Košice agentúra SITA požiadala hovorcu investora HB Reavis Romana Karabelliho, ktorý sa zatiaľ nevyjadril.
Košická citadela bola funkčne obdobná stavba ako jej analógie v Nizozemsku a Taliansku. Podľa doteraz známych podkladov košická citadela bola postavená v rokoch 1671 – 1676. Bola to samostatná pevnosť hviezdicového pôdorysu, charakteristického pre tento typ renesančných opevnení. Spolu s vonkajšími obrannými zariadeniami – priekopou a glacis – zaberala plochu približne 25 hektárov. Bola dôležitou súčasťou protitureckého systému opevnení, ale tiež mala udržať kontrolu nad mestom zo strany cisárskeho dvora, na ktorého príkaz bola postavená. V roku 1682 Tököly ľsťou obsadil citadelu a po krátkom boji sa mesto vzdalo. Aj preto už pred rokom 1685 mešťania znefunkčnili citadelu tým, že ju rozobrali v častiach, obrátených k mestu. V roku 1713 bola na príkaz cisára Karola III. citadela zbúraná.
SITA